Od dziś Olaf Lubaszenko czyta w radiowej Dwójce „Nowy Świat i okolice” Tadeusza Konwickiego

17 lutego 2020


W cyklu „Książka i okolice” radiowa Dwójka zaprasza na spotkanie z prozą wybitnego polskiego pisarza, scenarzysty i reżysera. Fragmenty „Nowego Świata i okolic” Tadeusza Konwickiego czyta od poniedziałku 17 lutego na antenie znakomity aktor Olaf Lubaszenko.

Wydany w 1986 roku „Nowy Świat i okolice” to niby-pamiętnik pisany z myślą o cenzorze. Konwicki wręcz manifestacyjnie zaznacza to w wielu miejscach utworu, zwracając się bezpośrednio do cenzora i prowadząc z nim ironiczne dysputy. Jednak przede wszystkim jest to pisany w bardzo charakterystycznym dla pisarza stylu zbiór wspomnień, refleksji i anegdot dotyczących Warszawy, Wilna, literatury, filmu, ówczesnego środowiska artystycznego, rodziny, przyjaciół i oczywiście kota Iwana.

„’Nowy Świat i okolice’ to także swoisty mini-przewodnik po Warszawie, w której główny punkt odniesienia stanowi tytułowa ulica. Konwicki mieszkał na drugim piętrze dużej kamienicy przy ul. Wojciecha Górskiego 1 od 1956 roku aż do śmierci w 2015. Budynek od tyłu sąsiadował z Nowym Światem, który pisarz uważał za cały swój wszechświat” ? wyjaśnia Kinga Michalska z radiowej Dwójki, która wybrała fragmenty dzieła do prezentacji na antenie.

Konwicki pisał w książce: „Po tej ulicy zakrzywionej jak szabla turecka chodzę w rześki ranek, kiedy pędzę do pracy dla dobra bliźnich, po tej ulicy płytkiej jak rynsztok snuję się na niedzielnych spacerach z rodziną, na tej ulicy bliskiej jak droga do szkoły zataczam się, wstyd powiedzieć, w godzinach nocnych po spożyciu alkoholu”.

Emisja „Nowego Świata i okolic” w aktorskiej interpretacji Olafa Lubaszenki zaplanowana jest codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 19:15-19:30. Ponadto w poniedziałek 17 lutego o godz. 17:30 gościem Kingi Michalskiej w audycji „O wszystkim z kulturą” będzie dr Przemysław Kaniecki, który opowie o Warszawie Tadeusza Konwickiego.

[am]
fot. Piotr Piotrun/Polskie Radio

Tematy: , ,

Kategoria: radio