banner ad

„Literackie witaminy” ? nowa audycja o książkach w radiowej Dwójce

4 maja 2020


W poniedziałek 4 maja w Programie 2 Polskiego Radia zadebiutuje nowa audycja zatytułowana „Literackie witaminy”. Jej autorki, Dorota Gacek i Kinga Michalska, będą codziennie rozmawiać z ludźmi słowa ? pisarzami, krytykami, tłumaczami, literaturoznawcami ? o tym, jakie książki dostarczają im w tym trudnym czasie najwięcej pozytywnej energii i emocji, czyli tytułowych witamin. Pierwszy odcinek już dziś o godz. 16:45.

Co czytać, kiedy ? jak to mówił szekspirowski Hamlet ? „czas wypadł z ram”? Czy wracać do sprawdzonej klasyki, czy otwierać się na książkowe nowości? Czy pomoc przynoszą lektury, dzięki którym się uśmiechamy, czy takie, które pokazują tragizm naszej egzystencji? Czy nasz tryb lektury się zmienił, mamy na nią więcej, czy ? paradoksalnie ? mniej czasu? A wreszcie, czy czytamy bardziej uważnie czy może jednak rozpraszają nas lęki i niepokoje związane z obecnym stanem i niepewną przyszłością. „O tym wszystkim porozmawiamy z gośćmi audycji ? ludźmi słowa ? pisarzami, tłumaczami, historykami literatury i krytykami, którzy opowiedzą również o swoich literackich pasjach i sekretach oraz książkach, które mogą pomóc w trudnym czasie” ? mówią Dorota Gacek i Kinga Michalska, autorki „Literackich witamin”.

„W pierwszych odcinkach dowiemy się od prof. Tadeusza Sławka, jaka gruba książka od lat stała u niego na półce i czekała na tę chwilę, kiedy życie trochę zwolni. Paweł Sołtys powie, jaki tytuł to dla niego witamina C ? w środku bardzo kwaśna, ale oblana smaczną osłonką. A Przemysław Dakowicz wyzna, od jakiej książki nie mógł się oderwać i zaśmiewał się czytając ją w środku nocy, tak jednak, żeby nie obudzić śpiącej żony” ? dodaje Dorota Gacek, która w tym tygodniu czeka również na opowieści słuchaczy o wyjątkowych książkach ? ich „literackich witaminach”. Swoje propozycje można nadsyłać na adres mailowy: literackiewitaminy@polskieradio.pl .

Emisja audycji Doroty Gacek i Kingi Michalskiej w Programie 2 Polskiego Radia codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 16:45.

[am]
fot. i źródło: Program 2 Polskiego Radia

Tematy: ,

Kategoria: radio