Jaume Cabré w niedzielę w Trójkowej audycji „Z najwyższej półki”

15 sierpnia 2014

cabre-w-trojce
W najbliższą niedzielę, 17 sierpnia, w audycji „Z najwyższej półki” w Radiowej Trójce będzie można usłyszeć rozmowę Michała Nogasia z Jaume Cabré. Znakomity kataloński pisarz spotkał się z dziennikarzem Programu 3 Polskiego Radia w Barcelonie i opowiedział m.in. o wydanej właśnie na polskim rynku powieści „Głosy Pamano”.

„Miasteczko położone w Pirenejach, czasy współczesne. Nauczycielka Tina znajduje w starej szkole listy, które pisał do swojej nigdy niepoznanej córki prosty nauczyciel. Wbrew własnej woli został wprowadzony do piekła na ziemi?” ? tak opisuje zawiązanie akcji w „Głosach Pamano” Michał Nogaś, który rozmowę z Jaume Cabré przedstawi w niedzielnej audycji „Z najwyższej półki”. Długi, poruszający wiele, nie tylko literackich wątków wywiad jest jednym z nielicznych, które kataloński pisarz udzielił dla polskich mediów.

Akcja powieści toczy się podczas II wojny światowej. „To prawda, że pierwszym impulsem, pretekstem był budynek opuszczonej szkoły w małej wiosce w Pirenejach. Zobaczyłem go i? uruchomiłem wyobraźnię. Ale dopiero po wielu miesiącach umiejscowiłem akcję w okresie tuż po zakończeniu wojny domowej, czyli w czasach II wojny światowej. Moim założeniem było napisanie książki o nauczycielach. Poleciłem, już po zakończeniu pisania, żeby na okładce książki opublikowano zdjęcie uczniów. Szkolne, klasowe zdjęcie z tamtych lat. Pojawiło się ono także na okładkach wydań w obcych językach. Chciałem, żeby jasno było widać, że 'Głosy Pamano’ są opowieścią o nauczycielach” ? mówi w rozmowie z Michałem Nogasiem pisarz, który dodaje, że jednym z głównych wątków w jego książce jest przebaczenie. „Dopiero po latach pracy nad tą książką zdałem sobie sprawę, że piszę o historycznych wydarzeniach, o przebaczeniu. Uświadomiłem sobie to, gdy pracowałem nad postaciami konkretnych bohaterów” ? wyjaśnia Cabré.

„Głosy Pamano” wydane zostały najpierw w Katalonii, w 2004 roku. „Zaraz potem, w prasie pojawiły się bardzo pochlebne recenzje: 'To nadzwyczajna opowieść o blaskach i cieniach wojny, o bohaterach i tchórzach, o sile przeżycia i kruchości pamięci historycznej'” ? cytuje jednego ze znanych katalońskich krytyków literackich Ewa Wysocka, korespondentka Polskiego Radia.

Bez „Głosów Pamano” nie byłoby napisanej później przez Cabré, ale wydanej u nas w ubiegłym roku powieści „Wyznaję”, która zachwyciła polskich czytelników. „Historia opisana w 'Wyznaję’ zaczyna się dokładnie w tym miejscu, w którym w 'Głosach Pamano’ się skończyła” ? mówił Michał Nogaś w Trójkowej audycji „Do południa”.

Jak wyjaśnia Anna Sawicka, autorka przekładów obu wydanych w Polsce książek Cabré, przeszłość historyczna przeplata się w „Głosach Pamano” z czasami współczesnymi. Bohaterka próbuje dowiedzieć się czegoś więcej o autorze listów oraz odnaleźć zaginione dziecko. „Z ogromnym zainteresowaniem śledzimy efekty tego poszukiwania. Staramy się odgadnąć jaka będzie prawda, jak wynik poszukiwań wpłynie na życie nauczycielki” ? opowiadała w Trójce Anna Sawicka w rozmowie z Janem Niebudkiem.

„W książce nie ma postaci, które byłyby jednoznacznie dobre albo złe. Wszyscy robią rzeczy, nad którymi moglibyśmy dyskutować. Każdy ponosi swoją część winy i każdy jest też bohaterski i odważny” ? mówi słuchaczom Programu 3 Jaume Cabré.

Książka ? opatrzona Trójkowym Znakiem Jakości i patronatem Booklips.pl ? ukazała się w Polsce 13 sierpnia nakładem wydawnictwa Marginesy. Jej autor będzie gościem literackiego Festiwalu Conrada (Conrad Festival), który odbędzie się w dniach 21-27 października w Krakowie.

Całą rozmowę Michała Nogasia z Jaume Cabré będzie można usłyszeć w najbliższym wydaniu „Z najwyższej półki” w niedzielę, 17 czerwca, o godz. 21.05.

Na zdjęciu załączonym do newsa Jaume Cabré w rozmowie z Trójką.

fot. Michał Nogaś

Tematy: , , , , ,

Kategoria: radio