Inspirowane dziełami Czesława Miłosza słuchowisko dokumentalno-poetyckie „Piesek przydrożny – powrót” w niedzielę w radiowej Trójce

27 sierpnia 2021

„Bieda temu, kto wyrusza i nie powraca” – to słowa Oskara Miłosza, wyryte nad gankiem w Dworze Miłosza w Krasnogrudzie. Dwa dzieła jego młodszego kuzyna, Czesława Miłosza – „Piesek przydrożny” i „Powrót” – zainspirowały twórców słuchowiska, którego premiera odbędzie się na Scenie Teatralnej Trójki w najbliższą niedzielę, 29 sierpnia, po godzinie 20:00.

Słuchowisko dokumentalno-poetyckie „Piesek przydrożny – powrót” Program Trzeci Polskiego Radia przygotował z okazji przypadającej w lecie 110. rocznicy urodzin i 17. rocznicy śmierci Czesława Miłosza.

Twórcy słuchowiska wybrali się do Krasnogrudy, gdzie przed wojną Czesław Miłosz przyjeżdżał na wakacje do ciotek (była to rodzina ze strony matki poety – Weroniki). To właśnie wtedy, jako kilkunastolatek, przeżywał swoje pierwsze inicjacje, uniesienia, zbierał inspiracje do wierszy i dramatycznie wchodził w świat dorosłych, przeciwko któremu się buntował.

W Dworze Miłosza, a także w należącym do niego parku nad jeziorem Hołny w roli przewodnika zgodził się wystąpić Krzysztof Czyżewski, który opiekuje się budynkiem i mieszczącym się w nim od 10 lat Międzynarodowym Centrum Dialogu.

Nagranie reporterskie, zrealizowane w miejscu młodzieńczych wakacyjnych wypraw Miłosza, stanowiło podstawę scenariusza słuchowiska. W jego dramatycznej części rolę ciotki Gabrieli Kunatówny zagrała aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, mająca korzenie litewskie Wiktoria Gorodeckaja.

Kiedy Miłosz po kilkudziesięciu latach przyjechał do Krasnogrudy, napisał wiersz „Powrót”. Został on we fragmencie przytoczony przez Krzysztofa Czyżewskiego, który wokół owej idei powrotu osnuł swoją opowieść o młodym Miłoszu i o powracającym do Krasnogrudy sędziwym poecie.

Fragmenty narracji, przeplatać się będą w słuchowisku z wypowiedziami Czesława Miłosza i jego wierszami, które sam czytał w czasie spotkań w Programie III. Nagrywającym słuchowisko towarzyszył krasnogrudzki piesek, jakby przybyły z opowiastki zatytułowanej „Piesek przydrożny”.

Autorem scenariusza oraz reżyserem słuchowiska jest Romuald Wicza-Pokojski, reżyserem dźwięku Andrzej Brzoska. Muzykę przygotował Piotr Moss, a dźwięki reporterskie oraz archiwalne udostępniła pomysłodawczyni słuchowiska – Barbara Marcinik. Premiera na antenie Trójki w niedzielę po godzinie 20:00.

Na zdjęciu: Barbara Marcinik, Krzysztof Czyżewski i piesek (przydrożny?) w Dworze Miłosza.

[am]
fot. Romuald Wicza-Pokojski/Polskie Radio Program 3

Tematy: , , , ,

Kategoria: radio