„Guatemala Hobby Shop” – słuchowisko o pisarzu Andrzeju Bobkowskim w niedzielę w radiowej Dwójce

9 stycznia 2021

W najbliższą niedzielę 10 stycznia w Programie 2 Polskiego Radia odbędzie się premiera słuchowiska „Guatemala Hobby Shop” Jarosława Jakubowskiego opowiadającego o emigracyjnym pisarzu Andrzeju Bobkowskim. W obsadzie znaleźli się m.in. Andrzej Mastalerz, Wiktoria Gorodeckaja i Sławomir Orzechowski.

„Guatemala Hobby Shop” to słuchowisko o Andrzeju Bobkowskim – pisarzu, który jeszcze przed wybuchem II wojny światowej wraz z żoną wyjechał do Francji, by tam oczekiwać na wizę argentyńską, która umożliwiłaby mu pracę w przedstawicielstwie Polskiego Exportu Żelaza w Buenos Aires. Wybuch wojny zatrzymał Bobkowskich we Francji blisko na dekadę. Tuż po wojnie Bobkowski nawiązuje kontakty z „Kulturą” Jerzego Giedroycia, londyńskimi „Wiadomościami” Mieczysława Grydzewskiego, publikuje także w „Tygodniku Powszechnym” wydawanym w kraju. A w 1948 roku Bobkowscy przenoszą się do Gwatemali, gdzie pisarz, obok twórczości literackiej, zajmuje się modelarstwem, które od dawna jest jego wielką pasją. W stołecznej Gwatemali otwiera tytułowy warsztat modelarski „Guatemala Hobby Shop”.

Akcja słuchowiska dzieje się w ostatnich latach życia pisarza, już po zdiagnozowaniu u niego guza mózgu. Choć realia życia Bobkowskich w tamtym czasie są prawdziwe, to historia opowiedziana w słuchowisku jest fikcją literacką. Do chorego Bobkowskiego przybywa „z kraju” specjalny emisariusz, który namawia go do powrotu do Polski, mamiąc lepszymi warunkami życia, znakomitą opieką medyczną, czyli tym, na co Bobkowscy w Gwatemali nie mogli liczyć. W zamian chce „tylko” akceptacji status quo w komunistycznym kraju.

Słuchowisko Jarosława Jakubowskiego podejmuje temat niezależności twórcy, stawia pytania o granice wolności artystycznej i ceny, jaką się płaci za jej ograniczenie. Znakomite role stworzyli w nim: Andrzej Mastalerz (także reżyser słuchowiska) jako Bobkowski i Sławomir Orzechowski jako Gość – ten który przychodzi, by kusić i obiecywać. Niezwykle kameralną i ciepłą postać Barbary Bobkowskiej stworzyła Wiktoria Gorodeckaja.

Premiera słuchowiska „Guatemala Hobby Shop” autorstwa Jarosława Jakubowskiego, które wyreżyserował Andrzej Mastalerz, w radiowej Dwójce w niedzielę 10 stycznia o godz. 19:00.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: radio