banner ad

Dzień z Hrabalem w radiowej Dwójce

27 marca 2014

dwojka_niedziela_hrabal
28 marca przypada setna rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku ? Bohumila Hrabala. Z tej okazji 30 marca Program 2 Polskiego Radia zaprasza na „Niedzielę z Hrabalem”.

Przez cały dzień na antenie pojawiać się będą fragmenty najbardziej znanych książek autora. O godzinie 14.00 gościem „Ćwiczeń z myślenia” będzie Aleksander Kaczorowski ? twórca biografii pisarza zatytułowanej „Gra w życie” i tłumacz jego książek. W „Strefie literatury” o godzinie 18.00 swoje spotkania z autorem „Zbyt głośnej samotności” wspominać będą tłumacze: Andrzej Jagodziński, Leszek Engelking i Andrzej Czcibor-Piotrowski. Natomiast o godzinie 21.30 radiowa Dwójka przedstawi słuchowisko zrealizowane według jednej z powieści Hrabala. „Postrzyżyny” wyreżyserował Wojciech Markiewicz, a wystąpili m.in. Marian Opania, Danuta Stenka, Krzysztof Kowalewski i Jerzy Bończak.

Hrabal to jeden z najważniejszych obok Milana Kundery przedstawicieli czeskiej literatury drugiej połowy XX wieku. Jego twórczość wpisuje się w tradycję praskich pábiteli ? bywalców knajp opowiadających przy piwie cudowne, częściowo zmyślone historie. W podobny sposób, z dystansem i przymrużeniem oka, Hrabal opisywał często również swoje smutne przeżycia – II wojnę światową, zbrodnie popełniane przez niemieckich okupantów oraz czasy komunistycznej dyktatury w Czechosłowacji.

Tematy: , , , ,

Kategoria: radio