banner ad

„Bracia Sisters” Patricka deWitt – pierwszy w historii western w radiowej Trójce

11 marca 2013


Program 3 Polskiego Radia zaprasza na nową powieść w paśmie południowym. W bohaterów „Braci Sisters” wcielą się bracia Rafał Królikowski i Paweł Królikowski. Autorem muzyki do zabawnej powieści Patricka de Witta jest z kolei? jego brat, Nick de Witt. Na antenie Trójki już od 11 marca, od poniedziałku do czwartku o godzinie 11.50.

Trójka zaprasza do przeżycia prawdziwie męskiej (braterskiej) przygody w towarzystwie dzielnych Sisters Brothers na Dzikim Zachodzie, czyli do odbycia wspólnej wyprawy w czasie (połowa XIX wieku) i w przestrzeni (na trasie Oregon ? Kalifornia).

Słynący ze swojej brutalności bracia Eli i Charlie Sisters dostają zlecenie zabicia wroga swojego szefa. „Bracia od samego początku mają pecha. Mają też problem z końmi, które im się spaliły. Zdobywają więc dwa nowe wierzchowce ? Chyżego i Baryłkę” ? zdradza Michał Nogaś. „Pewnego dnia Baryłkę atakuje niedźwiedź grizzly. Od tego momentu wkraczamy do prawdziwej krainy absurdu. Nonsens goni nonsens” ? dodaje dziennikarz Trójki.

Patrick de Witt przywraca w swojej książce do życia saloony, rozpadające się miasteczka zachodnich stanów i cały Dziki Zachód, kreśląc przy tym galerię barwnych, pełnokrwistych postaci i z wyczuciem dawkując napięcie, absurd, groteskę i śmiech.

Książka, która ukazuje się z Trójkowym Znakiem Jakości, przełożona została na kilka języków, znalazła się na listach bestsellerów, była nominowana m.in. do Nagrody Bookera i Nagrody im. Waltera Scotta dla najlepszej powieści historycznej, została także wyróżniona Nagrodą Kanadyjskiego Stowarzyszenia Pisarzy, Nagrodą Literacką Gubernatora Generalnego oraz Rogers Writers? Trust Fiction Prize, a jej autor z dnia na dzień stał się bardzo popularnym pisarzem.

Na zdjęciu poniżej Rafał i Paweł Królikowscy podczas nagrywania powieści w studio Polskiego Radia:

fot. PR / W. Dorosz

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: radio