banner ad

Specjalny numer „Chimery” z opowiadaniami konkursowymi już w sprzedaży

12 marca 2014

Chimera - 3 / 2014
Dzisiaj do sprzedaży trafił specjalny, marcowy numer miesięcznika literacko-kulturalnego „Chimera”, w całości poświęcony zakończonemu niedawno konkursowi na opowiadanie „Otwartym tekstem”. Redakcja postanowiła opublikować nie tylko cztery nagrodzone przez jury prace, ale też dwadzieścia kolejnych opowiadań, które były brane pod uwagę podczas przyznawania nagród.

Zdaniem poetki, Agnieszki Wolny-Hamkało, członkini jury konkursu i wicenaczelnej „Chimery”, te teksty pokazują, w jaki sposób początkujący, aspirujący pisarze postrzegają współczesność. Co ich dotyka, jakie koncepcje człowieka wydają im się najistotniejsze, w jakich obszarach kultury znajdują się punkty zapalne. Ta pełna energii, języków i rozmaitych wrażliwości antologia pokazuje nie tylko świeże spojrzenia na literaturę jako taką ? jest nie tylko ciekawa artystycznie ? ale też socjologicznie. Fenomen konkursów literackich ma to do siebie, że pokazuje nowe ścieżki, trendy, tożsamości, zanim ? w postaci tekstów ? odbiją się one od redakcji opiniotwórczych czasopism. To żywy materiał, laboratorium, w którym eksperymentuje się z własną tożsamością, ale także konstruuje nowych bohaterów naszych czasów. Warto być blisko tego źródła, w którym pulsuje, z którego rodzi się literatura.

Na konkurs „Otwartym Tekstem” spłynęło blisko 2 500 opowiadań. Nadesłane teksty oceniało jury w składzie: przewodniczący Jan Gondowicz (krytyk literacki, tłumacz), Jacek Krawiec (prezes mecenasa konkursu, PKN ORLEN), Janusz Rudnicki (pisarz), Marcin Sendecki (pisarz, dziennikarz), Magdalena Tulli (pisarka i tłumaczka), Agnieszka Wolny-Hamkało (poetka i publicystka), Rafał Bryndal (redaktor naczelny „Chimery”, satyryk, autor tekstów).

Specjalny, marcowy numer „Chimery” dostępny jest już w dystrybucji prasowej na terenie całej Polski.

Tematy: , ,

Kategoria: prasa