Przegląd prasy ? tydzień 48 / 2011

4 grudnia 2011


Przełom listopada i grudnia dla odwiedzających salony prasowe okazał się ubogi, jeśli chodzi o teksty około-literackie.

Tygodnik FORUM opublikował rozmowę z 83-letnim pisarzem i ilustratorem Mauricem Sendakiem zatytułowaną „Farciarz ze mnie”. Tekst tym bardziej warty jest polecenia, że Sendak, jak przystało na jednego z najoryginalniejszych twórców dla dzieci, rozmówcą jest równie oryginalnym.

We WPROST królowała poezja. Marta Strzelecka opublikowała artykuł o Czesławie Mozilu oraz jego najnowszej płycie, na której śpiewa do wierszy Czesława Miłosza natomiast Dawid Karpiuk w „Powrocie poety” przybliżył nam sylwetkę Władysława Broniewskiego oraz najnowszą książkę Mariusza Urbanka „Broniewski. Miłość, wódka, polityka”.

W NEWSWEEKU niedokończona powieść Stefana Kisielewskiego oraz antologia opowiadań „Mówi Warszawa” stały się dla Piotra Bratkowskiego przyczynkiem do zastanowienia się dlaczego Warszawa nie ma swojego Marka Krajewskiego jak Wrocław ani Stefana Chwina jak Gdańsk.

W grudniowym numerze SCIENCE FICTION znajdziemy wywiad z czeskim pisarzem Miroslavem Żambochem, nowe felietony Andrzeja Pilipiuka, Dariusza Domagalskiego, Jarosława Grzędowicza i Artura Szrejtera oraz – tradycyjnie – kilka nowych opowiadań fantastycznych (m.in. Mai Lidii Kossakowskiej i Marcina Mortka).

Tematy: , , , , ,

Kategoria: prasa