Przegląd prasy ? tydzień 47 / 2011

26 listopada 2011


W tym tygodniu dużo dobrego o literaturze znajdziemy w Nowej Fantastyce, Lampie, Książkach, Zwierciadle, Wprost, Polityce i Newsweeku.

W kioskach ukazał się grudniowy numer NOWEJ FANTASTYKI, a w nim premierowe opowiadanie Łukasza Orbitowskiego, pt. „Wszystko o moich matkach” oraz dwa utwory zagraniczne (Keelana P. Burke i Michaela J. Sullivana). Znaczną część numeru poświęcono tym razem komiksowi. Możemy przeczytać wywiad z Brianem Azzarello, drugi – z Simonem Bisleyem oraz artykuł Marka Grzywacza o komiksie sieciowym. Początkujący pisarze znajdą porady literackie, a czytelnicy – stałe felietony oraz garść najnowszych recenzji.

W trzeciej, świątecznej odsłonie KSIĄŻEK. MAGAZYNU DO CZYTANIA tegoroczny laureat Nagrody Literackiej Nike, Marian Pilot, pisze o pierwszej polskiej powieści, która była arcydziełem donosu, Joanna Bator – o Murakamim, który sprzedaje pół miliona książek w jeden dzień, a Mariusz Szczygieł o Ivanie Martinie Jirousie, legendzie czechosłowackiego undergroundu. W numerze także tekst o najnowszej powieści Jacka Piekary, fragment zapowiadanego na grudzień zbioru opowiadań Alice Munro, 15 najlepszych nowości pod choinkę oraz 50 książek, które czyta świat.

W grudniowym ZWIERCIADLE Dorota Masłowska debiutuje w roli felietonistki kulinarnej. Z tekstu autorki „Wojny polsko-ruskiej” dowiemy się dlaczego pisze o jedzeniu oraz jaki związek z tym miały podróże. W felietonie znajdziemy również dwa bardzo oryginalne przepisy, które jednak więcej mają wspólnego z literaturą niż z prawdziwą kuchnią.

W listopadowej LAMPIE Patrycja Pustkowiak rozmawia z Michałem Witkowskim o najnowszej powieści, skandynawskich kryminałach, byciu celebrytą oraz uzależnieniu od leków; Kuba Przybyłowski rozmawia z twórcami wydawnictwa OFF_PRESS o wydawaniu w Anglii polskiej literatury; Kazimierz Malinowski wróży katastrofę naszego świata, szczodrze odwołując się do spuścizny Stanisława Lema. Fani komiksu powinni zapoznać się z obszernym, 4-stronicowym wywiadem z Jerzym Szyłakiem o zbrodniach w komiksach, recenzjach oraz czytelnikach w Polsce. Spora część rozmowy poświęcona jest wydanej niedawno drugiej części trylogii „Sz.” zatytułowanej „Szelki”. Oprócz tego w numerze najstarsze opowiadania z „Lampy i Iskry Bożej”, które trafiły do zaplanowanej na koniec listopada antologii „20 lat pod Lampą”.

20-lecie LAMPY świętuje również WPROST. Bohaterem jednego z artykułów w najnowszym numerze jest założyciel wydawnictwa oraz samej gazety, Paweł Dunin Wąsowicz. Z tekstu poznamy nie tylko krótką historię wydawnictwa, ale dowiemy się również co najbardziej kręci rozmówcę, a jedno trzeba zaznaczyć – nie jest to na pewno literatura. Zainteresowanych polskim (punk)rockiem na pewno ucieszy dwustronicowe omówienie wchodzącej właśnie na rynek biografii Tomasza Budzyńskiego (Siekiera, Armia) zatytułowanej „Soul Side Story”.

POLITYKA publikuje rozmowę z Michaelem Cunninghamem o jego najnowszej powieści „Nim zapadnie noc”. Natomiast w „Kawiarni Literackiej” mamy przyjemność przeczytać felieton Jacka Dehnela o miejscu, gdzie mieszka oraz jaka się z tym wiąże ciekawostka rodzinna. POLITYKA wypuściła specjalne wydanie magazynu zatytułowane ?Sztuka życia – według synów i ojców”. W numerze znajdziemy m.in. wywiad z rodziną Łozińskich (z których jeden, Mikołaj, jest pisarzem), rozmowę z poetą Andrzejem Poniedzielskim o potyczkach ze sobą, sceną i rynkiem, a także zwierzenia Dmitrij Strelnikoffa o byciu Rosjaninem w Polsce.

W NEWSWEEKU Mariusz Cieślikowski pisze o legendach literackich. „To nie wybitne powieści czy dramatyczna biografia czynią z polskiego pisarza legendę, tylko anegdoty i styl życia.” Jeśli ktoś ma co do tego wątpliwości, to rozwieje je opisana w artykule historia Leopolda Tyrmanda, Marka Hłaski oraz Janusza Głowackiego.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: prasa