Przegląd prasy ? tydzień 44 / 2011

6 listopada 2011


Zapraszamy na pierwszy w listopadzie przegląd prasy. W tym tygodniu warto zajrzeć do Bluszcza, Przekroju, Newsweeka, Wprost, Polityki i Science-Fiction.

Na początek najnowszy BLUSZCZ, nieco inny niż poprzednie. Ten numer częściowo poświęcony jest reportażowi. W środku znajdziecie m.in. wywiad z mistrzem tego gatunku ? Mariuszem Szczygłem, tekst Wojciecha Jagielskiego o fikcji lub jej braku w reportażu oraz artykuł „Tylko się nie zakochaj” Katarzyny Surmiak-Domańskiej o granicach, jakich reporter nie powinien przekraczać. Dla spragnionych prozy – okładkowy wywiad z Dorotą Masłowską oraz tekst Agnieszka Wolny-Hamkało o losach początkujących pisarzy.

W PRZEKROJU Magdalena Lankosz rozmawia z Tommy Lee Jonesem o wyreżyserowanej przez niego adaptacji sztuki Cormaca McCarthy’ego „Sunset Limited”. Oczywiście w wywiadzie nie mogło zabraknąć pytań o samego pisarza. Nieco dalej Agnieszka Wolny-Hamkało pisze o kontrowersjach, jakie wzbudza nowa powieść Umberto Eco „Cmentarz w Pradze”. Warto również przeczytać wywiad z zeszłoroczną laureatką Nagrody Literackiej Gdynia, Małgorzatą Szejnert.

Najnowszy NEWSWEEK publikuje fragmenty mającej się ukazać biografii Keitha Richarda. Poza tym Robert Ziębiński pisze o wchodzącej na nasze ekrany filmowej adaptacji przygód Tintina. Dowiemy się nie tylko kilku ciekawostek na temat samego komiksu, ale również jak doszło do realizacji filmu.

We WPROST znajdziemy 9 stron o najgłośniej zapowiadanych książkach jesieni. Dawid Karpiuk w „Demonach Ameryki” rozpisuje się o najnowszej powieści Kinga „Dallas ’63”, Piotr Kofta o Umberto Eco „Cmentarz w Pradze, zaś Sebastian Łupak o „Drwalu” Michała Witkowskiego. Oprócz tego kilka innych zapowiedzi.

W POLITYCE obszerny 3 stronicowy artykuł Sebastiana Frąckiewicza o Tintinie. Warto zapoznać się z tym tekstem, bo w przeciwieństwie do większości ostatnio publikowanych materiałów, ten nie dotyczy filmowej adaptacji, ale oryginalnej komiksowej serii. Nie mogło się przy okazji obejść bez kontrowersji, jakie wywołały na przestrzeni lat niektóre albumy.

Natomiast w listopadowym SCIENCE FICTION Marek Doskocz rozmawia z autorem „Malowanego człowieka” Peterem V. Brettem. W numerze znajdziemy również 9 opowiadań (m.in. Andrzeja Pilipiuka, Michała Cetnarowskiego, Marcina Mortka) oraz felietony Tomasza Kołodziejczaka, Jarosława Grzędowicza i innych.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: prasa