Przegląd prasy ? tydzień 40 / 2011

7 października 2011


Literatura w pierwszym tygodniu października zajmowała na prasowych łamach dość dużo miejsca.

Tygodnik „FORUM” opublikował artykuł o Haroldzie Bloomie, uważanym za najważniejszego krytyka literackiego naszych czasów. Niejako kontynuacją tematu jest tekst Alana Jacobsa, wykładowcy literatury angielskiej w Wheaton College, który uspokaja, że nie ma powodu, aby obawiać się „cywilizacji analfabetów”, bo czytanie z uwagą i zrozumieniem zawsze było zajęciem garstki wybrańców.

„NEWSWEEK” w 40 numerze poświęcił sporo miejsca literaturze. Z okazji 90. rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza znajdziemy tekst „Nobel nie zasługuje na Różewicza”. Leszek Bugajski przekonuje w nim nie tylko o sile twórczości autora „Kartoteki”, ale również o jego przewadze nad Czesławem Miłoszem.
Skoro już jesteśmy przy Noblu, warto zapoznać się z całostronicowym omówieniem najnowszej książki Mario Vargasa Llosy„Marzenie Celta”.
Wszystkim zaś, którym bliski jest rynek książki, polecamy lekturę tekstu Grzegorza Lindenberga „Jak doić wydawców”. Autor świetnie portretuje niecne praktyki Empiku wobec wydawców i prognozuje, jak zmieni się sytuacja po wykupieniu przez sieć trzech dużych wydawnictw.

Nowa „POLITYKA” to kolejny portret Różewicza. Justyna Sobolewska w artykule „Człowiek, który pisze wiersze” skupia się na wizjonerstwie poety i dramaturga.

„WPROST” obszernie omawia „Listy” Stanisława Lema i Sławomira Mrożka. W tekście Piotra Kofty na uwagę zasługują zdjęcia z domowego archiwum oraz świetne cytaty z korespondencji. Ot, dla przykładu: „Kupiliśmy nowy telewizor: obraz metr na półtora, ale to samo co przedtem, tylko chała większa”. To był Lem do Mrożka, na zachętę.

Miłośników kryminalnej prozy Zygmunta Miłoszewskiego zachęcamy do nabycia październikowego „PLAYBOYA”. W numerze napisane specjalnie dla Playboya opowiadanie „Jeden procent” w którym występuje znany z „Uwikłania” prokurator Szacki.

Ukazał się również październikowy numer „SCIENCE FICTION” poświęcony w całości fantastyce. Jak zawsze znajdziemy w nim sporo polskiej prozy – opowiadanie i wywiad z Andrzejem Ziemiańskim, opowiadania Jarosława Błotnego i Wiesława Gwiazdowskiego, garść felietonów oraz recenzje.

Na deser pozostawiamy najnowsze wydanie „DUŻEGO FORMATU”, a w nim Dorota Wodecka rozmawia z laureatem tegorocznej Nagrody Nike. „Kiedy się urodziłem, wuj napisał do mojej mamy list: czego się, głupia, cieszysz, żeś jeszcze jednego pastucha urodziła. I matkę rozwścieczył. Robiła wszystko, bym tym pastuchem nie został.” – opowiada Marian Pilot, a my polecamy przeczytać całość.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: prasa