Przegląd prasy – tydzień 36 / 2011

8 września 2011

Przedstawiamy przegląd prasy z mijającego tygodnia. Oczywiście skupiamy się na literaturze i książkach.

Największe zainteresowanie wzbudził w tym tygodniu niewątpliwie „BLUSZCZ”. Oprócz normalnego wydania magazyn można także kupić z książką w specjalnej cenie 19,99 zł (dostępne tytuły: „Pamiętnik Orchidei” i „Do czytania pod prysznicem” Zygmunta Kałużyńskiego, „Alfabet na 4 ręce” duetu Kałużyński/Raczek, „Naga” Izabeli Szolc, „Nie ma o czym mówić” Marty Szarejko oraz „Kłania się PRL” Stefanii Grodzieńskiej).
W środku numeru znajdziemy między innymi wywiad z Dubravką Ugrešić („Różnice między pisarzami są olbrzymie. – mówi pisarka – Niektórzy są półanalfabetami, inni ukrywają swoją wiedzę, by przypodobać się szerokiej publiczności i dać jej miłe poczucie, że pisać może każdy.”), tekst Agnieszki Drotkiewicz o „Mapie i terytorium” Houellebecqa oraz Tomasza Raczka o Zygmuncie Kałużyńskim. Jest również nowy film Almodovara „Skóra w której żyję”, będący adaptacją wydanej właśnie u nas powieści „Tarantula”.

W „FILMIE” na uwagę zasługuje artykuł dotyczący nowego filmu Almodovara. Dowiemy się z niego między innymi na ile adaptacja wierna jest oryginałowi. Uzupełnieniem artykułu jest wywiad z Eleną Anaya. Aktorce, grającej główną rolę w „Skóra w której żyję” udało się popisać wyjątkową odpornością na czytanie. Oprócz tego warto jeszcze zwrócić uwagę na artykuł „Czarodzieje, myszy i psy”. Tekst przygląda się tytułom filmowm. Skąd się biorą? Dlaczego jedne są dobre a inne złe? Nie szło również uniknąć tematu powieści. Pojawia się Jerzy Andrzejewski, Margaret Mitchell oraz John Steinbeck.

Najnowszy „PLAYBOY” ma nam do zaoferowania kilka recenzji a przede wszystkim obszerny, kilkustronnicowy wywiad Arkadiusza Bartosiaka i Łukasza Klinke ze Sławomirem Mrożkiem. Możemy dowiedzieć się nie tylko o czym będzie nowa sztuka pisarza i dlaczego o seksie, ale również o motoryzacji i Stanisławie Lemie.

„PRZEKRÓJ” to – jak co tydzień – kolejna porcja dzienników Jerzego Pilcha. Tym razem otrzymujemy wspominek o „studenckich praktykach robotniczych” w latach siedemdziesiątych oraz o kibicowaniu i niekibicowaniu piłce nożnej. Interesująco wypada również artykuł Pawła Franczaka „Cena oceny” na temat oceniania różnych produktów (w tym książek) dzięki popularnym serwisom i sklepom internetowym. Jeśli łudziłeś się, że opinie internautów są miarodajne albo że oddajesz głos zgodnie z własnymi przekonaniami to koniecznie przeczytaj „Cenę oceny”.

We „WPROST” oprócz kilku recenzji znajdziemy tekst „Stałem się dziwnym monstrum”, w którym Krystian Lupa tłumaczy, dlaczego z szumnie zapowiadanej współpracy z Dorotą Masłowską nie powstał wspólny scenariusz sztuki lecz jego własny, autorski projekt.

„POLITYKA” raczy nas obszernym, dwustronnicowym omówieniem przez Adama Krzemińskiego pierwszego tomu kryminalnej trylogii greckiego pisarza Petrosa Markarisa „Zgniłe kredyty”. Tematyka nie wydanej dotąd u nas powieści krąży wokół kryzysu greckiego.

Na koniec zajmijmy się najnowszym numerem „DUŻEGO FORMATU”. W dzisiejszym wydaniu znajdziemy wywiad z Justyną Polańską, autorką biograficznej książki „Pod łóżkiem Niemców”, obalającej mity o Niemcach czyścioszkach. Bożena Aksamit pisze o niecodziennej księgarni na warszawskiej Pradze, którą chętnie odwiedzają okoliczne dzieci a pisarz i tłumacz Andrzej Czcibor-Piotrowski opowiada jak to w liceum, w wypracowaniu o tym, co zrobiłby z majątkiem Wokulskiego, napisał, że założyłby w całej Polsce domy publiczne. Wszyscy zainteresowani oceną, jaką za to dostał, powinni zajrzeć do gazety.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: prasa