Opowiadania z „Kronik Amberu” Rogera Zelazny’ego ukażą się po raz pierwszy w Polsce dzięki magazynowi „Nowa Fantastyka”!

3 lutego 2017


Już niebawem do rąk polskich czytelników trafią prawdziwe perły literackiej fantastyki. A konkretniej ? niepublikowane wcześniej w naszym kraju opowiadania Rogera Zelazny’ego, które należą do kultowego cyklu „Kroniki Amberu”.

Taką informacją podzielił się niedawno z czytelnikami Jerzy Rzymowski, redaktor naczelny „Nowej Fantastyki”. Za pośrednictwem profilu magazynu na Facebooku zapowiedział wydanie krótkich utworów Zelazny’ego stanowiących uzupełnienie „Kronik Amberu”, cyklu dziesięciu powieści fantasy z elementami science-fiction, opisującego świat, w którym istnieją dwa bieguny rzeczywistości ? tytułowe miasto Amber i Dworce Chaosu. Inne miejsca, w tym nasza Ziemia, są natomiast traktowane jako cienie, czyli nieprawdziwe wymiary. Pomiędzy światami dochodzi jednak do licznych transformacji i przeobrażeń, a jedynymi osobami, które mogą podróżować w czasie i przestrzeni, są książęta Amberu.

W Polsce cały cykl powieściowy wydano dwukrotnie ? po raz pierwszy za sprawą wydawnictwa Iskry. Kilka lat temu wznowienia dokonała oficyna Zysk i S-ka, publikując cykl w dwóch zbiorczych tomach. Z siedmiu opowiadań rozgrywających się w świecie Amberu, które napisał Zelazny, mogliśmy poznać dotąd tylko jedno ? „Korytarz Luster”, które ukazało się w 1997 roku w nieistniejącym już miesięczniku „Fenix”.

Wiemy już, że komplet opowiadań Zelazny’ego, jednego z tuzów światowej fantastyki, który trzykrotnie zdobył nagrodę Nebula, a sześciokrotnie statuetkę Hugo, ukaże się w czerwcowym numerze magazynu „Nowa Fantastyka” jako specjalny materiał w dziale zagranicznym. Tłumaczeniem tekstów zajmie się prawdopodobnie Piotr Cholewa, który jest zresztą odpowiedzialny za przekład wszystkich dziesięciu powieści z cyklu „Kroniki Amberu”.

Jerzy Rzymowski zdradził nam również, dlaczego zdecydowano się na wydanie opowiadań. „’Kroniki Amberu’ to absolutnie mistrzostwo i fakt, że do tej pory opowiadania uzupełniające cykl powieściowy nie ukazały się po polsku, był dla mnie kolosalnym niedopatrzeniem. Zelazny był zdecydowanie przeciwny temu, żeby ktokolwiek poza nim pisał książki z tego uniwersum (dlatego wydanie tak zwanego 'Cyklu Oberona’ J.G. Betancourta wzbudziło spore oburzenie), więc jest to ostatnia okazja, żeby spotkać się z bohaterami 'Kronik…'” ? mówi redaktor naczelny „Nowej Fantastyki”.

Marcin Waincetel
rys. Florence Magnin

Tematy: , , , ,

Kategoria: prasa, premiery i zapowiedzi