Nowe wydanie „Książek. Magazynu do czytania” z Joan Didion na okładce już w sprzedaży

16 lutego 2021

Czy Fiodor Dostojewski był genialnym głupcem? Jak powstawał największy bestseller literatury litewskiej? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w pierwszym tegorocznym numerze „Książek. Magazynu do czytania”. Czasopismo dostępne w punktach sprzedaży prasy od 16 lutego.

Bohaterką okładki jest Joan Didion – jedna z największych pisarek amerykańskich XX i początku XXI wieku, bohaterka filmu Netfliksa „Wszystko w rozpadzie”, która w swych eseistycznych książkach opisała przemiany kultury i świata od lat 60. do czasów współczesnych. Portret autorki wraz z literackim przewodnikiem po jej twórczości stworzyli Weronika Murek i Jerzy Jarniewicz.

W Rosji rok 2021 obchodzony jest jako rok Fiodora Dostojewskiego – w związku z 200. rocznicą urodzin pisarza, która przypada w listopadzie. Dostojewski od dawna jest częścią popkultury i dzisiaj znają go nawet ci, którzy nigdy go nie czytali. W swoim tekście Renata Lis tłumaczy, dlaczego odkochała się w jego twórczości.

W najnowszym numerze dwumiesięcznika można przeczytać także m.in. tekst Ryszarda Koziołka o tym, co wspólnego ma styczniowy atak na amerykański Kapitol z książką „Czarnoksiężnik z krainy Oz” Lymana Franka Bauma; rozważania Katarzyny Boni o tym, czy nauka zawsze jest racjonalna; esej Wojciecha Orlińskiego o tym, czy da się naprawić współczesny kapitalizm, jak również o niedocenionej roli tłumaczy dzieł literackich i jednym z największych portrecistów wszech czasów – fotografie Richardzie Avedonie.

Obok licznych recenzji i rekomendacji nowości książkowych oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń literackich na 2021 rok w „Książkach. Magazynie do czytania” znajdziemy też m.in. rozmowę z Jennifer Croft – tłumaczką Olgi Tokarczuk na angielski, która wyjaśnia, dlaczego „Księgi Jakubowe” wzruszają ją do łez, jak również wywiad z Billem Cleggiem, jednym z najlepszych agentów literackich w USA, który sam zaczął pisać.

W magazynie nie brak również poleceń nowości dla dzieci i młodzieży w stałym dodatku „Książki dla Dzieci i Młodszych Dorosłych”, w którym jest także m.in. esej autorki sagi o Dolinie Muminków Tove Jansson „Strzeżcie się autorów dla dzieci” oraz napisane specjalnie dla czytelników magazynu opowiadanie Joanny Bator „Licho”.

Pierwszy tegoroczny numer „Książek. Magazynu do czytania” wraz ze stałym dodatkiem dla dzieci liczy 134 strony. Czasopismo znajdziecie w punktach sprzedaży prasy.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: prasa