„Nowa Fantastyka” obchodzi 30-lecie istnienia

2 października 2012


„Nowa Fantastyka” świętuje jubileusz 30-lecia istnienia. Miesięcznik może poszczycić się tytułem najdłużej ukazującego się periodyku literackiego poświęconego literaturze fantastycznej.

Pierwszy numer „Fantastyki” (bo tak nazywało się czasopismo do 1990 roku) ukazał się w październiku 1982 roku. Gazeta kosztowała w kioskach 50 złotych, ale – jak wspomina Tomasz Kołodziejczak ? z uwagi na trudną dostępność na stołecznych bazarach można było sprzedać egzemplarz nawet za 2000 zł.

O powodzeniu gazety zdecydowała nie tylko tematyka, ale również okładka przedstawiająca półnagą wojowniczkę, co w ówczesnej, pruderyjnej rzeczywistości stanowiło nie lada sensację. Odpowiedzialnym za projekt graficzny był Jerzy Wróblewski, znany polski twórca komiksowy (m.in. seria Kapitan Żbik, Tajemnica Złotej Maczety, Binio Bill).

Po śmierci w 1990 roku założyciela i redaktora naczelnego Adama Hollanka zmienił się skład redakcyjny i wydawca. Znacznym przeobrażeniom uległ również wygląd czasopisma, rozbudowano dział publicystyczny i przemianowano nazwę na „Nowa Fantastyka”.

Pomimo licznych zawirowań na rynku prasy oraz przetasowań wewnątrzredakcyjnych miesięcznik przetrwał do dzisiaj, ciesząc się zasłużoną pozycją wśród miłośników literatury fantastycznej.

Z okazji 30-lecia istnienia opublikowano specjalny, jubileuszowy numer „Nowej Fantastyki” z okładką Piotra Rosnera nawiązującą do pierwowzoru Wróblewskiego. W środku znajdziemy m.in. okolicznościowe wspomnienia Tomasza Kołodziejczaka i Macieja Parowskiego oraz ujęte w przekrojowej formie artykuły Michała Cetnarowskiego oraz Wawrzyńca Podrzuckiego. Oprócz tego w numerze tradycyjnie proza polska i zagraniczna, garść felietonów oraz recenzji.

Jubileuszowy numer dostępny jest już w kioskach. Wszyscy zaś, którzy zastanawiają się jeszcze nad zakupem mogą pobrać ze strony wydawnictwa 27-stronicowy fragment w postaci pliku PDF.

Tematy: ,

Kategoria: prasa