Najnowsze „Książki. Magazyn do czytania” z kanonem literackim „Na lepsze jutro” i Salmanem Rushdiem na okładce

27 kwietnia 2020


28 kwietnia do sprzedaży trafi nowy numer dwumiesięcznika „Książki. Magazynu do czytania”. Znajdziemy w nim kanon „Na lepsze jutro” stworzony na prośbę redakcji przez wybitnych pisarzy, humanistów i artystów. Oprócz tego w numerze będą wywiady, wiersze, recenzje i rekomendacje literackich nowości.

Epidemia koronawirusa zachwiała naszym światem, wzmacniając lęki i niepewności. Z tego powodu redakcja „Książek. Magazynu do czytania” poprosiła najwybitniejszych pisarzy, humanistów i artystów o wskazanie takich powieści należących do literackiej klasyki, które odpowiadając na dzisiejszy niepokój mogą być wskazówką i nadzieją na lepsze jutro. Swoje typy zgłosili i przedstawili czytelnikom m.in.: Maria Janion, Mariusz Szczygieł, Agnieszka Holland, Stefan Chwin, Tomasz Stawiszyński, Marek Bieńczyk oraz kilkunastu innych autorów. W fascynujący sposób opowiedzieli oni o 25 klasycznych książkach, które powinniśmy choć raz w życiu przeczytać.

Czy w klasyce rzeczywiście tkwi ponadczasowa moc? Dlaczego Salman Rushdie przywraca na łamy błędnego rycerza z La Manchy? Rushdie, brytyjski pisarz, bohater kwietniowej okładki „Książek”, mówi w wywiadzie z Łukaszem Grzymisławskim: „Martwi mnie dzisiejsza obsesja dotycząca tożsamości. Sprowadza się do dziecinnych wyliczanek cech narodowych czy preferencji politycznych albo seksualnych, podczas gdy faktyczna tożsamość to kwestia wrażliwości”.

W najnowszym numerze „Książek. Magazynu do czytania” będzie można przeczytać również m.in. rozmowę Ignacego Karpowicza i Juliusza Kurkiewicza z laureatem Pulitzera Andrew Seanem Greerem, który opublikował jedną z najzabawniejszych książek ostatnich lat; wywiad Michała Nogasia z Antoniem Scuratim, autorem najgłośniejszej włoskiej powieści dekady; rozmowę z Joanną Bator o jej najnowszej książce, którą właśnie kończy pisać, oraz niepublikowany dotąd wiersz Jacka Podsiadły. W wydaniu znalazło się miejsce na recenzje i rekomendacje nowości książkowych oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń literackich na najbliższe dwa miesiące.

Natomiast stały dodatek „Książki dla Dzieci i Młodszych Dorosłych” będzie dedykowany kończącej właśnie 75 lat Pippi Pończoszance, tytułowej postaci cyklu książek szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Z tej okazji zarówno młodsi jak i starsi czytelnicy będą mogli przeczytać tekst o bohaterce autorstwa Joanny Olech oraz fragment przemówienia, które pisarka wygłosiła z okazji przyznania jej Pokojowej Nagrody Księgarzy Niemieckich. W dodatku znajdą się również m.in. książkowe rekomendacje dla dzieci i młodzieży.

Kwietniowy numer „Książek. Magazynu do czytania” w cenie 13,99 zł będzie można znaleźć w punktach sprzedaży prasy od 28 kwietnia oraz w serwisie Prenumerata24.pl, gdzie wyjątkowo można zamówić go z bezpłatną dostawą do domu. Wydanie będzie dostępne również w wersji cyfrowej w serwisie Publio.pl.

Dwa dni po premierze numeru, w czwartek, 30 kwietnia, w godz. 19:00-20:30 odbędzie się spotkanie redakcji „Książek” z czytelnikami. Tym razem występ improwizatorów Klubu Komediowego inspirowany najnowszym wydaniem dwumiesięcznika po raz pierwszy będzie miał miejsce w świecie wirtualnym. Spektakl będzie można bezpłatnie obejrzeć na kanale YouTube Klub Komediowy TV oraz na profilu Klubu Komediowego na Facebooku. Transmisja na żywo rozpocznie się o godzinie 19:00.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: prasa