Magazyn komiksowy „Kaczor Donald” świętuje wydanie tysięcznego numeru!

22 października 2019


Magazyn komiksowy „Kaczor Donald” ukaże się po raz tysięczny! Numer 11/2019, dostępny w sprzedaży od 25 października, będzie wydaniem jubileuszowym. W wielkim świętowaniu rocznicy wezmą udział tacy autorzy komiksów, jak: Korhonen, Branca, Pineda, Fernandez czy Murry.

„Kaczor Donald” to jedno z najstarszych dziecięcych pism komiksowych w Polsce. Kolejne pokolenia Kaczkofanów zachwycają się przygodami Donalda, Sknerusa, Myszki Miki i Goofiego. Na łamach miesięcznika, oprócz historii kipiących humorem, czytelnicy mogą znaleźć najnowsze informacje o kultowych grach, sporcie i sportowcach, nowych technologiach oraz łamigłówki, inteligentne zabawy słowne, konkursy czy ciekawostki. Magazyn prezentuje klasyczne komiksy disnejowskie takich twórców, jak: Carl Barks, Don Rosa, Vicar, a także współcześnie rysowane opowieści tworzone przez artystów z całego świata. Ich siłą są humor, wartka akcja, zaskakujące puenty, grupa różnorodnych bohaterów i świetny przekład.

„’Kaczora Donalda’ pokochałem niemal od pierwszego wejrzenia. Znalazłem gazetę, która zawierała ciekawe opowieści, a jej lektura starczała na więcej niż kilka minut. Byłem też zachwycony, że świat Kaczora Donalda i Myszki Miki nie ogranicza się tylko do kilku postaci z kreskówek, ale jest to tętniące życiem uniwersum pełne interesujących postaci takich jak Sknerus, Goguś czy Diodak. Podobały mi się także artykuły, które często zawierały kawały, zagadki czy ciekawostki. Najmilej jednak wspominam podwójne numery świąteczne, które przez lata były obowiązkową przedświąteczną lekturą” ? opowiada Radosław Koch, założyciel strony komiksydisneya.pl.

Okładka (po lewej) i owijka (po prawej) tysięcznego numeru „Kaczora Donalda”.

Pismo wydawane jest przez Egmont Polska od 28 kwietnia 1994 roku jako kontynuacja czasopisma „Mickey Mouse”, którego pierwszy numer ukazał się w Polsce w październiku 1990 roku. Wtedy był pionierskim na rynku polskim magazynem komiksowym dla dzieci nastawionym na dostarczanie rozrywki. Dziś czasopismo kontynuuje tę tradycję. Przez lata ukazało się 999 numerów magazynu w łącznym nakładzie blisko 150 milionów egzemplarzy! Warto wspomnieć, że największą sprzedaż odnotował 10. numer tygodnika z 1999 roku, który rozszedł się w blisko 300 tysiącach egzemplarzy.

Kaczora Donalda nikomu nie trzeba przedstawiać. Tę kultową postać znają młodzi i starsi. Pozytywne emocje oraz poczucie humoru łączą pokolenia! „Za każdym razem, gdy się z nim spotykałem, jego optymizm i energia, udzielały mi się na cały dzień” ? mówi Jarosław Boberek, aktor, który użycza głosu Kaczorowi Donaldowi.

Na ekranach kin Kaczor Donald po raz pierwszy pojawił się w 1934 roku. Laureat Oskara, celebryta uhonorowany własną gwiazdą na bulwarze Hollywood szybko stał się również bohaterem komiksów, których najpopularniejszymi rysownikami byli Carl Barks i Don Rosa. Pierwsze wydanie pisma „Kaczor Donald” na świecie ukazało się w 1949 roku. Obecnie wydawane jest w kilkudziesięciu krajach.

Z sentymentem o swojej dziecięcej fascynacji Kaczorem Donaldem mówi też Maciej Kur, scenarzysta serii komiksowych „Oskar i Fabrycy”, „Lil i Put” oraz „Kajko i Kokosz ? Nowe Przygody”, współtwórca seriali animowanych i filmów dokumentalnych: „Swoją przygodę z 'Kaczorem Donaldem’ miałem przyjemność zaczynać od samego początku? a nawet i wcześniej, bo od pierwszego numeru 'Mickey Mouse’ ? czyli magazynu który był jego prekursorem. Kaczy świat był trochę jak odwiedzanie starych, dobrych znajomych, w których towarzystwie jest się zawsze mile widzianym. Pamiętam, jakie wrażenie zrobiło na mnie drzewo genealogiczne Kaczora Donalda, gdzie wszyscy zbierali naklejki odkrywając przodków i rodzinne więzy naszych ulubionych kaczek ? to był szał! To była frajda!”.

Maciej Kur przyznaje, że dla jego pokolenia „Kaczor Donald” był tak samo ważnym magazynem, jak dla starszych pokoleń „Relax” czy „Świat Młodych”. „Dzięki niemu setki tysięcy dzieciaków odkrywały, co to komiksy, rozwijały swoją wyobraźnię, ale też poszerzały swoją wiedzę o świecie. Prawdopodobnie, gdyby nie 'Kaczor Donald’, nigdy nie zainteresowałbym się komiksami… Jeśli ktoś ciągle się głowi, jak wkręcić swoje pociechy w historyjki obrazkowe, nie wyobrażam sobie lepszej recepty na sukces. Salutuję więc wszystkim Kaczogrodzianom, Myszogrodzianom, McKwaczom, Kwaczakom, De Czar, Be, Kwabotynom, Młodym skautom, Sikorkom, zmyślnym Kaczorkom i temu życzliwemu komputerowi, co dawniej witał nas na dzień dobry! Gratuluję tysięcznego numeru i o kolejne tysiąc poproszę!” ? mówi scenarzysta.

W jubileuszowym, tysięcznym numerze, którzy ukaże się 25 października, obok komiksów znajdzie się 5 prezentów i wielki konkurs z setką nagród. Poniżej możecie zobaczyć kilka przykładowych plansz z komiksów, które znajdą się w czasopiśmie.

Tematy: , , , ,

Kategoria: prasa