Magazyn „Fantasy & Science Fiction” powraca, ale tylko w wersji elektronicznej

3 września 2013

Fantasy & Science Fiction
Polska edycja legendarnego amerykańskiego magazynu „Fantasy & Science Fiction” po raz drugi próbuje podbić nasz rynek prasowy. Tym razem wydawca zdecydował się na sprzedaż pisma wyłącznie w wersji elektronicznej. Obecnie jedynym dystrybutorem pisma jest sklep Amazon.

W pierwszym numerze znalazły się opowiadania takich sław literatury fantastycznej jak Jeffrey Ford, wybitny pisarz amerykański, wielokrotny laureat World Fantasy Award czy Lavie Tidhar, którego nagrodzona World Fantasy Award powieść „Osama” ukazała się tego lata w Polsce. Miłośnicy literatury i to nie tylko fantastycznej z przyjemnością przeczytają także teksty autorstwa Bruce’a Sterlinga, Jędrzeja Burszty, Lewisa Shinera, Jack Williamsona i Charlesa Coleman Finlay’a.

„Mocną stroną numeru są także wnikliwe i obszerne wywiady z osobistościami świata zachodniej literatury fantastycznej oraz rozbudowany dział publicystyki” ? mówi Witold Michalak, redaktor naczelny polskiej edycji „Fantasy & Science Fiction”.

Wydanie numeru w formie elektronicznej to druga już próba utrzymania się magazynu na polskim rynku prasowym. Pismo zadebiutowało w wersji papierowej zimą 2010 roku. Łącznie ukazało się sześć numerów czasopisma. W końcu zimną 2012 ówczesne drogi redakcji i poprzedniego wydawcy rozeszły się.

„Po kilkumiesięcznej przerwie postanowiliśmy wznowić publikację pisma wyłącznie w wersji elektronicznej” ? mówi Konrad Walewski, zastępca redaktora naczelnego F&SF i wydawca pisma.

Obecnie pismo jest dostępne tylko w formacie MOBI. Chociaż jedynym dystrybutorem magazynu jest Amazon, to aby
cieszyć się treścią magazynu nie trzeba mieć czytnika Kindle. Wystarczy posiadać peceta z systemem Windows, maca, iPada lub iPhone’a i ściągnąć sobie program z tej strony. Dzięki niemu będzie możliwe czytanie pisma z ekranu.

„Fantasy & Science Fiction Edycja Polska” to polskojęzyczna wersja jednego z najbardziej znanych i lubianych na świecie czasopism poświęconych literaturze fantastycznonaukowej i fantasy. Pismo istnieje w USA od 1949 roku. To na łamach F&SF pojawiły się klasyki gatunku: „Kwiaty dla Algernona” Daniela Keyesa, „Mroczna wieża” Stephena Kinga, „Kantyk dla Leibowitza” Waltera M. Millera. To z F&SF wywodzą się młode gwiazdy współczesnej fantastyki amerykańskiej, jak Paolo Bacigalupi czy Ken Liu.

Tematy: ,

Kategoria: prasa