Jesienne wydanie „Książek. Magazynu do czytania” z Mikołajem Kopernikiem na okładce w sprzedaży od wtorku

29 sierpnia 2022

Czy Mikołaj Kopernik był Polakiem, a David Foster Wallace jest Kurtem Cobainem literatury? Dlaczego poeci są ważniejsi od naukowców? Odpowiedzi na te i inne pytania wraz z ciekawymi wywiadami, esejami i recenzjami tworzą jesienne wydanie „Książek. Magazynu do czytania”. Numer dostępny w punktach sprzedaży prasy od wtorku, 30 sierpnia.

Bohaterem jesiennego wydania „Książek. Magazynu do czytania” jest Mikołaj Kopernik, o którym wydaje się, że powiedziano już wszystko. A jednak zaprzecza temu Wojciech Orliński w swojej najnowszej książce „Kopernik. Nowe oblicze geniusza”, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora w październiku. Dodatkowo w numerze Orliński rozmawia z autorem „21 lekcji na XXI wiek”, Yuvalem Noahem Hararim.

W przededniu polskiego wydania „Niewyczerpanego żartu”, najsłynniejszej powieści Davida Fostera Wallace’a, Katarzyna Surmiak-Domańska tworzy portret tego kultowego pisarza i opisuje, jak stworzył arcydzieło, które odmieniło (nie tylko) amerykańską literaturę. Kolejną ważną pozycją, która trafi niebawem na księgarskie półki, jest autobiograficzna powieść laureata literackiej Nagrody Nobla za rok 2021 Abdulrazaka Gurnaha. W związku z tym w numerze znajdziemy rozmowę, którą przeprowadził z nim Michał Nogaś.

Ponadto w najnowszym wydaniu „Książek” m.in. opis 7 powodów, dla których skolonizujemy Marsa – zdaniem Piotra Cieślińskiego, czy tekst o nowej powieści Michela Houellebecqa autorstwa Pawła Sajewicza. Weronika Murek pisze o początkach pisarskiej drogi Ernesta Hemingwaya, a Dorota Wodecka rozmawia o Leo Lipskim, pisarzu rangi noblowskiej, z redaktorką jego dzieł wybranych, Agnieszką Maciejowską.

Oprócz tego redakcja prezentuje przegląd ciekawych premier książkowych, w tym kryminałów, oraz kalendarium wydarzeń literackich na najbliższe dwa miesiące. Nie zabrakło również stałego dodatku dwumiesięcznika - „Książki dla Dzieci i Młodszych Dorosłych”, a w nim m.in. podpowiedzi, jak opowiadać dzieciom historie, tekstu Jacka Podsiadły o polskim poprawianiu „Winnetou” oraz rekomendacji literackich nowości.

Sierpniowe „Książki. Magazyn do czytania” wraz z dodatkiem dla dzieci i młodzieży ma 148 stron. Numer będzie dostępny w punktach sprzedaży prasy od 30 sierpnia do 24 października w cenie 17,99 zł.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: prasa