Czwarty numer „Wiadomości Literackich” poświęcony jest kobietom

26 marca 2013


W salonach sieci Empik oraz wybranych księgarniach na terenie całego kraju dostaniemy już czwartą odsłonę ?Wiadomości Literackich?. Tym razem numer poświęcony został kobietom.

Chociaż w odredakcyjnym wstępie przeczytamy, że „dzielenie i rozróżnianie literatury ze względu na płeć piszących jest zajęciem jałowym i raczej bez przyszłości”, we wiosennym numerze ?Wiadomości Literackich? znajdziemy słuszną porcję kultury (w szczególności literatury) właśnie w kobiecym wydaniu.

Bohaterką pierwszego artykułu w formie wspomnień jest Stefania Kłosowska, czołowa postać polskiej literatury i ostatnia redaktorka naczelna londyńskich ?Wiadomości? (emigracyjnej kontynuacji warszawskich przedwojennych ?Wiadomości Literackich?). Towarzyszą jej opowiadania włoskich pisarek Lisy Ginzburg i Valerii Parrella oraz debiut polskiej autorki Leny Janeczko.

Na uwagę zasługuje również reportaż Anny Marii Dąbrowskiej o podróży pociągiem na Wschód, przez Moskwę, Ural, Omsk aż po Bajkał. W numerze znajdziemy również tekst zatytułowany ?Inżynierowie dusz?, w którym Renata Nolbrzak próbuje określić wpływ drugiego obiegu na kondycję polskiej literatury w latach 1976-1989.

Sporo emocji wzbudzą też nazwiska panów pojawiających się w czwartej odsłonie ?Wiadomości Literackich?. Maria K. przeprowadza obszerną rozmowę z laureatem zeszłorocznej Nagrody Literackiej Nike, Markiem Bieńczykiem. Dowiemy się z niej m.in., dlaczego autor ?Książki twarzy? zauroczony jest twórczością Milana Kundery oraz jakie są powody tego, że nie jest „życzliwym czytelnikiem” powieści Umberto Eco.

O kobietach pisarkach, które ceni oraz kobietach wydawcach, które miał okazję poznać opowiada z kolei Rafał Skąpsi, były dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego oraz prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książki.

Męską stronę reportażu reprezentuje Maciej Adamski, który opisuje swoje doświadczenia z pobytu w Kabulu (Afganistan). W numerze znajdziemy także fragment niepublikowanej prozy Zbigniewa Masternaka.

Więcej o ?Wiadomościach Literackich? znajdziecie na stronie periodyku: http://www.wiadomosciliterackie.pl/

Tematy: , , , ,

Kategoria: prasa