„Brama” – nowy kwartalnik o grozie i fantastyce

15 maja 2015

kwartalnik-brama-premiera
Na rynku ukazał się pierwszy numer nowego magazynu poświęconego fantastyce i grozie. Kwartalnik „Brama” wydawany jest z inicjatywy Szczecineckiego Klubu Fantastyki.

„Dlaczego 'Brama’? Tytuł kwartalnika miał przywoływać na myśl przejście do innej rzeczywistości. Długo zastanawialiśmy się nad tytułem, ale właśnie ten wydał się nam najodpowiedniejszy. Będzie symbolizował przeniesienie się za sprawą gazety do świata fantastyki i grozy” – wyjaśnił w rozmowie z „Tematem Szczecińskim” Paweł Kwiecień, prowadzący Szczecinecki Klub Fantastyki i redaktor naczelny nowego pisma.

Numer zerowy „Bramy” ukazał się już na przełomie stycznia i lutego tego roku. Teraz na ręce czytelników trafia wreszcie pierwsza właściwa odsłona kwartalnika. Autorem grafiki na okładce jest Peter Stanimirov, twórca niezliczonej ilości ilustracji i okładek do książek, m.in. do bułgarskich wydań: „Don Kichota”, „Wigilijnej Opowieści”, opowiadań Poego i Lovecrafta czy książek Stephena Kinga. Okładka w jednoznaczny sposób zdradza temat przewodni numeru – są to wampiry. To właśnie im poświęcony został artykuł historyczny Jana Gruszki, pt. „Drakula ? narodziny legendy”. O wampirach można będzie też przeczytać w tekście Alicyi Rivrad „Krwawe opowieści” czy Anny Dymnej „Wampir klasyczny”.

Ważną część kwartalnika stanowią opowiadania. Tematyka utworów przygotowanych do publikacji w pierwszym numerze jest szeroka i nie koncentruje się wyłącznie na wampirach. Pojawiają się też nawiedzone domy i przedmioty, zombie, duchy i czarownice. Autorami opowiadań są: Piotr Kupla, Wojciech Gunia, Jarek Turowski, Robert Cichowlas, Ahsan Ridha Hassan, Piotr Borlik i Agnieszka Kwiatkowska.

W numerze znajdziemy również galerię czarno-białych grafik Petera Stanimirova, informacje o grach planszowych, a także felieton pt. „Korzyści z posiadania nawiedzonego zamczyska”, w którym o weird fiction opowie Paweł Mateja.

Kwartalnik „Brama” można nabyć na stronie internetowej magazynu: czasopismobrama.pl.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: prasa