41 numer „Ha!artu” w całości zostanie poświęcony gonzo

8 lipca 2013

Ha!art 41 - Gonzo
Korporacja Ha!art zapowiedziała najnowszy, wakacyjny numer swojego magazynu interdyscyplinarnego „Ha!art”. Tematem wydania będzie tym razem niepokorne dziennikarstwo spod znaku gonzo.

„Gonzo powstało po to, by zagrać na nosie koncernom medialnym i zniszczyć grzeczne dziennikarstwo. I prawie się udało! Naszym zdaniem przydałoby się wymierzyć policzek także polskiej prasie” ? zapowiada we wstępie redakcja. „Niniejszy numer ?Ha!artu? to nasza wariacja na temat tego, czym mogłyby być tygodniki, gdyby zdjąć z nich brzemię bycia dodatkami do reklam. Mogłyby być, ale nie będą, bo wcześniej upadną z powodu spadającego czytelnictwa i naporu jakościowych (i darmowych) treści w internecie. Uważamy, że to przede wszystkim wina wydawców. I wcale nam nie jest przykro.”

41. numer „Ha!artu” ma więc być ozdrowieńczą terapią szokową na nudę i pauperyzację polskiej prasy. Znalazły się w nim teksty najsłynniejszych przedstawicieli gatunku ze Stanów Zjednoczonych (Hunter S. Thompson, Lester Bangs, John Birmingham) i Europy (Roberto Saviano, Boris Kotur, Helge Timmemberg) oraz polskich autorów swobodnie nawiązujących do poetyki gonzo oraz fragmenty historycznych zapisów, które można uznać za teksty prekursorskie wobec Thompsona czy Birminghama. W numerze znalazły się też m.in. teksty na temat filmu dokumentalnego i komiksu jako tworzywa reportażu.

„Zaprosiliśmy autorów z różnych środowisk i o różnych zainteresowaniach do udziału w okołoprasowym numerze 'Ha!artu’. Zleciliśmy im przygotowanie tekstów na temat dziennikarstwa gonzo lub stworzenie reportaży w tym stylu. Poprosiliśmy też tłumaczy o przybliżenie tekstów z kanonu i z peryferii. Chcielibyśmy, by sprawa nie skończyła się na jednym numerze. Zachęcamy do nadsyłania tekstów. Ten numer można potraktować jako podręcznik” ? zachęca redakcja.

Najnowszy numer magazynu „Ha!art” będzie wkrótce dostępny w sklepie wydawnictwa, jak również w sieci salonów Empik na terenie całego kraju. Premiera ma się odbyć w sobotę 13 lipca 2013 o godzinie 20:00 w Kawiarni Naukowej przy ul. Szerokiej 10 w Krakowie.

Ha!art 41 - gonzo - premiera

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: prasa