„Zazdrość” – premiera zbioru opowiadań Jo Nesbø

20 września 2021

Nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego ukazała się nowa książka Jo Nesbø zatytułowana „Zazdrość”. Tym razem autor popularnej serii kryminałów, których bohaterem jest Harry Hole, proponuje swoim czytelnikom opowiadania.

Z powodu pandemii koronawirusa Jo Nesbø po raz pierwszy od 18 lat spędził zimowe miesiące w domu. „Powinienem być w Hiszpanii lub Tajlandii, trenować i wspinać się, ale nie było to możliwe” – mówi. Autor zabarykadował się więc w swoim domu i pisał krótsze historie. W efekcie powstały opowiadania, które zebrano w dwóch tomach. Pierwszym z nich jest „Zazdrość”.

Jak wskazuje tytuł książki, w zawartych tu opowiadaniach Jo Nesbø koncentruje się na jednej z najsilniejszych ludzkich emocji: zazdrości. Pisarz wyjaśnia, że w zazdrości fascynująca jest zmiana osobowościowa, jaka zachodzi w ludziach przejawiających to uczucie.

„To tak jakby zostać rodzicem, skończyć na wojnie lub uzależnić się od narkotyków. Tego typu rzeczy wydobywają z nas coś, o czym nie mieliśmy pojęcia. B.C. Forbes, człowiek stojący za powstaniem magazynu 'Forbes’, powiedział, że zazdrość jest psychicznym rakiem. To dobra analogia. Ona też rośnie, jeśli nie jest leczona. I nikt nie znalazł jeszcze na nią lekarstwa” – komentuje Nesbø.

Otwierający książkę „Londyn” to hitchcockowska opowieść o kobiecie, która odkryła, że mąż zdradza ją z najlepszą przyjaciółką. W związku z tym postanawia rozstać się z życiem w dość nieoczywisty sposób. Z kolei najdłuższa, 140-stronicowa tytułowa historia rozgrywa się na smaganej wiatrem greckiej wyspie Kalimnos, która nazywana jest rajem wspinaczkowym, i sam autor wielokrotnie uprawiał tam ten sport. Na miejsce przylatuje ateński Śledczy Nikos, specjalizujący się w zabójstwach z motywem zazdrości, który ma wyjaśnić zaginięcie niemieckiego wspinacza. „Kolejka” opowiada o młodej uchodźczyni, który pracuje w sklepie i nie cierpi ludzi wpychających się bez kolejki, zaś w „Kolczyku” główny bohater, taksówkarz, niepokoi się, czy kolczyk znaleziony w samochodzie szefa to prezent, który podarował swojej żonie.

To oczywiście nie wszystko. W zebranych w „Zazdrości” historiach Nesbø pokazuje ludzi, którzy pod wpływem gwałtownych uczuć zabijają, kochają i wywierają zemstę. Punkt widzenia narratora jest w tych opowiadaniach najważniejszy, dlatego w większości historii zastosowano pierwszoosobową narrację.

„Starałem się połączyć tradycję i mniej lub bardziej świadome oczekiwania czytelników z czymś, czego wcześniej nie czytali. Nowości niekoniecznie muszą dotyczyć fabuły lub jej rozwiązania. Uważam, że zakończenie lub rozwiązanie, które wydaje się znajome, często może być równie satysfakcjonujące, jak zupełnie nowy zwrot akcji, o ile działa emocjonalnie” – tłumaczy Nesbø.

Książka jest już dostępna w księgarniach w przekładzie Iwony Zimnickiej.

[am]
Wypowiedzi Jo Nesbø pochodzą z wywiadów udzielonych portalom VG i Krimklubben.

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi