Zapoznaj się z „Kotem Rabina” Joanna Sfara

9 grudnia 2013

Kot Rabina - premiera
Wydawnictwo Komiksowe uraczyło nas pełnym wydaniem jednego z najlepszych komiksów Joanna Sfara. Historia niezwykłego „Kota Rabina” od zeszłego tygodnia jest już dostępna w sprzedaży.

„Żydzi nie przepadają za psami. Pies gryzie, goni, szczeka. A Żydów gryzą, gonią i obszczekują od tak dawna, że w rezultacie wolą koty. Zresztą, nie wiem, jak jest z innymi Żydami, ale tak mówi mój pan” ? tymi słowami na pierwszych kartach komiksów przedstawia się niesforny kot należący do pewnego owdowiałego rabina i jego pięknej córki Zlabyi, zamieszkujących Algierię w latach 30. ubiegłego wieku.

Należy podkreślić, że nie jest to zwykły kot ? od kiedy bowiem pożarł gadającą papugę, sam zaczął mówić ludzkim głosem. Ku konsternacji swego pana kot natychmiast zaczyna kłamać, wdaje się z nim w filozoficzne dysputy, bez skrępowania wygłasza swoje opinie na tematy religii, a co najbardziej zdumiewające – pragnie zostać wyznawcą judaizmu, by przypodobać się córce rabina, w której jest szalenie zakochany.

„Kot Rabina” to jeden z najważniejszych komiksowych traktatów o religii, społeczeństwie i kulturze. Dzieło Sfara przenosi nas w odległe czasy, gdy Żydzi i Arabowie żyli wspólnie w Algierii. „Chciałem pokazać młodym Żydom, że ich przodkowie pochodzą z Afryki Północnej, a młodym muzułmanom przypomnieć, że w Afryce Północnej byli kiedyś Żydzi i gorzej lub lepiej żyli ze sobą przez wieki. Nie ma powodów, żeby popadać w nostalgię, ponieważ to nie była sielanka, ale istniało coś, co zostało utracone” ? powiedział Sfar w rozmowie z „Animation Magazine”.

Wydany już w kilkunastu krajach, do Polski „Kot Rabina” trafia ponownie. W latach 2004 i 2006 oficyna Post opublikowała dwie części serii, po czym zawiesiła jej wydawanie. Tym razem, dzięki Wydawnictwu Komiksowemu, otrzymujemy wszystkie pięć części zebranych w jednym obszernym albumie.

W 2011 roku „Kot Rabina” doczekał się animowanej adaptacji wyreżyserowanej we współpracy z Joannem Sfarem. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć filmu, poniższy trailer da wam przedsmak tego, czego możecie spodziewać się po komiksie.

Kot Rabina-1

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi