Zapowiedzi wydawnictwa Wielka Litera na pierwsze półrocze 2022 roku

22 grudnia 2021

Planami na pierwsze półrocze 2022 roku podzieliło się z nami wydawnictwo Wielka Litera. W zapowiedziach znajdziecie powieści polskie i zagraniczne, literaturę piękną i gatunkową, a także reportaże, wspomnienia i biografie.

Eustachy Rylski „Wyspa” – premiera: 12 stycznia

Wznowienie książki jednego z najważniejszych polskich pisarzy. Trzy opowieści połączone jednym motywem w tle – morzem. Bohaterowie – dziewczyna z prowincji szukająca szczęścia, niepokorny ksiądz-playboy, sędziwy pisarz-emigrant czy enigmatyczny wczasowicz – postawieni w niecodziennych, często ekstremalnych sytuacjach, muszą stawić czoła rzeczywistości i własnym charakterom.

Katherena Vermette „Rodzina Strangerów”, tłum. Ewa Horodyska – premiera: 26 stycznia

Namaszczona przez Margaret Atwood nowa gwiazda literatury kanadyjskiej w kolejnej, mocnej powieści, za którą została nagrodzona Atwood Gibson Writers’ Trust Fiction Prize 2021. Po „Przerwie” Vermette powraca w sadze międzypokoleniowej opowiadającej o tym, jak bardzo jesteśmy ze sobą połączeni, nawet gdy nie jesteśmy już razem, gdy zostajemy rozdzieleni z bliskimi. Poznajemy cztery bohaterki: Elsie – pogrążoną w żałobie matkę zmagającą się z uzależnieniem od narkotyków, jej córki: Phoenix i Cedar Sage (wraz z wszechobecną pamięcią o zmarłej córce Sparrow) oraz matkę Elsie – Margaret. Każda z czterech kobiet pełni rolę centralnej postaci w naprzemiennych częściach powieści. Książka porusza tematy rasy, klas społecznych, dziedziczonych traum i więzi, które – nadszarpnięte – nie zrywają się. „Rodzina Strangerów” to przejmująca powieść o tożsamości kulturowej, rodzinie i o tym, co konstruuje nas jako ludzi.

Christian Goeschel „Samobójcy. Listy z nazistowskich Niemiec”, tłum. Maciej Antosiewicz – premiera: 26 stycznia

Większość ludzi wie, że Trzecia Rzesza skończyła się orgią samospalenia, z samobójstwami Hitlera i Ewy Braun, Goebbelsa i jego żony, Himmlera, później Göringa i wielu innych wysoko postawionych nazistów. Ale mało kto wie, w jakim stopniu te wydarzenia wpisywały się w szerszy wzór samozniszczenia w hitlerowskich Niemczech. Czy były one uderzająco nieoczekiwane, czy też stanowiły formę kulminacji szerszych i głębszych prawidłowości w ideologii i zachowaniu? Książka ta stawia sobie za cel udzielić odpowiedzi na to pytanie, analizując samobójstwa w Niemczech pomiędzy rokiem 1918 a 1945, od końca pierwszej wojny światowej do zakończenia drugiej wojny światowej. Książka w analizie samobójstw łączy podejście statystyczne i kulturowe, analizuje osobisty wymiar samobójstwa. Autor przeprowadza krytyczną analizę dokumentów pozostawionych przez samobójców, w tym listów pożegnalnych. Korzysta ze świadectw archiwalnych, historiografii, akt policji kryminalnej i zeznań rodzin. Interpretując wskaźniki samobójstw jako wyznaczniki przemian społecznych i politycznych, niniejsza książka opisuje również to, w jaki sposób postrzegali je współcześni. Książka przywraca jednostkę historii. Czerpie inspirację z metody „mikroanalizy”, takiej jak praca Richarda J. Evansa o narracjach na temat zbrodni i kary w dziewiętnastowiecznych Niemczech. „Samobójcy” dotyczą zjawiska samobójstwa w Niemczech od zakończenia pierwszej wojny światowej do upadku Trzeciej Rzeszy oraz jego jednostkowego i statystycznego oddźwięku, jak również socjologicznych i politycznych poglądów na to zjawisko.

„Mistrzowie opowieści o miłości” wybór: Paweł Lipszyc – premiera: 9 lutego

Najpiękniejsze opowiadania o miłości największych twórców literatury światowej, w tym m.in. „Umiłowanie ojczyzny” Yukio Mishimy (przeł. Henryk Lipszyc) „Zmarli” Jamesa Joyce’a, „Wenecjanka” Vladimira Nabokova (przeł. Michał Kłobukowski).

Maria Hesse „Przyjemność jest kobietą”, tłum. Agata Ostrowska – premiera: 9 lutego

Przepiękna graficznie opowieść o różnorodnej seksualności kobiet i odkrywaniu przyjemności z posiadania ciała. Autorka biografii Marylin Monroe, Fridy Kahlo czy Davida Bowiego w książce „Przyjemność jest kobietą” przedstawia proces – drogę do seksualnego przebudzenia, która początkowo naznaczona była poczuciem winy, wstydu i ignorancji. Droga ta szybko zmienia się dzięki nienasyconej ciekawości i przykładowi kobiet, które potrafiły zgłębiać tajemnicę i moc zmysłowości, zmierzyć się z uprzedzeniami swoich czasów, nadać nazwę temu, czego w nim brakowało, oraz utorować i oświetlić drogę przyjemności, aby inni mogli nią łatwiej podróżować. Bohaterkami opowieści są kobiety z krwi i kości lub fikcyjne postaci, takie jak Lilith, Maria Magdalena, Safona, Eve Ensler, Colette, Anaïs Nin, Simone de Beauvoir, Anne Sexton, Mata Hari, Betty Dodson, Marilyn Monroe, Erika Lust, a nawet Daenerys Targaryen. To dzięki nim Hesse narysowała mapę kobiecej przyjemności.

Bethan Roberts „My Policeman”, tłum. Jacek Żuławnik – premiera: 9 lutego

Elektryzująca i niepokojąca powieść dla fanów Sally Rooney i Otessy Moshfegh. Historia miłosnego trójkąta – przystojnego policjanta, jego łagodnej, cierpliwej żony i tajemniczego kochanka – erudyty, kustosza muzeum, rozgrywająca się w Anglii lat 50., w której homoseksualne związki były zakazane… Narracja toczy się między wpisami w pamiętniku z 1957 roku Patricka Hazlewooda, a relacją z 1999 roku Marion, żony policjanta Toma. Poprzez te rywalizujące narracje Bethan Roberts przedstawia zderzające się historie miłosne Marion i Patricka, zaciekłych rywali o serce Toma. Jedna strona oferuje uświęcone społecznie, ale głęboko niezadowalające elementy małżeństwa heteroseksualnego, druga zaś – namiętność seksualną i estetyczne wyrafinowanie nielegalnego, kosmopolitycznego gejowskiego życia lat 50. w Brighton. Powieść czeka na ekranizację. W filmie główne role mają zagrać Emma Corrin, Harry Styles i David Dawson.

François-René Chateaubriand „Żywot Rancégo”, tłum. Wiktor Dłuski – premiera: 23 lutego

Wybitna powieść François-René Chateaubrianda – francuskiego pisarza, polityka i dyplomaty żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku. Chateaubriand napisał „Żywot Rancégo” na polecenie swego spowiednika jako pokutę. Tytułowy Rance był trapistą, reformatorem zakonu La Trappe. Przez pierwsze 37 lat Rance żył jak arystokrata, którym był – w życiu dworskim, rozkoszy i moralnym rozpadzie. Doznając olśnienia, Rance wycofał się w góry, by spędzić ostatnie 37 lat życia zakonnego jak pustelnik. Założony przez niego zakon miał rygorystyczne zasady: posłuszeństwa, ubóstwa i czystości oraz nakaz milczenia. Książka skupia się na walce moralnej, która doprowadziła Rancégo do tak trudnej transformacji. Autor książki nie uprawia hagiografii, pisze o nim z pewnym dystansem. Dzieli się tutaj z czytelnikiem rozmaitymi myślami, dygresjami, przemyca także wątki autobiograficzne. Na marginesie biografii Chateaubriand snuje medytacje nad własnym życiem, wzruszające rozważania poświęcając miłości, starości i śmierci.

Marek Modzelewski „To grzech tak mówić. Trzy dramaty” (dramaty: „Wstyd”, „Inteligenci”, „Kto chce być Żydem”) – premiera: 23 lutego

Marek Modzelewski to jeden z najzdolniejszych dramatopisarzy i scenarzystów. Jak nikt inny prześwietla społeczeństwo i współczesną Polskę, odkrywając jej problemy, tajemnice i grzechy, z których nikt ich dotąd nie rozliczył. Akcja dramatów rozgrywa się w dzisiejszej Polsce, za kadencji obecnego rządu. Modzelewski przygląda się w nich stronom sporu, tropiąc społeczne podziały w rodzinach bohaterów. Obserwacje natury psychologicznej tworzą zarazem obraz znacznie szerszych zmagań.

Hanka Grupińska „Ciągle po kole”, „Odczytanie listy”, „12 opowieści żydowskich” – premiera: 23 marca

Wznowienie trzech książek Hanki Grupińskiej. „Ciągle po kole” to zapis rozmów na temat życia w getcie i powstania w kwietniu 1943, które Hanka Grupińska w latach 1985-2000 przeprowadziła z żołnierzami żydowskimi: Markiem Edelmanem, Szmuelem Ronem, Naszą Glajtman Putermilch, Pniną Grynszpan-Frymer, Aron Karmin, Lubą Gawisar, Adiną Blady Szwajgier, Haliną Bełchatowską, Bronkiem Szpiglem i Kazikiem Ratajzerem. Wyjątkowy dokument o historii mówionej czasu Zagłady.

„Odczytanie listy: Opowieści o warszawskich powstańcach Żydowskiej Organizacji Bojowej” to cmentarz zbudowany ze słów ludziom, którzy cmentarza nigdy nie mieli. Autorka tworzy pomnik dla każdego żołnierza getta warszawskiego. To cmentarz zbudowany ze słów ludziom, którzy cmentarza nigdy nie mieli. Nieliczni, którzy przeżyli Zagładę opowiadają o tych, którzy walczyli z nimi w powstaniu.

„12 opowieści żydowskich” to dwanaście historii o bohaterach, którzy dzieciństwo lub młodość spędzili w międzywojennej Polsce, przeżyli Zagładę i w Polsce powojennej zostali. Pochodzą z różnych żydowskich rodzin – zamożnych lub biednych, tradycyjnych lub zasymilowanych, religijnych, syjonistycznych, bundowskich. Mają różne doświadczenia i opowiadają o dzieciństwie, rodzicach, dziadkach, swojej codzienności, którą przeżywali kilkadziesiąt lat temu. Świat Zagłady dzięki zapisaniu przez Hankę Grupińską ożywa – czasem w opowieściach ciepłych i wzruszających, czasem smutnych i tragicznych.

Marcin Kołodziejczyk „Nazad” – premiera: 23 marca

Jeden z najbardziej oryginalnych obserwatorów rzeczywistości. Po „Dysforii. Przypadkach mieszczan polskich” i „Peryferyjczyku” przyszedł czas na „Nazad” – bezkompromisową diagnozę społeczeństwa i tego, co nas trawi od środka i na zewnątrz.

Lotte Möller „Pszczoły i ich opiekunowie”, tłum. Natalia Kołaczek – premiera: 23 marca

Pięknie ilustrowana i na wskroś wciągająca kulturowa historia pszczelarstwa – pełna anegdot, humoru i wzbogacających szczegółów historycznych. Idealny prezent. Urocze spojrzenie na historię pszczelarstwa od mitu i folkloru po nasze praktyczne relacje z pszczołami. Lotte Möller – pszczelarka i historyczka ogrodów – bada działania wewnątrz i na zewnątrz ula analizując naturalny porządek i zwyczaje pszczół. Wykorzystuje swoją encyklopedyczną wiedzę na ten temat, aby rzucić światło na ludzkie rozumienie pszczół od starożytności do współczesności. Humorystycznemu obalaniu mitów, które utrzymywały się od wieków, towarzyszy cierpkie badanie tego, jak i kiedy zostały zastąpione faktami. W swoich podróżach Möller spotyka m.in. namiętnego kalifornijskiego pszczelarza walczącego przeciwko zabójcom pszczół i polityce pszczelarskiej, legendarnego brata Adama z opactwa Buckfast, hodowcę królowej Buckfast, obecnie niezwykle popularnej na całym świecie oraz wielu innych tak samo pasjonujących się złożonym światem pszczelarstwa zarówno w przeszłości, jak i teraźniejszości. Wypełniona ilustracjami pszczół bzyczącymi od okładki do wyklejki książka ta przeznaczona jest zarówno dla pszczelarzy, jak i dla zwykłego czytelnika.

Katarzyna Tubylewicz „Jednorożec w szkierowym ogrodzie. O miłości i seksie w Szwecji” – premiera: 13 kwietnia

Zbiór reportaży o związkach, także tych bardzo nietypowych, o miłości, namiętności oraz seksie w Szwecji. Szwecja kojarzy nam się z wieloma fascynującymi rzeczami, także z wyzwoleniem seksualnym. W latach 60. zeszłego wieku narodziło się pojęcie „szwedzkiego grzechu”, którego w formie potępiającej użył swego czasu prezydent USA Dwight D. Eisenhower, oskarżając socjaldemokratyczne państwo szwedzkie, że pozwala społeczeństwu na „grzeszność, nagość i pijaństwo”. Kiedy w Londynie pokazywano w 1971 roku „Z języka miłości” Torgny Wirgmana, na ulicę wyszły demonstracje. W szwedzkim filmie rozmawiało ze sobą czterech seksuologów. Instruktażowo. Były w nim realistyczne sceny erotyczne i zupełnie niesfingowane sceny masturbacji. Trzydzieści tysięcy angielskich przeciwników sprośności ruszyło w proteście, niosąc transparenty z hasłem „Szwecja – z roku na rok więcej pornografii, więcej samobójstw, więcej alkoholizmu i więcej rzeżączki”. W Stanach „Z języka miłości” było zakazane przez dwa lata. Dla dzisiejszej Szwecji, która wcale nie jest aż taka rozpustna, a bywa nawet purytańsko wstrzemięźliwa, charakterystyczna jest duża tolerancja dla indywidualizmu ludzkich wyborów zarówno tych miłosnych, jak i czysto seksualnych. Szwecja jest prawdopodobnie najbardziej tolerancyjnym krajem dla osób LGBTQ i dla tęczowych rodzin, to kraj, w którym można otwarcie żyć w związku poliamorycznym (nie jest to częste, ale się zdarza), a zabawki erotyczne w rodzaju wibratorów są dostępne w aptekach.

W książce „Jednorożec w szkierowym ogrodzie” Katarzyna Tubylewicz po raz kolejny przygląda się w Szwecji, rozszerzając granice tego, czym jest literacki reportaż. Wśród jej bohaterów są zarówno znani reprezentanci szwedzkiej kultury jak i postaci zupełnie anonimowe. Są ludzie, którzy znaleźli szaloną miłość w późnym wieku, rodziny i związki poliamoryczne, poszukujący ekstazy single, ludzie realizujący się w praktykach tantrycznych, tacy, co wierzą w platońskie dwie połówki i miłość na wyłączność, oraz ci, którzy uważają, że monogamia jest w jakiś sposób nieetyczna, są kochankowie tęczowi i rodziny patchworkowe, w których byli mężowie przyjaźnią się ze sobą i wyjeżdżają z byłą żoną na wakacje. Łączy ich wszystkich jedno: głęboka samoświadomość, zgoda na siebie i otwartość na miłość. Bez względu na to, jaka ona jest. Być może będziecie zdumieni, być może coś was zbulwersuje, ale istnieje też możliwość, że „Jednorożec w szkierowym ogrodzie” przywróci wam wolność myślenia i czucia.

Vaho Babunashvilli, Radek Polak „Gruziński smak” – premiera: 13 kwietnia

Wznowienie książki reportersko-kulinarnej, dzięki której można poznać Gruzję od środka, popatrzeć oczami jej mieszkańców oraz dwojga podróżujących po niej artystów. Można tu znaleźć przepisy na przepyszne dania oraz opisy miejsc, do których nie trafilibyście z przewodnika. Wreszcie to książka o ludziach, ich unikalnym guście i o ich talerzach, tak bardzo zróżnicowanych, jak ten naród. Radek Polak i Vaho Babunashvilli spotkali się w 2006 roku na jednej z imprez w Tbilisi, oczywiście przy stole. W Gruzji to częsta sytuacja, jak również ta, że najważniejsze osoby, najmocniejsze zdania, najlepsze wina spotyka się przy suto zastawionych stołach. Gruzini to mistrzowie olimpijscy w jedzeniu i celebrowaniu, zatem pomysł, żeby o ludziach i kraju opowiedzieć z perspektywy talerza, można powiedzieć, że leżał właściwie na stole. Powstała pasjonująca opowieść o ludziach, miejscach, o jedzeniu, okraszona smakowitymi anegdotami, przepisami i pięknymi zdjęciami Radka Polaka. Vaho Babunashvilli to muzyk i twórca, w Gruzji ceniony i powszechnie znany. Vaho to również kucharz, szef, który z wrażliwością muzyka podchodzi do gotowania. Jest też znawcą i badaczem kuchni gruzińskiej. Radek Polak to fotograf, portrecista współpracujący z najlepszymi polskimi magazynami, podróżnik i gruzinofil. Odkąd pół roku przemieszkał w Gruzji, wraca tam co chwilę i realizuje kolejne dokumentalne projekty fotograficzne.

Francisco Cantú „The line becomes a river: dispatches from the border”, tłum. Dorota Konowrocka-Sawa – premiera: 27 kwietnia

Dla Francisco Cantú linia granicy ma ogromne znaczenie: jego matka, strażniczka i córka meksykańskiego imigranta, wychowała go na obrzeżach Południowego Zachodu. Nawiedzany przez krajobraz swojej młodości Cantú dołącza do Straży Granicznej. On i jego partnerzy zostają wysłani do odległych regionów poprzecinanych szlakami narkotykowymi i korytarzami przemytniczymi. Odnajdują zmarłych i przyprowadzają do aresztu tych, których znajdą żywych. W końcu bohater, dręczony przez koszmary, porzuca służbę dla cywilnego życia. Odkrywa jednak, że doświadczenia pozostają w nim dalej, dręcząc go każdego dnia. To osobista relacja Cantú z tego, co naprawdę dzieje się na granicach, zarówno z perspektywy strażników, jak i imigrantów. Wstrząsająca i szczera lektura o tym, że nie ma dobra ani zła, lecz są ludzie – każdy z własną historią, własnymi nadziejami, marzeniami i lękami. Cantú okazuje wielkie współczucie imigrantom, piętnuje wadliwy system i odpowiada na pytania o człowieczeństwo, przedstawia bezsilność jednostki wobec systemu i porusza temat coraz bardziej aktualny na całym świecie…

David Lagercrantz „Rekke”, tłum. Alicja Rosenau – premiera: 27 kwietnia

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych szwedzkich pisarzy i dziennikarzy śledczych. Ma na swoim koncie biografie oraz powieści sensacyjno-kryminalne, ale przede wszystkim kontynuację dzieła Stiega Larssona. To jego rodzina Larssona wskazała jako pisarza, który stworzy kontynuację bestsellerowej serii „Millennium”. „Rekke” to pierwsza część nowej trylogii. Opisywana jako „nowoczesna saga Sherlocka Holmesa” jest to historia policjantki wychowanej w trudnej okolicy oraz starszego profesora specjalizującego się w psychopatii i technikach przesłuchań.

Silvia Foti „Wnuczka nazisty”, tłum. Katarzyna Bożyńska-Chojnacka – premiera: 27 kwietnia

Silvia Foti wychowała się na pełnych czci opowieściach o swoim dziadku bohaterze, męczenniku za niepodległość Litwy i nieskazitelnym patriocie. Jonas Noreika, pamiętany jako „Generał Sztorm”, stawił opór niemieckim i sowieckim okupantom swojego kraju podczas II wojny światowej, przeżył dwa lata w nazistowskim obozie koncentracyjnym, by w 1947 roku zostać stracony przez KGB. Jego wnuczka, dorastająca w Chicago, była traktowana jak członkowie rodziny królewskiej w litewskiej społeczności.

Jednak w 2000 roku, kiedy Silvia pojechała na Litwę na uroczystość ku czci jej dziadka, usłyszała zupełnie inną historię – „plotkę”, że jej dziadek był „mordercą Żydów”. „Wnuczka nazisty” jest opowieścią Silvii o jej wyczerpującym dwudziestoletnim poszukiwaniu prawdy, od opowieści o pięknym domu skonfiskowanym jego żydowskim właścicielom, po rodzinne wyznania przewodnika po historii Holokaustu, który wierzył, że jej dziadek zamordował wielu Żydów. Bolesna i dramatyczna historia oparta na wyczerpujących badaniach dokumentalnych to niezapomniana podróż w historię II wojny światowej, intensywnie osobista, ale wypełniona uniwersalnymi lekcjami o odwadze, wierze, pamięci i sprawiedliwości.

Jim Mehdi Latrache-Qvortrup „Kret”, tłum. Katarzyna Bożyńska-Chojnacka – premiera: 27 kwietnia

To historia niezwykłego bohatera i prawdziwego człowieka stojącego za tajemniczą fikcyjną postacią „Mr Jamesa” ze słynnego filmu dokumentalnego „The Mole” („Kret w Korei”) Madsa Brüggera. Pan James, czyli Jim Mehdi Latrache-Qvortrup, to były żołnierz i handlarz narkotyków, który za nielegalny biznes odsiedział 8 lat w więzieniu. Po wyjściu zrehabilitował się i zaczął prowadzi legalne biznesy. Jego przeszłość i image idealnie pasowały do roli biznesmena zainteresowanego inwestycjami w niedostępnej Korei Północnej. Przez ponad 4 lata Jim, występując pod przykrywką biznesmena Pana Jamesa, infiltrował środowisko zamkniętego reżimu Korei Północnej i handlarzy bronią. Film odniósł ogromny międzynarodowy sukces i był emitowany w wielu krajach (Anglia, Niemcy, Francja, Szwecja, Norwegia, Japonia) na całym świecie i cieszył się dużym zainteresowaniem mediów. Zagraniczni recenzenci pisali, że „być może mamy do czynienia z największą i najodważniejszą prowokacją od wielu lat jeśli nie w historii filmu”. Książka jest zapisem życiowej podróży Jamesa – od problematycznego dziecka z ADHD, które przerażała większość rzeczy, poprzez wstąpienie do legionów w wieku 19 lat, gdzie został pilotem spadochronowym, aż do wieloletniej działalności w biznesie narkotykowym i udziale w wielkiej mistyfikacji w Korei Północnej.

Patrycja Bukalska „Fedorowiczowie” – premiera: 27 kwietnia

Czuły portret Hanny i Jacka Fedorowiczów. Patrycja Bukalska w książkę wplata opowieści, rozmowy, portrety. Rozmawia o działalności opozycyjnej w „Solidarności”, o zaangażowaniu w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, ale także o karierze, miłości… W książce znajdują się także unikalne reprodukcje portretów osób, które były aktywnie zaangażowane w działalność opozycyjną.

Piotr Ibrahim Kalwas „Opowieść o jedzeniu” – premiera: 18 maja

To książka kucharska i opowieść o jedzeniu. Kilkadziesiąt przepisów z krajów, które autor odwiedził podczas swoich podróży z plecakiem, przede wszystkim w Afryce i Azji. Także przepisów z krajów arabskich i Egiptu, w którym mieszkał osiem lat, oraz receptur na dania wymyślone przeze niego z inspiracji kulturami i kuchniami krajów, w których nigdy nie był, ale latami czytał o nich w książkach „jedzenio-podróżniczych” zbieranych od dziecka – ma ich cały regał. To opowieść o fascynacji kuchniami świata, opowieść o pasji do gotowania, tworzenia jedzenia i poznawania historii kulinarnej dalekich i bliskich narodów.

Piotr Ibrahim Kalwas przez lata zbierał przepisy kulinarne. Zbiera wszystko: od pomysłów na kanapki, soki, octy, marynaty i tortille z owocami po indyjskie curry czy marokańskie tadżiny. Zazwyczaj przerabia poznane przez siebie potrawy, bo eksperymentowanie z jedzeniem i zacieranie granic pomiędzy kuchniami to też jego pasja. Jedna rzecz łączy większość jego przepisów: prostota i coś, co Egipcjanie nazywają „baladi”, czyli w luźnym tłumaczeniu „ludowość”. Można ten termin także przetłumaczyć jako „kuchnia uliczna”, taka kuchnia bowiem jest jego ulubioną. Nie znajdziecie więc w tej książce przepisów na wyrafinowane dania w typie „nouvelle cousine”, za to są tu „bara” – pikantne racuchy z Surinamu sprzedawane w tamtejszych ulicznych barach, bigilla – maltańska pasta z bobu, egipskie „koszari” – mieszanka makaronu, ryżu i soczewicy w gęstym sosie – wizytówka ulic egipskich miast, i wiele podobnych dań, dużych i małych, stworzonych przez ludzi dla ludzi, nierzadko setki lat temu i do dzisiaj jedzonych. Autor jest weganinem, ale starał się tak skomponować przepisy, żeby były także w wersji wegetariańskiej.

Marta Guzowska „Miłość” – premiera 18 maja

Kryminalna seria Marty Guzowskiej, w której główną rolę odgrywają silne kobiety ze swoimi słabościami. Pierwsza część tryptyku kryminalnego, który będzie składał się z tomów „Miłość”, „Wiara”, „Nadzieja”, to historia inceli – mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet, przekonanych o własnej nieatrakcyjności fizycznej oraz żyjących w przeświadczeniu, że kobiety posiadają bardzo wysokie wymagania wobec partnerów. Środowisko inceli za swój mimowolny celibat obwinia kobiety, a także społeczeństwo. Fabuła książki zakotwiczona jest wokół głównej bohaterki, która mierzy się z przeciwnościami losu i problemami rodzinnymi.

Maria Banaszak, Agata Jankowska „Prochy” (tytuł roboczy) – premiera: 18 maja

Wnikliwy reportaż o współczesnej twarzy uzależnienia wśród młodzieży. Narkotyki jeszcze nigdy nie były tak łatwo dostępne, a młodzież jeszcze nigdy nie miała takiej łatwości w ich zdobyciu. Brak zainteresowania ze strony rodziców, presja rówieśników, mody z social mediów oraz borykanie się z problemami tożsamościowymi popycha młodych ludzi do szukania łatwych i szybkich środków na “wyluzowanie”.

„Mistrzowie opowieści: skandynawskie lato” – premiera: czerwiec

Zbiór najpiękniejszych opowiadań skandynawskich autorów.

Joanna Mokosa-Rykalska – nowa książka – premiera: czerwiec

Kolejna książka autorki bestsellerowego zbioru „Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte” ma byc polskim „Kac Vegas”, „Lejdis” i „Testosteronem” w jednym. Joanna Mokosa-Rykalska wraca z powieścią o sile kobiecej przyjaźni – z dystansem do siebie, do świata i mnóstwem humoru.

Liz Nugent „Little Cruelties” – premiera: czerwiec

„Little cruelties” to dramat psychologiczny o rodzinie biegłej w… małych okrucieństwach – rozdawanych ludziom dokoła i sobie samym. W najnowszej powieści Liz Nugent poznajemy Drummów – samolubną i narcystyczną matkę z showbiznesu Melissę Craig i jej trzech synów. Mama otwarcie faworyzuje swojego najstarszego potomka, producenta filmowego Williama. Książkę otwiera pogrzeb jednego z braci… Który z pozostałych braci go zabił? Wciągająca do ostatniej strony powieść o dysfunkcyjnej rodzinie, która za cenę spełnienia marzeń w branży medialnej decyduje się płacić bardzo wysoką cenę.

Dionisios Sturis „Ateny” – premiera: czerwiec

Po bestsellerowej „Kalimerze. Greckiej kuchni radości” Dionisios Sturis – autor licznych reportaży prasowych i radiowych oraz trzech książek reporterskich opowiadających o współczesnej Grecji – zabierze nas do Aten. Książka jest kolejną częścią serii subiektywnych przewodników po miastach. Wcześniej ukazały się: „Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą” Katarzyny Tubylewicz, „Lizbona. Miasto, które przytula” Weroniki Wawrzkowicz-Nasternak i Marty Stacewicz-Paixão, „Wenecja. Miasto, któremu się powodzi” Manueli Gretkowskiej, „Gozo. Radosna siostra Malty” Piotra Ibrahima Kalwasa, „Wiedeń. Miasto najlepsze do życia” Marty Guzowskiej, „Bruksela. Zwierzęcość w mieście” Grażyny Plebanek i „Majorka. Nie tylko pod palmą” Anny Klary Majewskiej.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi