Zapowiedzi Wydawnictwa Czarna Owca na pierwszą połowę 2019 roku

4 stycznia 2019


Wydawnictwo Czarna Owca dzieli się z nami najciekawszymi zapowiedziami na pierwszą połowę 2019 roku. Nowe książki wydadzą m.in. Camilla Läckberg i Vincent V. Severski, ale czeka nas również wiele innych interesujących tytułów.

Josh Malerman „Nie otwieraj oczu”, tłum. Paulina Broma
(premiera: 16 stycznia)

Coś tam jest? Coś przerażającego. Coś, czego nie można zobaczyć. Jedno spojrzenie może doprowadzić do masakry. Nikt nie wie, co to jest. Nikt nie wie, skąd się wzięło. Po pięciu latach, odkąd pojawiło się to coś, pozostała garstka ocalałych. Jednymi z nich są Malorie i dwójka jej małych dzieci. Rodzina od dawna marzyła o ucieczce do bezpiecznego miejsca, ale podróż jest przerażająca: ponad trzydzieści kilometrów, łódką, w dół rzeki z zasłoniętymi oczami, polegając jedynie na inteligencji Malorie i wytrenowanym słuchu jej dzieci. Jeden błędny ruch i zginą. Coś je śledzi. Lecz nie wiadomo, czy to człowiek, zwierzę, czy potwór? W zapierającym dech w piersiach debiucie Josha Malermana przeszłość przeplata się z teraźniejszością. Malerman przedstawia przerażający, a zarazem wciągający i nieznany świat, co sprawia, że nie sposób oderwać się od tej lektury.

Na podstawie książki powstał popularny film stacji Netflix z Sandrą Bullock i Johnem Malkovichem w rolach głównych.

Zoje Stage „Zła krew”, tłum. Piotr Kaliński
(premiera: 16 stycznia)

Hanna jest uroczym, choć milczącym aniołkiem w oczach kochającego ojca. Tylko on ją rozumie i tylko z nim Hanna marzy o życiu po wsze czasy. Niestety dziewczynka nie potrafi mówić. Musi komunikować się ze światem za pomocą sygnałów i gestów. Suzette, matka dziewczynki, robi wszystko, aby pomóc jej w trudach życia. Niestety wszystkie wysiłki idą na marne, a Hanna coraz częściej okazuje złość wobec matki. Niestety mąż Suzette pozostaje ślepy na narastające problemy rodzinne. Hanna nie cofnie się przed żadną sztuczką, żeby tylko wyeliminować Suzette z życia rodzinnego. Matka obawia się o własne życie, bo wie, że córce przyświeca tylko jeden cel: zdobyć ojca na wyłączność. Najlepiej na zawsze.

Phoebe Locke „Człowiek z lasu”, tłum. Aleksandra Wolnicka
(premiera: 30 stycznia)

Losy zwykłej rodziny stają się ogniwem koszmarnej legendy. Pewnego dnia Sadie Banner pakuje najpotrzebniejsze rzeczy i znika bez śladu w środku nocy. Opuszcza dom i zostawia męża wraz z nowo narodzoną córeczką Amber. Tajemnicze zniknięcie odbija się na losach całej rodziny, a Miles ? mąż Sadie ? przez szesnaście lat samotnie wychowuje dziecko. Gdy po wielu latach matka postanawia powrócić i odbudować swoje relacje z córką, pojawiają się trudne pytania o przeszłość. Sadie będzie musiała jeszcze raz stawić czoła przerażającej legendzie, koszmarnej klątwie oraz zagadkowemu Człowiekowi z lasu?

Dwa lata później w Los Angeles ekipa dokumentalistów towarzyszy osiemnastoletniej Amber Banner podczas jej spotkań z mediami. Oskarżona o morderstwo dziewczyna została właśnie uniewinniona ? ale kogo zabiła i dlaczego?

Winston Graham „Bella Poldark”, tłum. Tomasz Wyżyński
(premiera: 30 stycznia)

Ostatnia część magicznej sagi Winstona Grahama o rodzinie Poldarków. Kornwalia, 1818?1820. Wielowątkowa opowieść o Rossie i Demelzie, ekscentrycznym Valentinie Warlegganie oraz dzielącym te dwa rody odwiecznym konflikcie.

Bella, najmłodsza córka Poldarków, rozwija talent wokalny, zachęcana przez długoletniego narzeczonego, Christophera Havergala, oraz wybitnego francuskiego dyrygenta, którego interesuje jednak nie tylko muzyka. Clowance, starsza córce Rossa i Demelzy, młoda wdowa, rozważa ponowny związek małżeński z jednym z dwóch rywalizujących adoratorów. Tymczasem we wsiach zachodniej Kornwalii grasuje tajemniczy morderca, który na swoje ofiary wybiera kobiety.

Kate Winkler Dawson „Śmierć wisi w powietrzu. Prawdziwa historia seryjnego mordercy i wielkiego smogu w Londynie”, tłum. Piotr Królak
(premiera: 31 stycznia)

Dziennikarka Kate Winkler Dawson łączy dwa wątki w zwartą i porywającą, opartą na faktach opowieść o człowieku, który odmienił losy kary śmierci w Wielkiej Brytanii, i o katastrofie ekologicznej, której konsekwencje odczuwa się do dzisiaj.

Londyn nadal podnosił się ze zniszczeń drugiej wojny światowej, kiedy uderzyła w niego kolejna katastrofa: na pięć grudniowych dni w 1952 roku zabójczy smog opadł na miasto. Dzień zamienił się w noc, transport miejski stanął w miejscu, a miasto pogrążyło się w chaosie. Wielki smog londyński zabił ponad dwanaście tysięcy osób, a na stan zdrowia kolejnych tysięcy wpływał negatywnie przez następne lata. W tym dramatycznym czasie pojawił się jeszcze jeden morderca, którego przerażające zbrodnie wstrząsnęły całym miastem.

John Reginald Christie ? cichy, niewyróżniający się człowiek, dopuścił się okrutnych morderstw na kobietach. Zapraszał je do swojego mieszkania w Notting Hill, odgrywając makabryczny scenariusz, który do dziś wydaje się zbyt wstrząsający, aby uwierzyć, że wydarzył się naprawdę. Bestia z Rillington Place, to wciąż jeden z najbardziej zagadkowych seryjnych morderców żyjących po wojnie.

Nick Clarck Windo „Strumień”, tłum. Piotr Kaliński
(premiera: 13 lutego)

Strumień jest dostępny wszędzie, dla każdego i w dowolnym momencie. W jednej chwili łączy nas z całą ludzką wiedzą, na bieżąco informuje o najnowszych wydarzeniach. Za jego pomocą można dzielić się z innymi każdą rozmową, każdym uczuciem, każdym obrazem. Jest podstawowym narzędziem, pozwalającym ludziom poznać i zrozumieć myśli i emocje życiowych partnerów, rodziców, przyjaciół, dzieci, znajomych, przełożonych, podwładnych ? dosłownie wszystkich osób na ziemi.

Całkowita awaria Strumienia oznacza koniec struktur społecznych i zmusza ludzi do prymitywnej walki o przetrwanie. Szukanie pożywienia staje się sprawą życia i śmierci. Drobne infekcje, dotychczas łatwo uleczalne, teraz są zabójcze. Upadek systemu uwolnił ludzi od pułapek współczesności, ale zarazem pozbawił ich elementarnego zaufania. W świecie, w którym przeżyć mogą tylko najlepiej przystosowani, liczyć można tylko na siebie, chociaż nawet to przestaje być oczywistością.

Akcja powieści rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie, którego wyjątkowy, niezwykle sugestywny opis przywodzi na myśl krajobrazy z „Mad Maksa” czy „Wszechstronnej dziewczyny”. Ten mroczny debiut pojawił się w odpowiednim momencie, żeby zadać ważne pytania o to, na czym polega bycie człowiekiem i czym naprawdę są więzi we współczesnym, cyfrowym świecie.

Natasha Bell „Oczami Alexandry”, tłum. Grażyna Woźniak
(premiera: 13 lutego)

Alexandra Southwood wiodła szczęśliwe życie wraz z kochającym mężem, Markiem, i dwiema ślicznymi córeczkami. Teraz, zamknięta w czterech ścianach wbrew własnej woli, ogląda urywki wiadomości, w których zrozpaczony Marc błaga widzów o informacje na temat miejsca pobytu żony.

Cierpienie i rozpacz Marca są wszechogarniające. W trakcie poszukiwań policja znajduje zakrwawione rzeczy Alexandry i rozpoczyna śledztwo w sprawie morderstwa. Marc nie zgadza się z wersją śledczych i sam postanawia odkryć prawdę. Udaje się w podróż przez mroczny labirynt sekretów i pasji żony, konfrontując się z prawdą na temat ukochanej kobiety? „Oczami Alexandry” to szokujący portret psychologiczny, oryginalny i zapadający w pamięci thriller o tym, jak trudno jest poznać nawet najbliższe nam osoby.

Victor Pouchet „Dlaczego ptaki umierają”, tłum. Ewa Kaniowska
(premiera: 27 lutego)

Przewrotny debiut Victora Poucheta. Górna Normandia. Z nieba spada deszcz martwych ptaków. Poza kilkoma wzmiankami w lokalnej prasie, nikt nie interesuje się tym zjawiskiem. Jedynie młody paryżanin postanawia wyjaśnić przyczynę tego zdarzenia. Szuka i wypytuje. Dociekliwie sprawdza każdą poszlakę. Kolejne tropy są coraz dziwniejsze i bardziej zaskakujące. Jesteśmy świadkami jego podróży. Bohater spływa Sekwaną na pokładzie turystycznego statku. Zakochuje się. Zdobywa przyjaciół i przysparza sobie wrogów, próbując wprowadzić harmonię do swojego życia?

Tara Isabella Burton „Obsesja”, tłum. Magdalena Słysz
(premiera: 27 lutego)

Mroczny, sugestywny i wciągający thriller debiutującej pisarki, który rozgrywa się w olśniewającej scenerii Nowego Jorku.

Louise nie ma nic. Walczy o przetrwanie w Nowym Jorku, żonglując serią źle płatnych prac, wynajmując zapyziałe mieszkanie i marząc o byciu pisarką. Lavinia ma wszystko ? urodę, pieniądze i przyjaciół. Po przypadkowym spotkaniu kobiety nawiązują bliską przyjaźń. Lavinia wprowadza nową znajomą do swojego zaklętego kręgu. Pozwala zanurzyć się jej w jej ekstrawaganckim życiu i dzieli się z nią wszystkim. Louise wie, że taki stan nie może trwać wiecznie. Pytanie jak daleko się posunie, aby go utrzymać.

Dwie kobiety nawiązują bliską przyjaźń, która może okazać się toksyczna. „Obsesja” to „Utalentowany pan Ripley” epoki cyfrowej, pasjonująca opowieść podejmująca klasyczny temat obsesji w sposób ujmująco nowatorski i świeży.

Elli H. Radinger „Mądrość wilków”
(premiera: marzec)

Wilki współczują starszym i rannym członkom stada, wychowują swoje potomstwo i potrafią zapomnieć się w zabawie. Myślą, marzą, planują, komunikują się ? i są bardziej podobne do nas niż jakiekolwiek inne żywe istoty. Elli H. Radinger, najbardziej znana niemiecka ekspertka od wilków, opowiada ekscytujące historie na temat życia tych zwierząt.

Camilla Läckberg „Złota klatka”
(premiera: kwiecień)

„Złota klatka” to powieść o kobiecie imieniem Faye, która zdawała się mieć wszystko: idealnego męża, ukochaną córkę i luksusowy apartament w najpiękniejszej dzielnicy Sztokholmu. Ale wciąż wracają mroczne wspomnienia z czasów dorastania w miasteczku Fjällbacka, a ona sama coraz bardziej czuje się jak więzień w złotej klatce. Kiedyś była silną kobietą z ambicjami, ale dla Jacka zrezygnowała ze wszystkiego. A gdy ją zdradził, cały świat Faye nagle się zawalił. Nie miała już nic. Wtedy postanowiła zaplanować makabryczną zemstę.

Camilla Läckberg pozostawia na moment Fjällbackę, gdzie rozgrywa się akcja jej słynnej sagi kryminalnej, i proponuje czytelnikom coś zupełnie innego. Zgodnie z zapowiedziami, „Złota klatka” będzie thrillerem psychologicznym o zdradzie, zemście i zadośćuczynieniu.

Mohammed Al Samawi „Polowanie na lisy. Ucieczka z Jemenu”
(premiera: kwiecień)

Urodzony w Sanie w Jemenie Mohammed Al Samawi był pobożnym muzułmaninem, którego wychowano tak, aby traktował chrześcijan i żydów jako wrogów. Ale kiedy Mahomet miał dwadzieścia trzy lata, potajemnie otrzymał egzemplarz Biblii, a to, co przeczytał, rzuciło cień na wszystko, w co wcześniej wierzył. Poznając w mediach społecznościowych i na różnych międzynarodowych konferencjach międzywyznaniowych żydów i chrześcijan, Mohammed stał się aktywistą promującym dialog i współpracę w Jemenie.

Potem zaczął otrzymywać pogróżki: najpierw na Facebooku, a potem anonimowo przez telefon. Aby ochronić siebie i swoich bliskich, Mahomet uciekł do położonego na południu portowego miasta Aden. Nie wiedział, że wkrótce stanie się ono areną walki między Iranem a Arabią Saudyjską. Gdy w mieście rozległy się strzały, Mohammed ukrył się w łazience swego mieszkania i rozpaczliwie postanowił poszukać pomocy na Facebooku.

Jakimś cudem garstka ludzi, których ledwie znał, zareagowała. W ciągu trzynastu dni cztery osoby z zerowym doświadczeniem w dyplomacji i eksfiltracji wojskowej dokonały niemożliwego, aby ocalić tego niewinnego młodego człowieka uwięzionego między dwoma zwalczającymi się stronami.

Tara Westover „Educated”
(premiera: maj)

Niezwykłe wspomnienia dziewczyny, która wychowywała się w górach, w odizolowanej od świata rodzinie surwiwalistów. Kiedy Tara skończyła siedemnaście lat, postanowiła spróbować nowego życia i po raz pierwszy w życiu pójść do szkoły. Pragnienie wiedzy zmieniło ją, sprawiło, że przebyła oceany i kontynenty, dostała się na Harvard i Uniwersytet Cambridge, gdzie zdobyła tytuł doktora.

Vincent V. Severski „Odwet”
(premiera: maj)

W maju na Warszawskich Targach Książki premierę będzie miała druga część serii szpiegowsko-kryminalnej Vincenta V. Severskiego zapoczątkowanej powieścią „Zamęt”. Tym razem bohaterom przyjdzie zmierzyć się z zabójstwami dokonywanymi w ich własnym świecie, w środowisku szpiegów. Jak informuje autor na stronie Zupelnieinnaopowiesc.pl, najpierw zginie oficer wywiadu, który pracuje pod przykryciem jako przedstawiciel polskiego koncernu zbrojeniowego w Algierii. Następnie dojdzie do zabójstwa oficera w Azerbejdżanie. Zamiast skupić się na wyjaśnieniu sprawy, Sekcja będzie musiała dokonać audytu weterana wojny w Iraku, który zdobywa poklask na polskiej scenie politycznej. W książce pojawi się Lutek znany czytelnikom z serii „Nielegalni”.

Bj?rn Andreas Bull-Hansen „Wiking z Jomsborga”
(premiera: czerwiec)

Pierwsza część norweskiego cyklu rozgrywającego się w ostatnich dekadach epoki wikingów. Saga opowiada o Thorsteinie i jego rodzinie. Książka zaczyna się, gdy ojciec bohatera zostaje zabity, a on sam trafia do niewoli. Choć jest jeszcze chłopcem, udaje mu się uciec. Podróżuje na południe, gdzie znajduje schronienie u sławnych Jomswikingów i odbywa szkolenie pod ich okiem. Wkrótce znajdzie się w środku zajadłej walki o władzę między skandynawskimi władcami.

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi