Zapowiedzi Wydawnictwa Czarna Owca na 2021 rok

1 stycznia 2021

Rok 2020 dał się wszystkim we znaki. Obok trudności i niespotykanych dotąd wyzwań przyniósł wiele świetnych tytułów i wydarzeń wydawniczych. A co ważniejsze – mimo nie zawsze sprzyjających warunków plany na najbliższą przyszłość zapowiadają się równie ambitnie, czego dowodzą zapowiedzi kolejnych oficyn, które publikujemy od grudnia. Tym razem tytuły znajdujące się w przygotowaniu na 2021 rok ujawniło Wydawnictwo Czarna Owca.

Rok 2020 w Wydawnictwie Czarna Owca należał przede wszystkim do Camilli Låckberg, która opublikowała kryminał „Srebrne skrzydła”, będący kontynuacją bestsellerowej „Złotej klatki”. Historia Faye z miejsca podbiła serca polskich czytelników – pierwszy nakład wyniósł ponad 100 tysięcy egzemplarzy! Przebojem okazała się też seria „Rozmów…” znanego kryminologa Christophera Berry-Dee z seryjnymi mordercami i psychopatami, a fani sagi o Poldarkach ciepło przyjęli kolejną historyczno-obyczajową powieść Winstona Grahama, „Cordelię”.

Ten rok okazał się również pełen sukcesów dla rodzimych autorów publikujących w Czarnej Owcy. Na rynek przebojem wdarł się Przemysław Piotrowski, autor trylogii o komisarzu Igorze Brudnym. Równie pozytywnie odebrany został „Sprzedawca” Krzysztofa Domaradzkiego, a Marta Zaborowska powróciła do cyklu o detektyw Julii Krawiec. Ważnym wydarzeniem literackim była premiera długo dopracowywanej książki Tomasza Jastruna – „Dom pisarzy w czasach zarazy”.

Wydawnictwo powołało również do życia imprint Echa, pod którego szyldem będą ukazywać się wyjątkowe książki literackie. „Od dłuższego czasu chcieliśmy zrobić coś nowego, a nadchodzące wielkimi krokami trzydziestolecie naszej obecności na rynku to idealny moment. Chcemy dać czytelnikom inny rodzaj historii niż te, do których przywykli. Echa są właśnie taką próbą” – tłumaczą przedstawiciele Czarnej Owcy. Tytułem premierowym był „Kształt ruin” finalisty Międzynarodowej Nagrody Bookera Juana Gabriela Vásqueza w przekładzie Katarzyny Okrasko. W pierwszej połowie 2021 roku ukażą się jeszcze dwie powieści, o których przeczytacie poniżej.

Co przyniesie rok 2021? Wydawnictwo Czarna Owca szykuje kolejną porcję kryminałów i sensacji w przeróżnych odsłonach. Interesujące pozycje czekają również na czytelników literatury pięknej, fantastyki, powieści historycznej czy biografii.

W pierwszej połowie marca pojawi się kolejna publikacja firmowana marką Ech: „Czarny Lampart, Czerwony Wilk” Marlona Jamesa. To osadzona w fantastycznej scenerii opowieść o niesamowitym rozmachu, czerpiąca garściami z afrykańskiej historii i mitologii, brutalna, a jednocześnie poruszająca.

Kolejnym tytułem Ech będzie „Nasza część nocy” Mariany Enríquez, powieść jednej z najważniejszych latynoamerykańskich pisarek – mroczna, skonstruowana z niezwykłą wyobraźnią historia Argentyny pod rządami wojskowej junty, przepełniona także odwołaniami do dawno zapomnianych wierzeń.

Fani powieści szpiegowskich mogą zaznaczyć już w kalendarzach datę 24 marca 2021 roku. To wtedy bowiem ukaże się ostatnia część szpiegowskiej trylogii Vincenta V. Severskiego, „Nabór”. Znani bohaterowie z obu cyklów autora spotkają się, żeby połączyć siły w finałowej intrydze.

W kwietniu pojawi się nowa powieść Przemysława Piotrowskiego, „Krew z krwi”, historia pisarza wplątanego w kryminalną intrygę – a nie jest to jedyna niespodzianka, jaką szykuje w przyszłym roku autor. Zbigniew Zborowski, znany do tej pory głównie z kryminałów, przedstawi napisaną z rozmachem sagę rodzinną sięgającą czasów powstania styczniowego. Pierwszy tom będzie nosić tytuł „Spotkajmy się, zanim przyjdzie zima”.

Do świata kryminalnych porachunków zabierze znów Marcin Dudziński w powieści „Za nami wszystkimi” – finałowej odsłonie zmagań braci Walterów. Bartosz Kurek zadebiutuje dziennikarskim kryminałem „Brud”, w którym opowie o świecie nieczystych interesów i medialnych gierek.

Liliana Fabisińska w powieści „107 sekund” skupi się na problemie traumatycznych wydarzeń i ich konsekwencji, a znany krytyk literacki Jarosław Czechowicz wplącze czytelnika we wciągającą intrygę w thrillerze psychologicznym „Gorsza”.

Temat przemian we współczesnym świecie poruszy Tomasz S. Markiewka w marcowym „Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat”. Z kolei w kwietniu ukaże się wydana wcześniej w Wielkiej Brytanii biografia Zygmunta Baumana pióra profesor Izabeli Wagner, która dotarła do niepublikowanych wcześniej materiałów wybitnego polskiego socjologa.

Nie można także zapomnieć o wyczekiwanych przez czytelników nowych odsłonach znanych tytułów: Czarna Owca dokończy wydawać na nowo bestsellerową serię Simona Becketta, ponadto przypomni popularne książki traktujące o psychologii i rozwoju autorstwa Alexandra Lowena i Irvina D. Yaloma.

W ofercie wydawnictwa nie zabraknie również kryminałów z Północy. Håkan Nesser przedstawi „Półmordercę”, poruszającą historię starszego mężczyzny próbującego odkryć, co wydarzyło się lata temu. Skandynawski kryminał reprezentować będą również Peter Mohlin i Peter Nyström w „Ostatnim życiu”, bardzo dobrze przyjętej historii o agencie FBI badającym zagadkę sprzed dziesięciu lat, na którym ciąży wyrok narkotykowego kartelu. Fińska autorka Elina Backman w „Kiedy umiera król” opowie historię rytualnych morderstw połączonych z tajemnicą z przeszłości.

W ofercie pojawią się także znani i lubiani autorzy z innych rejonów świata. Kate Atkinson w „Bezkresnym niebie” ukaże dalsze losy detektywa Jacksona Brody’ego, którego życiowy spokój zburzy niespodziewane spotkanie. C.J. Tudor przedstawi kryminalną intrygę w „Płonących dziewczynach” – historii o niekonwencjonalnym duchownym, odkrywającym w nowej parafii plagę zaginięć i mordów.

Już w kwietniu czytelnicy będą mogli przeczytać pierwszy tom trylogii kryminalnej Julii Jakowlewej. Akcja rozgrywa się w latach 30. XX wieku w Związku Radzieckim. Śledczy Wiktor Zajcew w kryminale „Towarzyszu mój” będzie musiał lawirować między tajemniczymi zabójstwami a politycznymi czystkami. Drugi tom serii, „Czerwony jeździec”, ukaże się jeszcze w 2021 roku, natomiast trzeci („Niebo całe w diamentach”) w 2022 roku. Z kolei Eduard Wierkin w „Wyspie Sachalin” rozsnuje przed czytelnikami ponurą wizję postapokaliptycznego świata w stylu braci Strugackich.

To oczywiście zaledwie ułamek tego, co Wydawnictwo Czarna Owca przygotowuje na 2021 rok.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi