Zapowiedzi Wydawnictwa Albatros na 2020 rok

2 stycznia 2020


Wydawnictwo Albatros wchodzi w 26. rok istnienia z impetem, zapowiadając na najbliższe 12 miesięcy głośne tytuły, nagradzane powieści, kontynuacje bestsellerowych serii i inne ciekawe książki autorów dobrze znanych i lubianych przez polskich czytelników, jak i tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na naszym rynku. Zobaczcie poniżej, co dobrego przygotowuje dla was na 2020 rok Albatros.

Harlan Coben „O krok za daleko”, tłum. Magdalena Słysz, premiera: 15 stycznia

Opis: Simon Greene żyje na krawędzi obłędu. Od miesięcy szuka swojej córki, Paige. Kiedy wreszcie trafia na jej ślad ? namierza ją w Central Parku, gdzie ćpuni grają dla pieniędzy przy pomniku Lennona ? na jego drodze staje Aaron, człowiek, przez którego uciekła. A Paige znowu znika.

Tym razem jednak Simon nie zamierza odpuścić ? za wszelką cenę chce sprowadzić córkę do domu. Ale sytuacja się komplikuje? W mieszkaniu, w którym koczowała dziewczyna, zostają znalezione zwłoki Aarona. A kiedy żona Simona, do której ktoś strzelał, walczy o życie, on musi zadać sobie pytanie ? w co wplątała się ich córka? I czy to ona zabiła? Aby znaleźć odpowiedź, Simon posunie się nawet? o krok za daleko.

Graham Masterton „Świst umarłych”, tłum. Anna Esden-Tempska, premiera: 29 stycznia

Opis: 9. tom serii thrillerów z Katie Maguire. Sierżant Kieran O?Regan tropił najgroźniejszych przestępców. Teraz nie żyje. Na cmentarzu znaleziono jego pozbawione głowy ciało z wetkniętym w gardło fletem?

To makabryczne zabójstwo jest wyraźnym ostrzeżeniem dla potencjalnych informatorów: tylko milczenie może cię ocalić. O?Regan miał bowiem dostarczyć kluczowe dowody w śledztwie dotyczącym korupcji w policji. Dochodzenie było powiązane z aresztowaniem miejscowego dealera narkotyków, który ? choć nie brakowało dowodów jego winy ? uniknął kary. Gangstera wsadziła za kratki nadkomisarz Katie Maguire, która za wszelką cenę chce doprowadzić tę sprawę do końca. Ale kiedy kolejny policjant zostaje zamordowany w ten sam sposób, Katie zaczyna rozumieć, że ludzie wolą milczeć, niż stracić głowę?

Lee Child „Zgodnie z planem”, tłum. Jan Kraśko, premiera: 12 lutego

Opis: 24. tom serii z Jackiem Reacherem. Reacher jak zwykle podróżuje autobusem ? przemierza Stany Zjednoczone bez konkretnego celu, usiłując nie wpakować się w kłopoty. Przerywa jednak podróż, by pomóc starszemu mężczyźnie, który pozostawiony samemu sobie bez wątpienia padłby ofiarą przestępstwa. Ale wiecie, co mówią o dobrych uczynkach?

Teraz Reacher musi doprowadzić sprawę nowego znajomego do końca i wszystko naprawić. Stawi więc czoła bandzie lichwiarzy, złodziei i zabójców. Pomoże mu w tym znudzona kelnerka, która wie nieco więcej, niż chce ujawnić. To będzie długa droga, zwłaszcza że wszystko sprzysięgło się przeciwko niemu… Ale Reacher wierzy, że raz na jakiś czas sprawiedliwości staje się zadość.

Steve Cavanagh „Trzynaście”, tłum. Janusz Ochab, premiera: 12 lutego

Opis: Nowa powieść autora uważanego za najpoważniejszego konkurenta Johna Grishama i jego godnego następcę. Holywoodzki aktor Robert Solomon staje przed sądem. Jest oskarżony o brutalne zamordowanie żony i jej kochanka, ale uparcie twierdzi, że nie miał ze zbrodnią nic wspólnego. Zapowiada się celebrycki proces stulecia i obrona chce mieć Eddiego Flynna w swoich szeregach.

Pomimo dowodów, które ewidentnie obciążają Roberta, Eddie postanawia przyjąć sprawę. Jednak po rozpoczęciu procesu Eddie nabiera przekonania, że jego klient jest niewinny. I coraz wyraźniej widzi, że coś niepokojącego dzieje się w ławie przysięgłych? Uporczywie nasuwa mu się pytanie: A jeśli zabójca wcale nie siedzi na ławie oskarżonych? A jeśli zajmuje miejsce wśród przysięgłych?

Donato Carrisi „W labiryncie”, tłum. Jan Jackowicz, premiera: 26 lutego

Opis: Nowa powieść najpopularniejszego włoskiego autora thrillerów, którego książki sprzedają się w milionowych nakładach. Mroczny thriller, w którym nic nie jest takie, jakie się wydaje, a każdy, nawet z pozoru najbardziej nieistotny, szczegół może odgrywać fundamentalną rolę w rozwikłaniu skomplikowanej układanki.

Nastoletnia Samantha została porwana w drodze do szkoły. Mimo intensywnych poszukiwań nie udało się trafić na jej ślad. Piętnaście lat później dziewczyna budzi się w szpitalu. Nie wie, kim jest, nie wie, co się z nią działo. Z pomocą doktora Greena, policyjnego profilera, próbuje odzyskać pamięć. Wspólnie starają się przywrócić jej wspomnienia z tajemniczego labiryntu ? podziemnego więzienia, w którym porywacz zmuszał ją do rozwiązywania zagadek, stosując przerażający system nagród i kar. Tajemnicę zniknięcia i powrotu dziewczyny próbuje również rozwiązać Bruno Genko, niepokorny i bezkompromisowy detektyw, mający tylu przyjaciół, ilu wrogów. Sprawa Samanthy jest być może ostatnią, nad którą pracuje. Atmosfera się zagęszcza, gdy miasto ogarnia fala niespotykanych upałów?

Donato Carrisi właśnie ukończył prace nad filmową adaptacją „W labiryncie”. To już druga w jego karierze ekranizacja własnej książki. Za poprzednią, „Dziewczynę we mgle”, Carrisi otrzymał w 2018 roku nagrodę włoskiej Akademii Filmowej ? odpowiednik amerykańskiego Oscara ? za debiut reżyserski. Film „W labiryncie” trafi do polskich kin 28 lutego, w rolach głównych występują Dustin Hoffman i Toni Servillo.

Antti Tuomainen „Kurort Palm Beach, Finlandia”, tłum. Bożena Kojro, premiera: 11 marca

Opis: Nowy kryminał mistrza nurtu Helsinki Noir. Wybuchowa mieszanka thrillera i czarnej komedii. Opowieść o żądzy pieniądza, ulotnych marzeniach i ludziach, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie. Humor rodem z filmów Akiego Kaurismäkiego. Seks, kłamstwa i źle dopasowany strój kąpielowy. Niezbędny krem z filtrem ochronnym 100!

Jan Nyman, detektyw z tajnej jednostki operacyjnej Krajowej Policji Centralnej, zostaje wysłany do sennego nadmorskiego miasteczka, by przeprowadzić śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci. Jego podejrzaną jest Olivia Koski, która właśnie wróciła do swojego rodzinnego miasta. Jego misja jest jasna: dowiedzieć się, co naprawdę się stało, wykorzystując wszelkie niezbędne środki. Ale Nyman wkrótce odkrywa, że w tej sprawie nic nie jest proste. Nawet miejsce zbrodni ? dziwaczna wesoła tropikalna wioska na ponurym fińskim wybrzeżu. Ale kto może oprzeć się pokusie pobytu na „najgorętszej plaży w Finlandii”? Najwyraźniej nie zuchwali mordercy.

B.A. Paris „Dylemat”, tłum. Magdalena Słysz, premiera: 11 marca

Opis: Kolejny thriller autorki, która sprzedaje w Polsce jedną książkę co 2,5 minuty, czyli 18 tysięcy egzemplarzy miesięcznie! Jak daleko się posuniesz, by dać ukochanej osobie kilka godzin szczęścia?

Na ten dzień czekała od lat. Na przyjęcie, o jakim marzyła. Będą wszyscy jej bliscy i przyjaciele? poza córką. Lecz ta nieobecność, choć przed nikim się do tego nie przyznaje, wcale jej nie martwi. Szkoda tylko, że pojawi się ktoś, kogo wolałaby nigdy więcej nie widzieć. I ten fakt przyćmiewa jej radość. Podobnie jak to, że po przyjęciu będzie musiała zdradzić mężowi sekret, który wywróci jego życie do góry nogami.

Wie, że nie zawsze był dobrym mężem, ale teraz jest gotowy zrobić wszystko, by nic nie zakłóciło idealnego przyjęcia żony. Nawet jeśli przez kilka godzin będzie musiał być sam z potwornym dylematem. Nawet jeśli wie, że to przyjęcie nie powinno się odbyć. Nawet jeśli żona nigdy mu nie wybaczy.

Robert Harris „Drugi sen”, tłum. Andrzej Szulc, premiera: 25 marca

Opis: Nowy thriller autora bestsellerów: „Monachium”, „Konklawe” oraz „Oficer i szpieg”. Sceneria tej powieści do złudzenia przypomina późne średniowiecze. Tylko dlaczego w ziemi można czasem znaleźć plastikowe przedmioty…?

Christopher Fairfax, młody ksiądz, który przybył do położonej na odludziu wioski, by odprawić pogrzeb tamtejszego proboszcza, podejrzewa, że nie zmarł on śmiercią naturalną. Jego zgon mógł mieć coś wspólnego z księgą, która zaginęła, i ze znajdowanymi w pobliżu wioski antycznymi artefaktami ? monetami, fragmentami szkła, plastiku i ludzkich kości, które stary duchowny kolekcjonował. Czyżby obsesja na punkcie przeszłości doprowadziła duchownego do śmierci?

Im głębiej Fairfax wchodzi w życie odizolowanej od świata wspólnoty, tym mocniej chwieje się jego wiara w obowiązującą wiedzę o historii świata. Wiedzę, której strzeże Kościół, gotowy zrobić wszystko, by prawda nie wyszła na jaw. Już wkrótce wszystko, w co do tej pory wierzył Fairfax, wszystko co wiedział o sobie, swojej wierze i historii świata, zostanie poddane próbie?

Wilbur Smith, David Churchill „Łzy wojny”, tłum. Paweł Korombel, premiera: 25 marca

Opis: 15. tom sagi rodu Courtneyów, zapoczątkowanej powieścią „Gdy poluje lew”. Zapierająca dech w piersiach historia miłosna w czasach II wojny światowej.

Sielankowe dzieciństwo Saffron Courtney zostaje przerwane przez rodzinną tragedię, która zmusza nastolatkę, by dorosła znacznie szybciej niż to wynika z jej metryki. Nieodparta ciekawość świata i nieustające pragnienie przygód zawiodą ją do Anglii. W sam środek zbierającej się burzy, która poprzedza II wojnę światową.

Młody Gerhard von Meerbach, spadkobierca fortuny przemysłowej i zagorzały zwolennik partii nazistowskiej, stara się pozostać wierny swoim zasadom w coraz bardziej okrutnym świecie. Jego przyjaźń z Żydem naraża go na niebezpieczeństwo i zmusza do przeciwstawienia się siłom zła, które opanowały jego kraj i rodzinę. Gdy nad Europą zacznie szaleć wojenna zawierucha, światy Saffron i Gerharda zderzą się. Czy więcej będzie ich łączyć, czy dzielić?

R.J. Palacio „Biały ptak”, tłum. Rafał Lisowski, premiera: 25 marca

Opis: Powieść graficzna autorki książki, którą pokochały miliony dzieci ? „Cudownego chłopaka”! Niezapomniana opowieść o wytrzymałości, odwadze i sile dobroci, które odmieniają serca, budują mosty, a nawet ratują życie.

Fanom „Cudownego chłopaka” Julian znany jest głównie jako szkolny prześladowca Augusta. „Biały Ptak” ukazuje historię Juliana z innej strony ? chłopiec odkrywa poruszającą historię swojej babci, która podczas II wojny światowej ukrywała się w okupowanej przez nazistów Francji i została ocalona przez pewnego chłopca. To wspaniała opowieść o przyjaźni, prześladowaniach z powodu inności i o sile dobra, które zmienia serca, buduje mosty i? ratuje życie.

R.J. Palacio przez lata pracowała jako ilustratorka i projektantka okładek, nadawała blasku historiom innych ? nie swoim. Teraz zdecydowała się połączyć dwie pasje ? obraz i słowo ? i opowiedzieć o dobru, które warto krzewić zawsze ? bez względu na okoliczności.

Alex Marwood „Zatruty ogród”, tłum. Anna Dobrzańska, premiera: 15 kwietnia

Opis: Kolejny błyskotliwy thriller zdobywczyni nagród Edgara i Macavity, zainspirowany dramatycznymi doniesieniami z pierwszych stron gazet. Zbiorowa śmierć stu członków apokaliptycznej sekty „Światło”, całkowicie odizolowanej od świata w północnej Walii, wstrząsa opinią publiczną. Ci, którzy przetrwali masakrę, muszą nauczyć się żyć od nowa poza zamkniętą społecznością. Romy, wychowana w odosobnieniu, wciąż z przestrachem ogląda się za siebie. Czuje, że ocalali współwyznawcy depczą jej po piętach. Wpojono jej, że zewnętrzny świat jest przerażający, niebezpieczny i godny pogardy. Jednak Romy szybko uczy się życia na zewnątrz, „między Martwymi”. Jest w ciąży, musi więc być czujna i ostrożna, próbując odszukać swoich krewnych.

Zniknięcie siostry, która jako nastolatka opuściła rodzinny dom, by dołączyć do sekty, położyło się cieniem na życiu Sarah. Gdy opieka społeczna kontaktuje się z nią, prosząc, by zajęła się dwójką nastolatków ? rzekomo dziećmi jej nieżyjącej siostry, Sarah przyjmuje dziwne rodzeństwo pod swój dach. Ale czy może zaufać nastoletnim Eden i Ilo? Czy Sarah nie popełnia błędu, przyjmując ich do domu i do swojej rodziny? Co naprawdę zdarzyło się w Snowdonii? Jaki los czeka ocalałych członków sekty? Co grozi nienarodzonemu dziecku Romy? Czy liderzy sekty przeżyli i z ukrycia śledzą poczynania niedawnych wyznawców?

Joe Hill „Na pełnych obrotach” (tytuł roboczy), tłum. Danuta Górska, Izabela Matuszewska, premiera: 15 kwietnia

Opis: Joe Hill, autor „Strażaka”, „NOS4A2” i „Dziwnej pogody” po raz kolejny udowadnia, że jego wyobraźnia nie zna granic? Zbiór trzynastu wybitnych opowiadań mistrza grozy młodego pokolenia, dokumentujących zmagania zwykłego człowieka z tym, co niepojęte i przerażające.

W opowiadaniu „Faun”, właśnie adaptowanym przez Netflix, uchylone drzwi do świata baśniowych cudów okazują się furtką prowadzącą na terytorium łowieckie słynącego z okrucieństwa gangu myśliwych. W „Late Returns” pogrążony w żałobie bibliotekarz siada za kierownicą zabytkowego książkomobilu, by dostarczyć zmarłym najświeższe lektury. W „By Silver Water of Lake Champlain” (opowiadaniu, które posłużyło za scenariusz jednego z odcinków serialu „Creepshow” emitowanego przez Shudder TV) dwóch młodych przyjaciół znajduje nad brzegiem jeziora zwłoki plezjozaura. To odkrycie zmusi ich do stawienia czoła nieuniknionej prawdzie o własnej śmiertelności… a także do zmierzenia się z innymi okropieństwami czającymi się w głębinach pod drżącą srebrną taflą wody. W napisanym wspólnie ze Stephenem Kingiem opowiadaniu „Throttle” upalne powietrze nad pustynnym stanem Nevada aż skrzy się od napięcia, gdy pozbawiony twarzy kierowca ciężarówki rozpoczyna upiorną grę z grupą wyjętych spod prawa motocyklistów.

Wśród mrożących krew w żyłach historii znalazły się opowiadania napisane specjalnie do tego zbioru oraz takie, które miały już okazję ukazać się drukiem. Dwa z nich, w tym niedawno sfilmowane przez Netflix „W wysokiej trawie”, Joe Hil napisał wspólnie ze swym ojcem, Stephenem Kingiem. „Na pełnych obrotach” to mroczna podróż po złożonej ludzkiej psychice. Joe Hill stworzył hipnotyczny i niepokojący zbiór, wydobywając z głębi ludzkiej jaźni dręczące nas mroczne sekrety, ukryte słabości i pierwotne lęki. Ten tom ukazuje jego wyjątkowy talent w najlepszym możliwym wydaniu.

Jenny Blackhurst „Ktoś tu kłamie” (tytuł roboczy), tłum. Maria Gębicka-Frąc, premiera: maj

Opis: Dwanaście miesięcy temu, po wystawnym przyjęciu, życie hałaśliwej sąsiadki, Eriki Spencer, zakończyło się tragicznym upadkiem ze schodów pożarowych. Rok później mieszkańcy Severn Oaks, luksusowego strzeżonego osiedla w Cheshire, żyją zwyczajnym rytmem. Wydaje się, że nikt już nie pamięta o dramatycznym wydarzeniu, które wstrząsnęło tą małą społecznością. Do czasu, gdy do sieci trafia zapowiedź serii podcastów zatytułowanych „Prawda o Erice”, które ujawnią, co naprawdę wydarzyło się na halloweenowym przyjęciu, podczas którego Erica została… zamordowana.

Podejrzanych jest sześcioro, a autor nagrań obiecuje w ostatnim z nich zdemaskować mordercę. Jako że każdy kolejny podcast skupia się na innym podejrzanym, mieszkańców Severn Oaks zaczyna ogarniać niepokój, a gdy jedna z wytypowanych osób znika ? wybucha panika. Uciekła? Jest winna? Grozi jej niebezpieczeństwo? Kiedy napięcie rośnie, sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie. Zwłaszcza że każdy z nich ukrywa jakiś sekret. A jeden z nich już jest mordercą.

John Grisham „Rozliczenia” (tytuł roboczy), tłum. Andrzej Szulc, premiera: maj

Opis: John Grisham, jakiego dotąd nie znaliście, zabiera czytelników w niezwykłą podróż na amerykańskie Południe Jima Crowa i do filipińskiej dżungli w czasach II wojny światowej, do pełnego przerażających tajemnic szpitala psychiatrycznego i na salę sądową w Clanton, gdzie adwokat Pete’a Banninga desperacko próbuje ocalić jego życie. Autor nawiązuje do tradycji wielkich amerykańskich powieściopisarzy, wzbogacając ich epicką twórczość o elementy thrillera prawniczego.

Pete Banning był ukochanym synem miasteczka Clanton w stanie Mississipi ? odznaczonym bohaterem II wojny światowej, głową prominentnego rodu, farmerem, ojcem, sąsiadem, oddanym chrześcijaninem i członkiem społeczności wiernych, gorliwie uczęszczającym do miejscowej świątyni metodystów.

Pewnego październikowego poranka obudził się wcześnie, pojechał do miasta i, zupełnie spokojny, zastrzelił swojego przyjaciela, wielebnego Dextera Bella. Jakby morderstwo samo w sobie nie było dość szokujące, to jedynym, co Pete powiedział potem szeryfowi, swoim prawnikom, sędziemu i ławie przysięgłych, było: „Nie mam nic do powiedzenia”. Najwyraźniej nie obawiał się śmierci i był gotowy zabrać swój prawdziwy motyw do grobu.

Ildefonso Falcones „Malarz dusz”, tłum. Joanna Ostrowska, Elżbieta Rzewuska, premiera: maj

Opis: Ildefonso Falcones mistrzowsko wskrzesza ekscytujące czasy wielkich przemian społecznych i buntu wobec odwiecznych tradycji i zakurzonych konwenansów. U zarania XX wieku Barcelona wchodzi w fazę gwałtownych przemian. Bardziej reprezentacyjne ulice zyskują wspaniały, nowoczesny wygląd, tymczasem robotnicy z biedniejszych dzielnic podejmują walkę o swoje prawa, godność i równość społeczną. Dalmau Sala, młody malarz, rozdarty jest pomiędzy miłością do sztuki a gorącym uczuciem do pięknej i pełnej życia kobiety.

Barcelona, rok 1901. Przez miasto przetacza się fala niepokojów społecznych. Ubóstwo najbiedniejszych dzielnic kontrastuje z bogactwem dużych eleganckich alei, wzdłuż których wyrosły już niezwykłe budynki, symbol nadejścia epoki modernizmu. Dalmau Sala, syn skazanych na śmierć anarchistów, żyje na granicy dwóch światów. Z jednej strony członkowie jego rodziny oraz Emma, kobieta, którą kocha, są zagorzałymi zwolennikami walki o prawa robotników. Z drugiej, zatrudnienie w pracowni ceramiki don Manuela Bello, jego mentora i obrońcy wiary katolickiej, pozwala mu obracać się w towarzystwie, w którym kwitnie sztuka i dobrobyt.

Artyście nie będzie łatwo odnaleźć właściwą ścieżkę, którą powinien podążyć, aby zrozumieć, że tym, co się w życiu liczy, są jego przekonania dotyczące równości i sprawiedliwości społecznej, jego czysta dusza i miłość odważnej i silnej kobiety. A przede wszystkim liczy się jego sztuka ? obrazy, na których uwiecznia ubóstwo swojego miasta, w którym tli się już iskierka buntu i rewolty.

Diane Setterfield „Była sobie rzeka” (tytuł roboczy), tłum. Izabela Matuszewska, premiera: maj

Opis: Powieść uhonorowana nagrodą HWA Crown Award dla najlepszej powieści historycznej 2019 roku, przyznawaną przez Brytyjskie Stowarzyszenie Autorów Książek Historycznych. Urzekająca, wielowymiarowa, pełna zagadek opowieść, przesycona folklorem, tajemniczością i romantyzmem.

W ciemną noc w środku zimy w starej gospodzie nad Tamizą ma miejsce niezwykłe wydarzenie. Stali bywalcy właśnie zabijają czas opowieściami, kiedy w drzwiach pojawia się ciężko ranny nieznajomy. W ramionach trzyma martwą dziewczynkę. Kiedy godzinę później dziecko zaczyna oddychać, nikt nie może w to uwierzyć. Cud? Czy magiczna sztuczka? Może nauka będzie w stanie to rozstrzygnąć? Mieszkańcy nabrzeży prześcigają się w pomysłach, by rozwiązać zagadkę dziewczynki, która umarła, a potem ożyła. Mijają jednak dni, a tajemnica wydaje się coraz bardziej nieprzenikniona. Dziewczynka okazuje się niema i nie może odpowiedzieć na pytania: kim jest, skąd pochodzi i co stało się z jej bliskimi. W tej sprawie pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości.

Tymczasem trzy rodziny wyrażają chęć, by wziąć dziecko pod opiekę. Zamożna młoda matka wierzy, że dziewczynka jest jej córką, która zaginęła dwa lata wcześniej. Rodzina farmerów, która wciąż przeżywa sekretny romans syna, szykuje się na przyjęcie wnuczki. Skromna i skryta gospodyni proboszcza widzi w małej niemowie swoją młodszą siostrę. Każda z tych osób ma własną opowieść, której granice między rzeczywistością a fantazją są ulotne i rozlewają się czasami jak niekontrolowane wody rzeki. Ta powieść to misternie tkany gobelin, splatający folklor, naukę, magię i mit.

Guillaume Musso „Sekretne życie pisarza”, tłum. Joanna Prądzyńska, premiera: czerwiec

Opis: W 1999 roku, opublikowawszy trzy kultowe powieści, sławny autor Nathan Fawles ogłosił koniec pisarskiej kariery i zaszył się w Beaumont, na dzikiej wyspie na Morzu Śródziemnym.

Jesień 2018 roku. Od 20 lat Fawles nie udzielił żadnego wywiadu. Jako że jego książki wciąż przykuwają uwagę czytelników, Mathilde Monney, młoda szwajcarska dziennikarka, zjawia się na wyspie, zdeterminowana, by poznać sekrety pisarza. Tego samego dnia na plaży zostaje znalezione ciało martwej kobiety, a władze otaczają wyspę kordonem. Tak zaczyna się niebezpieczne starcie twarzą twarz pomiędzy Mathilde i Nathanem, w którym namiętność mierzy się ze strachem, a zawoalowana prawda z wyrachowanym kłamstwem? Fascynująca łamigłówka literacka, która okazuje się wręcz diaboliczna, gdy tylko autor umieszcza ostatni jej element na właściwym miejscu.

Guillaume Musso, autor piętnastu bestsellerów, od dziewięciu lat nie schodzi ze szczytu listy najpopularniejszych francuskich pisarzy. Czytelnicy na całym świecie kupili już 35 milionów egzemplarzy jego książek. Przewrotne historie, które pisze, łączą w sobie elementy powieści obyczajowej i thrillera psychologicznego. I zawsze zaskakują absolutnie nieoczekiwanym finałem.

Ken Follett „Niech się stanie światło / Wieczór i poranek”, tłum. Anna Dobrzańska, premiera: październik

Opis: Prequel najpopularniejszej powieści Kena Folletta, sprzedanej w ponad 27 milionach egzemplarzy na całym świecie. Równo 30 lat po publikacji „Filarów Ziemi” pisarz ponownie zaprasza czytelników do pełnego namiętności i pragnień miasteczka Kingsbridge! U świtu nowej ery w dziejach Anglii bohaterowie będą walczyć o to, co jest istotą wolności ? o prawo, które nie służy tylko rządzącym.

I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą. I tak upłynął wieczór i poranek ? dzień pierwszy. Jest rok 977 naszej ery. Brytania najeżdżana jest przez wikingów, a wkrótce zostanie podbita przez Normanów. Są to czasy końca wieku ciemności i początku wieku światła. Nadchodzi koniec epoki plemion, ale podwaliny przyszłego imperium władającego połową kuli ziemskiej dopiero zaczynają się kształtować. By jednak mogła zrodzić się potęga, potrzebny jest fundament silniejszy niż zawieruchy historii ? sprawiedliwe prawo, które da gwarancję wolności. O wolność jednak zawsze trzeba walczyć ? i właśnie o tej walce, być może najważniejszej ze wszystkich, będzie opowiadać najnowsza powieść Folletta. Autor opisuje kształtowanie się nowej państwowości, która służyła nie tylko rządzącym plemiennym wodzom. Ta powieść kończy się tam, gdzie zaczynają się? Filary Ziemi.

Pierre Lemaitre „Barwy pożogi”, tłum. Joanna Polachowska, premiera: II połowa roku

Opis: Kontynuacja powieści „Do zobaczenia w zaświatach”, nagrodzonej Grand Prix Nagrody Goncourtów 2013, określanej mianem „Małego Nobla”. Główną bohaterką powieści jest siostra Edouarda i córka Marcela Pericourt, Madeleine.

Akcję książki otwiera podwójny dramat: w lutym 1927 roku umiera Marcel Pericourt, a jego jedyny wnuk w dniu pogrzebu wyskakuje przez okno i zostaje kaleką. Jedyną spadkobierczynią finansowego imperium Pericourtów staje się córka Marcela, Madeleine. Jej były mąż, autor gigantycznego przekrętu, niesławnej pamięci porucznik Henri d’Aulnay-Pradelle, odsiaduje w więzieniu karę dożywocia. Madeleine, od dzieciństwa wychowywana na damę i dotąd żyjąca w wieży z kości słoniowej, nie ma pojęcia o funkcjonowaniu świata wielkich pieniędzy. Nie jest przygotowana do prowadzenia interesów na taką skalę, na jaką prowadził je ojciec, do tego, jako kobiecie w latach 20. i 30. XX wieku, nie przysługuje jej nawet prawo do podpisania czeku. W tej sytuacji zdaje się na innych i powierza im prowadzenie interesu. Niestety ci, którym tak chętnie i naiwnie zaufała, okazują się chciwi, zachłanni i pozbawieni skrupułów. Wkrótce oprócz trwałego kalectwa ukochanego syna będzie musiała stawić czoła bankructwu, a co za tym idzie, nieuchronnej deklasacji.

Tak zacznie się żmudna droga Madeleine Pericourt, kobiety dotąd próżnej i opływającej w luksusy, do emancypacji: społecznej, finansowej, a przede wszystkim osobistej. Madeleine, przy wszystkich swoich słabościach, jest jednak kobietą z charakterem i nieodrodną córką Marcela Pericourta, człowieka który dzięki ciężkiej pracy, inteligencji i pomysłowości wyrósł na potężnego gracza świata finansów. Bierze się więc w garść, obmyśla i wprowadza w życie iście makiaweliczny plan rewanżu na sprawcach jej upadku?

Chigozie Obioma „Orkiestra mniejszości” (tytuł roboczy), tłum. Magdalena Słysz, premiera: II połowa roku

Opis: Współczesna „Odyseja” w afrykańskim wydaniu. Hodowca drobiu poświęca wszystko, by zdobyć serce ukochanej kobiety. Książka znalazła się na krótkiej liście powieści nominowanych do Nagrody Bookera 2019.

Narratorem powieści, której akcja rozpoczyna się na przedmieściach jednego z dużych nigeryjskich miast, jest Chi ? opiekuńczy duch. Losy młodego Chinonso i pięknej Ndali splatają się, gdy chłopcu udaje się powstrzymać ją od samobójczego skoku z wiaduktu autostrady. Tej nocy na poboczu drogi rodzi się między nimi uczucie równie silne, co niemożliwe. Ndali, pochądząca z bogatego rodu, nie może spędzić reszty życia na farmie wśród kur ? na to zresztą nigdy nie zgodzi się jej rodzina. Chinonso sprzedaje więc wszystko co posiada, i opuszcza swój dom, by zdobyć wykształcenie na uniwersytecie na Cyprze. Po przybyciu na miejsce okazuje się, że został podstępnie oszukany przez nigeryjskiego pośrednika ? nie czeka na niego miejsce na uczelni, nie ma już domu, do którego mógłby wrócić, a od ukochanej Ndali dzielą go setki kilometrów? Czy uda mu się odnaleźć swoje miejsce na ziemi i szczęście u boku kobiety, która jest tą jedyną?

Chigozie Obioma ? najpopularniejszy, obok Chimamandy Ngozi Adichie, pisarz pochodzenia nigeryjskiego, mieszkający i tworzący w Stanach Zjednoczonych ? pisząc w tradycyjnym stylu literackim ludu Igbo i czerpiąc z nigeryjskiego folkloru, tworzy niesamowitą, mityczną opowieść o przeznaczeniu i determinacji.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi