Zapowiedzi Państwowego Instytutu Wydawniczego na pierwsze półrocze 2022 roku

20 stycznia 2022

W 2021 roku, jubileuszowym dla Państwowego Instytutu Wydawniczego, nakładem wydawnictwa ukazało się ponad 80 tytułów: premier i wznowień literatury polskiej i zagranicznej. W nadchodzącym roku redaktorki i redaktorzy wydawnictwa też przygotowali dla was dużo doskonałej prozy, poezji, książek historycznych i esejów. Poniżej znajdziecie szczegółowe plany na najbliższy kwartał oraz wstępne zapowiedzi na kolejne miesiące.

W styczniu ukażą się m. in. dwa świetne wznowienia: „Niewinni” (premiera książki: 25 stycznia) austriackiego prozaika i eseisty Hermanna Brocha w tłumaczeniu Wandy Jedlickiej i Witolda Wirpszy. Po sześćdziesięciu latach przypomniana zostanie ważna powieść autora, który w historii literatury zapisał się takimi tytułami jak „Śmierć Wergilego” i „Lunatycy”. Przenikliwego obserwatora, portrecistę pierwszej połowy XX wieku, którego marzeniem było – na modłę Kafki – stworzenie mitu współczesnej cywilizacji. Drugą styczniową pozycją jest wznowienie „Czasów Konstantyna Wielkiego” (premiera książki: 26 stycznia) pióra wybitnego szwajcarskiego historyka i historyka sztuki Jacoba Burckhardta. Książka bez wątpienia należy do najważniejszych prac naukowych z zakresu historii późnoantycznej.

Luty to z kolei wznowienie klasycznej już, fundatorskiej dla filozofii muzyki współczesnej, książki Theodora Adorno „Filozofia nowej muzyki” (premiera książki: 16 lutego) w serii Biblioteka Myśli Współczesnej i premiera (w serii Polska Proza Współczesna) powieści poety i prozaika Jerzego Franczaka „Eksplozja” (premiera książki: 21 lutego). Opowieść krąży wokół eksplozji w winiarni, w której zebrała się grupa obcych sobie ludzi, i próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy aby na pewno do wybuchu doszło w wyniku zbiegu okoliczności, posuwając się też wstecz: przez słowa i gesty ostatniej godziny życia, przez jednostkowe losy, ku mrocznym sekretom rodzinnym i zawiłościom historii. Zestraja ze sobą różne czasy, by przedstawić świat w stanie permanentnego rozpadu.

Państwowy Instytut Wydawniczy wznowi też „Futbol ery Man’en” Kenzaburō Ōe (premiera książki: 25 lutego) w przekładzie prof. Mikołaja Melanowicza. Powieść japońskiego noblisty stawia pytania o to, jak przeżyć strach i poczucie zagrożenia, jak żyć w świecie przepełnionym brutalnymi przejawami amoralizmu. Autor przyznaje, że początkowo zamierzał napisać powieść historyczną, wiążąc jeden z buntów chłopskich z roku 1860 na Sikoku z demonstracjami przeciw Układowi o Bezpieczeństwie między Japonią a USA sto lat później. Akcja powieści toczy się w kilka lat po zamieszkach w Tokio w roku 1960, o które otarła się większość bohaterów.

Marcowe premiery to m.in. historyczna książka Michaela Lewisa i Davida Musgrove’a w przekładzie Katarzyny Pachniak „Tkanina z Bayeux. Opowieść wysnuta” (premiera książki: 7 marca). To swoisty przewodnik po sławnej tkaninie z Bayeux – ręcznie haftowanym płótnie przedstawiającym podbój Anglii przez Wilhelma I Zdobywcę i bitwę pod Hastings w 1066 roku. Dzięki przystępności i wyrazistemu sposobowi opisu minionych wydarzeń książka będzie gratką dla wielbicieli historii, ale też dla laików.

Kolejna premiera marca to tłumaczona przez Annę Wasilewską jedna z najważniejszych powieści XX wieku – „Upadek” Alberta Camusa (premiera książki: 3 marca). Tłumaczenie to ukazało się wcześniej na łamach Literatury na Świecie. „Upadek” to powieść-wyznanie, jedna z bardziej niepokojących i poruszających książek Alberta Camusa, którą warto i należy przypomnieć współcześnie. Kolejną pozycją wartą uwagi będzie „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL” Moniki Milewskiej (premiera książki: 16 marca). Milewska jest eseistką, dramatopisarką, historykiem i antropologiem kultury. Praca wpisuje się w rozpowszechniony i modny ostatnio nurt literatury popularnonaukowej na temat pozapolitycznej historii Polski Ludowej. Każdy rozdział jest pewnym „leksykonem” dla osób zainteresowanych popularną wiedzą na temat żywności, jedzenia, kuchni i kwestii z nimi związanych w Polsce lat 1945-1989.

W marcu czeka nas ponadto premiera „Gniazda dudków” (premiera książki: 22 marca) powieści napisanej na cztery ręce przez kultowych nowojorskich poetów: Johna Ashbery’ego i Jamesa Schuylera. Poetycki duet pisał ją, z przerwami, kilkanaście lat, a potem tandem polskich poetów – Andrzej Sosnowski i Tadeusz Pióro – przekładał ją, z przerwami, ponad dwadzieścia pięć lat. Efektem tego pomysłu jest jeden z najdziwniejszych i najbardziej żywiołowych eksperymentów w historii literatury amerykańskiej, pastisz opery mydlanej, literackie tour de force dziejące się na amerykańskich przedmieściach. Z końcem marca ukaże się też monumentalne opracowanie – w serii Biblioteka Klasyków – dzieł Cypriana Kamila Norwida. Pięciotomowe wydanie obejmie: wiersze, poematy, dramaty, prozę i listy. Opracowaniem materiałów do tomów zajęli się prof. Wiesław Rzońca i dr hab. Karol Samsel z Uniwersytetu Warszawskiego.

W drugim kwartale na czytelników czekają kolejne literackie rarytasy m.in. „Dziennik roku zarazy” Daniela Defoe, „Kochanka Wittgensteina” Davida Marksona, „Rozmowa umarłych bogów” Zygmunta Nowakowskiego, nowa powieść Yana Lianke „Dzień, w którym umarło słońce”, kolejny tom „Opowieści niesamowitych” tym razem z hispanoameryki, eseje Michaiła Bachtina „Estetyka twórczości słownej”, tom „Niefikcji” Jorge Luisa Borgesa, „Pomagier” Roberta Walsera, dzieła wybrane Adama Mickiewicza oraz oczywiście nowe pozycje w seriach Biblioteka Sławnych Ludzi i Rodowody Cywilizacji.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi