Zapowiedzi komiksowe wydawnictwa Egmont na pierwsze półrocze 2020 roku

1 lutego 2020


Na polskim rynku komiksowym najważniejszym graczem od lat pozostaje wydawnictwo Egmont. Oficyna zarządzana przez Tomasza Kołodziejczaka specjalizuje się w bardzo zróżnicowanych tytułach. W ofercie znajdują się bowiem zarówno opowieści superbohaterskie, komiksy historyczne, sensacyjne, obyczajowe, kryminalne, jak i pozycje skierowane do najmłodszych czytelników. W jaki sposób oficyna podsumowuje ubiegły rok? I co dobrego czeka nas w najbliższych miesiącach?

„Rok 2019 był udany dla wydawnictwa Egmont, w tym jego komiksowego segmentu. Wprowadziliśmy na rynek ponad 250 nowości. Tradycyjnie największymi hitami sprzedażowymi były nowe tomy klasycznych serii ? 'Thorgal’, 'Asteriks’, 'Kajko i Kokosz’. Bardzo cieszy nas świetne przyjęcie (i sprzedaże, i recenzje) pełnometrażowej kontynuacji 'Kajka i Kokosza’ (’Królewska Konna’). Dużym i nietypowym projektem była linia niskonakładowych komiksów DC 'Batman Noir’. Zaczęliśmy wydawać wiele nowych serii ? zarówno dziecięco-familijnych (jak 'Kasia i jej kot’, 'Kolekcja Dona Rosy’, 'Iznogud’), jak i tych adresowanych do starszego odbiorcy (jak 'Neonomicon’, 'Bloodborne’ czy 'DC Black Label’). W komiksie superbohaterskim tradycyjnie rządzili Batman i Deadpool. Ważną dla nas akcją była kreacja 12 polskich okładek do komiksów DC ? podsumowuje Tomasz Kołodziejczak.

Wraz z rozpoczęciem 2020 roku na stronie wydawnictwa pojawiły się nowości, dzięki którym możemy być pewni, że oferta znów będzie zróżnicowana. Redaktor naczelny wydawnictwa zauważa: „Oczywiście, mamy świadomość, że na polski rynek trafia obecnie mnóstwo komiksów od wielu wydawców i że czytelnicy mają bardzo duży wybór. Jednak nie zwalniamy tempa i w 2020 planujemy aktywne działania we wszystkich segmentach naszej oferty. Wydamy podobną co w 2019 liczbę tytułów. Uruchamiamy kilka nowych serii dziecięcych (np. 'Pamiętniki Wisienki’, 'Enola Holmes’, 'Minecraft’). W linii superbohaterskiej kontynuujemy nasze serie i wydajemy pojedyncze, znakomite, oczekiwane i ważne dla uniwersów komiksy (np. 'Mr Miracle’, 'Doomsday Clock’, 'Silver Surfer’). Szykujemy też nowości dla fanów komiksu gatunkowego (kryminał, science fiction, fantasy, western). Po kilu latach przerwy wznowimy kilka komiksów Grzegorza Rosińskiego (np. 'Western’)”.

W 2020 roku przypada setna rocznica publikacji pierwszej powieści Agathy Christie („Tajemnicza historia w Styles”). Królowa kryminału od lat dzierży berło autorki najlepiej sprzedających się książek, tuż po dziełach Szekspira i Biblii. Z okazji okrągłego jubileuszu w styczniu do sprzedaży trafiły komiksowe adaptacje trzech powieści pisarki: „Morderstwo w Orient Expressie”, „Noc w bibliotece” oraz „Tajemniczy przeciwnik”. Nie są to jednak jedyne zaplanowane na ten rok tytuły, które nawiązują do klasyki literatury. Na rynku obecna jest też między innymi młodzieżowa seria „Czwórka z Baker Street” opowiadająca o ekipie ulicznych tropicieli pomagających od czasu do czasu Sherlockowi Holmesowi.

Pod koniec kwietnia ukaże się z kolei jeden z największych ubiegłorocznych bestsellerów we Francji, narysowany przez współtwórcę „Blacksada” komiks „Indyjska włóczęga” będący kontynuacją powieści łotrzykowskiej „Żywot młodzika niepoczciwego” autorstwa Francisca de Queveda. Warto również wspomnieć o Conanie Barbarzyńcy, który powróci w nowej serii Jasona Aarona, powstałej po zakupie praw do tej postaci przez wydawnictwo Marvel. Pierwszy tom, „Życie i śmierć Conana”, w księgarniach już pod koniec lutego. Wcześniej przygody literackiego syna Roberta E. Howarda ukazywały się nakładem Dark Horse Comics, oficyny znanej między innymi z serii „Hellboy”. Piekielny Chłopiec również obecny jest w ofercie Egmontu. Ósmy tom zbiorczy cyklu zapowiedziano na połowę lutego. Miłośnicy paranormalnych śledztw mogą też poznawać kolejne historie z uniwersum stworzonego przez Mike?a Mignolę w serii pobocznej „B.B.P.O.”.

Miłośników przygodowych opowieści science fiction w klimacie filmów i komiksów z lat 80. powinien zainteresować „Negalyod” Vincenta Perriota, rozgrywający się w pustynnym świecie pełnym dinozaurów i latających pojazdów! Na zniszczonej planecie, gdzie większość ludzi żyje w napowietrznych miastach, a władzę dyktatorską sprawuje wojsko kierowane przez sztuczną inteligencję, młody nomad wypowiada „górze” wojnę, która zapoczątkuje zmiany na całej planecie. Znajdziecie tu coś z Mad Maxa, nutę westernu, szczyptę Jeremiaha i mnóstwo Moebiusa.

W lutym Egmont zacznie wydawać space operę „OKP Dolores” o szalonych przygodach byłej zakonnicy, a zarazem właścicielki legendarnego statku pirackiego, która w towarzystwie podstarzałego pilota i małomównej istoty w masce wyruszy w podróż po galaktyce, aby odkryć sekret swojego pochodzenia i przy okazji poznać niezwykłe tajemnice z czasów dawnych wojen. Humor i kosmiczne cuda gwarantowane.

Z pewnością warto też zainteresować się pierwszym tomem młodzieżowej serii postapokaliptycznej „Green Class”. Jest to opowieść o grupie nastolatków, którzy po powrocie z zielonej szkoły dowiadują się, że świat ogarnęła pandemia. Całe miasteczka są wymarłe, a wielu ludzi zamieniło się w straszliwe stwory, z którymi walczy armia. Bohaterowie trafiają do strzeżonej strefy dla zarażonych, gdzie warunki życia są koszmarne, a przemoc jest wszechobecna. Jak poradzą sobie w tak nagle zmienionym świecie? Odpowiedź poznamy już pod koniec marca.

Druga warta wzmianki marcowa premiera to seria westernowa „Jim Cutlass” wymyślona przez twórców legendarnego „Blueberry?ego”. Głównym bohaterem jest młody kapitan, który po wojnie secesyjnej wraca na Południe, aby objąć majątek ziemski, odziedziczony w spadku. Razem z piękną kuzynką zrobią wszystko, żeby uratować bankrutującą plantację. Niestety, znajdzie się wielu wpływowych i sprytnych ludzi, którzy nie cofną się nawet przed morderstwami, aby przeszkodzić kapitanowi i jego krewnej w osiągnięciu celu.

Zapowiedziany na kwiecień pierwszy tom serii „Dorwać Ramireza” to soczysty hołd dla thrillerów z lat 80.Tytułowy bohater, Jacques Ramirez, to niemy pracownik firmy produkującej sprzęt AGD, którego życie wywraca się do góry nogami, gdy niebezpieczni gangsterzy mylą go z meksykańskim zabójcą odpowiedzialnym za zdradę ich organizacji. Historia łącząca klimat z filmu „Żyć i umrzeć w Los Angeles” Williama Friedkina z brutalnym kinem Quentina Tarantino lub Roberta Rodrigueza.

Majowa premiera, „Mroczna otchłań” (oryg. „Carthago”), ucieszy wszystkich, którzy fascynują się grozą kryjącą się w głębinach oceanów. Niedobór gazu i ropy wywołuje światowy kryzys i mobilizuje ludzi do szukania nowych złóż w najmniej zbadanych rejonach naszej planety: na dnie Pacyfiku. Podczas wiercenia w podwodnej skale grupa nurków odkrywa, że w labiryncie jaskiń przetrwały megalodony, prehistoryczne rekiny o długości 25 metrów, które uważano za wymarłe 5 milionów lat temu. Znalezisko to może zakłócić równowagę ekologiczną naszej planety i samo przetrwanie ludzkości. Komiksowe połączenie „Szczęk”, „Parku Jurajskiego” i „Otchłani”.

Spośród komiksów superbohaterskich z pewnością warto zwrócić uwagę na takie serie, jak „Mister Miracle”, „Omega Men”, „M Multiversity” czy „Birds of Prey”, o których informowano już podczas ostatniego MFKiG w Łodzi. W ramach DC Deluxe będą pojawiać się kolejne perełki z kanonu opowieści o superherosach, między innymi „Green Lantern” do scenariusza Granta Morrisona (koniec marca) oraz „Superman” Franka Millera. Kilka dni temu na półkach księgarń znalazła się zaś swoista reinterpretacja Człowieka ze Stali, której autorem jest Mark Millar. Chodzi o „Czerwonego Syna”, w którym kapsuła z niemowlęciem z Kryptona spada nie w Stanach Zjednoczonych, lecz w kołchozie w Związku Radzieckim, a Superman staje się obrońcą robotników i sojusznikiem Stalina oraz walczy o rozszerzenie na cały świat Układu Warszawskiego.

Egmont planuje też kontynuować „Skargę Utraconych Ziem”, albumy zbiorcze z perypetiami Garfielda, reedycję „Usagi Yojimbo”. Pojawią się też nowe historie osadzone w świecie „Czarnego Młota”. Otrzymamy w całości serię „DMZ? Strefa zdemilitaryzowana”, którą kiedyś próbowała już przybliżyć polskim czytelnikom oficyna Manzoku. Akcja opowieści rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, w której Stany Zjednoczone doświadczyły drugiej wojny secesyjnej. Młody reporter ląduje na Manhattanie, nazywanym strefą zdemilitaryzowaną, dzięki czemu będzie mógł relacjonować wydarzenia, do których nie mają dostępu inni dziennikarze. Jeśli uda mu się pokazać prawdę, może zostać największym korespondentem wojennym w dziejach. Pierwszy tom od 22 stycznia w księgarniach.

Jest to zaledwie wycinek z bogatej oferty wydawnictwa Egmont. W najbliższych miesiącach powinniśmy otrzymywać kolejne aktualizacje dotyczące nie tylko premier, ale również wydarzeń towarzyszących, jak choćby wizyt zagranicznych gości.

Opr. Marcin Waincetel, Artur Maszota

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi