Zapowiedzi komiksowe wydawnictwa Egmont na 2019 rok

29 stycznia 2019


Wydawnictwo Egmont to największy gracz na polskim rynku komiksowym. W ofercie oficyny znajduje się pełen przekrój gatunków dla najróżniejszych czytelników. Z myślą o najmłodszych ukazuje się specjalna linia komiksów dla dzieci, dla fanów mitologii superbohaterskich albumy z DC Comics i Marvela, wielbiciele komiksu europejskiego otrzymują takie serie, jak „Thorgal”, „Corto Maltese”, „Asteriks”, „Lucky Lucke” czy „Przygody Tintina”. Jaki był rok 2018? Czego możemy spodziewać się w 2019 roku? O minionych dwunastu miesiącach i planach na najbliższe opowiada nam Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu.

„W roku 2018 w imprincie Klub Świata Komiksu Egmont Polska ukazało się ok. 250 tytułów. Nowości ze świata DC i Marvela, Hellboya i Gwiezdnych Wojen, Invincible i Conana. Wydaliśmy nowe (lub wznowione po latach) znakomite serie z linii Vertigo, przeznaczonej dla dojrzałych odbiorców (m.in. '100 naboi’, ’Łasuch’, ’Transmetropolitan’). Bardzo mocno wspieramy rozwój komiksu dziecięcego ? uruchomiliśmy nowy cykl 'Komiksy są super’ z bestsellerowymi seriami frankofońskimi, kolekcję 'Kaczogród’ Carla Braksa i ’Garfield’ Jima Davisa, proponujemy kolejne tomy polskich twórców ? laureatów konkursu im. Janusa Christy. Wciąż świetnie sprzedaje się polska klasyka, w tym seria 'Kajko i Kokosz’ Janusza Christy, ale też pierwsze po dekadach reedycje komiksów Waldemara Andrzejewskiego (’Wehikuł czasu’) i Andrzeja Nowakowskiego (’Doman’). Największym bestsellerem roku 2018 był dla nas najnowszy tom serii 'Thorgal’, ostatni stworzony przez Grzegorza Rosińskiego. Niespodzianka roku to ’Rick i Morty’ ? nowe opowieści ze świata świetnego serialu animowanego. Na zaproszenie Egmontu do Polski przyjechali znakomici artyści m.in. Jeff Smith (’Gnat’, ’Rapp’), Etienne Willeme (’Miecz Ardeńczyka’, 'Podniebny Harry’), Bedu (’Hugo’, 'Clifton’), William Maury (’Sisters’), Tony Harris (’ExMachina’)” ? wylicza Tomasz Kołodziejczak.

Na 2019 rok Klub Świata Komiksu szykuje równie wiele atrakcji. Wydawnictwo Egmont planuje opublikować podobną liczbę komiksów co w roku minionym ? około 260.

„Będziemy kontynuować wszystkie rozpoczęte w minionym roku cykle i serie, takie jak 'Komiksy są super!’, 'Kaczogród’ Carla Braksa, 'Garfield’, 'Rick i Morty’, 'Invincible’. Planujemy również wznowienia dawno wyczerpanych komiksów, m.in. 'Dallas Bar’ Marvano, 'Halloween Blues’ Zbigniewa Kasprzaka, 'Sin City’ Franka Millera, pierwszy tom 'Pasażerów wiatru’ Burgeona” ? zapowiada Kołodziejczyk.

Nowej edycji doczeka się „Usagi Yojimbo” ? seria wydawnictwa Dark Horse zostanie opublikowana w integralach (po 3 tomy oryginalne), w miękkiej oprawie, w takim samym formacie, jak dotychczas. Premiera pierwszego planowana jest na konwent Pyrkon. Istnieje też duża szansa, że imprezę odwiedzi sam Stan Sakai.

Już w styczniu Egmont rozpoczął wielki restart w uniwersum Marvela, wprowadzając komiksy w linii „Marvel Now 2.0”, których akcja dzieje się po wielkim wydarzeniu „Tajne wojny”. Oprócz bieżących serii w tym roku ukażą się również jednotomowe komiksy „Vision”, „Doctor Strange”, „Civil War II”, „Mockingbird”.

W marcu możemy spodziewać się trzeciego tomu antologii komiksów z legendarnego magazynu „Relax”. W kwietniu planowany jest start bestsellerowej w Europie, a w Polsce znanej dzięki animacji, serii dla młodych czytelników „Yakari”. Także wtedy ukaże się pierwszy tom wielkiego wydarzenia w uniwersum DC Comics ? „Dark Nights: Metal” (całość zostanie wydana w 3 tomach).

Miłośników komiksów z kultowego imprintu Vertigo z pewnością ucieszą trzy nowe serie, które wystartują w najbliższych miesiącach. W marcu otrzymamy pierwszy tom „Hellblazera” Briana Azzarella. Jest to opowieść o Johnie Constantinie, parającym się magią Angliku, który wikła się w dziwne, niebezpieczne sytuacje, często związane ze zjawiskami paranormalnymi. W kwietniu ukaże się „Promethea” Alana Moore’a, łącząca elementy magii i mistycyzmu z mitologią superbohaterską, duchowością i science-fiction. Główną bohaterką jest studentka college’u żyjąca w alternatywnym futurystycznym Nowym Jorku. Dziewczyna staje się nowym ucieleśnieniem potężnej istoty znanej jako Promethea, która ma doprowadzić do Apokalipsy. W czerwcu możemy spodziewać się pierwszego tomu „Doom Patrol”, czyli opowieści o superbohaterskich wyrzutkach, dla których działalność w grupie to po części terapia. Już w lutym na ekrany trafi pierwszy sezon serialu na podstawie komiksu.

W drugim kwartale Egmont zacznie również publikować kolejną serię Alana Moore?a, tym razem związaną z mitologią Cthulhu („Neonomicon”, „Providence” ? całość w czterech tomach). Na maj szykuje się nowy komiks Marvano zatytułowany „Bonneville”, a sam autor prawdopodobnie odwiedzi Warszawskie Targi Książki. Na targach ma też ukazać się nowy, pełnometrażowy album „Kajko i Kokosz ? Nowe Przygody” zatytułowany „Królewska Konna”. A także kolejne komiksy dla dzieci polskich twórców będących laureatami konkursu im. Janusza Christy.

Najważniejszymi ? w opinii redaktora naczelnego Klubu Świata Komiksu ? wydarzeniami jesieni będą najnowszy tom Asteriksa, pierwszy tom Thorgala stworzony przez nowego rysownika, nowa linia DC „Black Label” oraz finalna księga Ligi Niezwykłych Dżentelmenów ? „Tempest”, którą Alan Moore żegna się z komiksem.

„Szykujemy też inne niespodzianki, które będziemy potwierdzać w kolejnych miesiącach. W tym roku będziemy świętować wiele okrągłych rocznic: 20-lecie Klubu Świata Komiksu, 45-lecie Kleksa, 60-lecie Asteriksa, 80-lecie Batmana, 90-lecie Tintina, 100-lecie polskiego komiksu” ? komentuje Tomasz Kołodziejczak.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi