Zapowiedzi Grupy Wydawniczej Foksal na pierwszy kwartał 2020 roku

29 stycznia 2020


Głośna powieść Sally Rooney „Normalni ludzie”, świetne zagraniczne thrillery, pierwsza część trylogii skandynawskich kryminałów „Doggerland” typowanej na absolutny przebój tego roku, nowe książki Juliusza Strachoty, Zygmunta Miłoszewskiego i Zyty Rudzkiej, nowe serie dla dzieci oraz moc fantastyki. Grupa Wydawnicza Foksal prezentuje pierwszy kwartał pełen książek i ujawnia trochę tajemnic na cały nowy rok.

Proza zagraniczna: Sally Rooney, Meg Wolitzer, Andrew Sean Greer

Pierwszy kwartał to premiera jednej z najgłośniejszych książek ostatnich dwóch dekad (według magazynu „The Guardian”), czyli „Normalnych ludzi” Sally Rooney. Autorka nie skończyła jeszcze 30 lat, a już stawia się ją w rzędzie najważniejszych współczesnych pisarek i pisarzy. Powieść znalazła się na długiej liście tytułów nominowanych do Nagrody Bookera 2018 oraz otrzymała Costa Book Award i Specsavers National Book Award. Stacja BBC ogłosiła, że w 2020 roku książka zostanie przeniesiona na mały ekran. Sally Rooney udowadnia, że o miłości nie napisano jeszcze ostatniego słowa. „Normalni ludzie” już 26 lutego w księgarniach.

„Marny” Andrew Seana Greera ? zdobywca Nagrody Pulitzera 2018, bestseller „New York Timesa”, powieść uznana przez „Washington Post” i „San Francisco Chronicle” za jedną z 10 najlepszych książek roku ? z końcem marca ukaże się w Polsce. Jest to przezabawna opowieść o wielkiej ucieczce blisko 50-letniego pisarza, gotowego zrobić niemal wszystko, aby nie musieć stawiać czoła trudnej sytuacji, z którą powinien się zmierzyć.

Na księgarskich półkach jest już dostępna nowa książka Meg Wolitzer, autorki m.in. „Wyjątkowych” i „Żony”. „Ich siła” to feministyczna opowieść o wpływie drugich, sile i lojalności, kobiecej solidarności i ambicji. Główną bohaterką jest nieśmiała studentka, która pod wpływem charyzmatycznej liderki ruchu kobiecego znajduje coś, co nadaje sens jej życiu i daje szansę zmienić świat. Książką zachwyciła się Nicole Kidman (trwają prace nad ekranizacją) i setki tysięcy czytelniczek i czytelników w USA.

W 2020 ukażą się również: „Wieczór w raju” ? nowy zbiór opowiadań Lucii Berlin (maj) i „Telegraph Avenue” Michaela Chabona (czerwiec). Dużo dobrego czeka również wielbicieli Michela Houellebecqa ? w maju wydany zostanie tom poezji „Niepogodzony”, a do końca lutego otrzymamy także wznowienia klasycznych powieści francuskiego pisarza w nowej oprawie autorstwa Tomasza Majewskiego. Będą to: „Cząstki elementarne”, „Możliwość wyspy”, „Uległość” oraz „Platforma”.

Proza polska: Karpińska, Rudzka, Strachota, Engelking

Duże poruszenie na rodzimym rynku literackim może wywołać kameralna proza Marii Karpińskiej pt. „Żywopłoty”. W jednym z najbardziej obiecujących debiutów tego roku autorka przedstawia losy zwykłych ludzi, którzy na pozór niczym się nie wyróżniają. Przypadkowe zdarzenia stają się dla pisarki pretekstem do snucia refleksji o ludzkim losie, sensie istnienia, pamięci, a przede wszystkim ? miłości i śmierci. Nieznana jeszcze czytelnikom Maria Karpińska może okazać się jednym z ważniejszych głosów na polskiej scenie literackiej.

W 2020 roku czekają nas także nowe powieści Juliusza Strachoty (kwiecień), Wojciecha Engelkinga (maj), ubiegłorocznej laureatki Nagrody Literackiej Gdynia Zyty Rudzkiej (IV kwartał), a także kontynuacja „Emigracji” Malcolma XD, czyli „Edukacja” (wrzesień).

Kryminał, sensjacja, thriller: Caroline Kepnes, Rob Hart, Marie Adolfsson

Druga część bestsellerowej serii „Ty” Caroline Kepnes ? „Ukryte ciała” (już na rynku) to niejedyny zagraniczny thriller, który zelektryzuje czytelniczki i czytelników na początku 2020 roku. „Magazyn” Roba Harta, absolutny przebój, porównywany przez zagraniczne media do „Roku 1984” Orwella, trafi do księgarń 29 stycznia. To przerażająco prawdziwa powieść o tym, co się dzieje, kiedy Wielki Biznes stosuje metody godne Wielkiego Brata. Prawa do ekranizacji książki kupiła już wytwórnia Entertainment, a reżyserią filmu zajmie się Ron Howard znany z takich superprodukcji jak „Apollo 13”, „Piękny Umysł” czy „Kod da Vinci”.

Opowieść, która rozgrywa się na rozciągniętych między Wielką Brytania a Skandynawią nieistniejących wyspach, typowana jest na przebój pierwszej części tego roku. W kraju, który słynie z kryminałów, „Doggerland” Marii Adolfsson zwrócił uwagę zarówno czytelników, jak i krytyków i błyskawicznie zyskał status bestsellera. Premiera pierwszej części już w połowie marca. Z końcem lutego ukaże się także debiut Nicoli Rayner „Dziewczyna, którą znałaś”, uznany przez „The Observer” za nową „Dziewczynę z pociągu”. To trzymający w napięciu thriller psychologiczny, który skradł serce czytelników za oceanem.

Nie mniejsze poruszenie czeka miłośników polskiego kryminału. Katarzynie Tubylewicz ? znakomitej pisarce i tłumaczce, mieszkającej na co dzień w Szwecji ? udało się po mistrzowsku wypłynąć na nieznane dotychczas wody. „Bardzo zimna wiosna” to powieść mroczna, nawiązującą do tradycji najlepszych skandynawskich kryminałów. Premiera 25 marca.

Nowy rozdział na swojej pisarskiej drodze otwiera także mistrz w budowaniu napięcia ? Bartosz Szczygielski. Jego najnowsza powieść, „Krok trzeci”, to wstrząsający thriller psychologiczny. Cierpiąca na zaniki pamięci kobieta stara się zrekonstruować trzy ostatnie dni swojego życia. Premiera książki już 29 stycznia, a dwa tygodnie później do księgarń trafi powieść Marcina Kiszeli „Reputacja”. Dla autora to również gatunkowy debiut. Wciągająca historia zaginionej celebrytki staje się dla niego pretekstem do dosadnej diagnozy mediów społecznościowych ? tyle bolesnej co, niestety, całkowicie prawdziwej.

Wyjątkową niespodziankę dla swoich fanek przygotowała także Katarzyna Berenika Miszczuk. Jedna z najpopularniejszych polskich pisarek, autorka bestsellerowej serii „Kwiat paproci”, rozbawi czytelniczki i czytelników do łez swoją pierwszą komedią kryminalną ? „Ja cię kocham, a ty miau”! Wystarczy powiedzieć, że bohaterem książki jest znudzony kot Lord, który namawia swoją właścicielkę Alę na wyjazd do położonego na odludziu dworku. Co spotka na miejscu kobietę i jej znajomych artystów? Tego nie mógł przewidzieć nawet kot! Premiera książki na wiosnę ? dokładnie tak jak trzeci tom zakręconej komedii kryminalnej Jacka Galińskiego ? „Kratki się pani odbiły” o nietuzinkowej starszej pani Zofii Wilkońskiej, która podbiła serca ponad pięćdziesięciu tysięcy polskich czytelniczek i czytelników.

W 2020 ukażą się również kontynuacja „Kastora” Wojtka Miłoszewskiego (maj), „Cios kończący” Mariusza Czubaja (czerwiec) oraz następca „Bezcennego” Zygmunta Miłoszewskiego (czerwiec).

Literatura faktu: Grzegorz Piątek, Eddy de Wind, Karolina Hamer

W księgarniach dostępna jest już książka „Stacja końcowa Auschwitz”. To memuar spisany przez Eddy?ego de Winda podczas pobytu w obozie koncentracyjnym. Autor książki był psychiatrą i psychoanalitykiem pochodzenia żydowskiego, wyspecjalizował się w leczeniu traum powojennych. Po wyzwoleniu z obozu opublikował swój dziennik. 29 stycznia ukaże się „Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld” autorstwa Marty Grzywacz. Reportaż opowiada o jednej z najbardziej tajemniczych i kontrowersyjnych strażniczek nazistowskich obozów Ravensbrück i Auschwitz. Autorka stara się wyjaśnić dlaczego byłe więźniarki pomogły oskarżonej uniknąć skazania w procesie.

Na początku roku czeka nas także premiera nowej książki Grzegorza Piątka ? laureata wielu nagród, jednego z najbardziej uznanych specjalistów od architektury. „Najlepsze miasto świata” to historia odbudowy Warszawy, którą przed wojną nazywano „Paryżem północy”. Piątek snuje fascynującą opowieść o tym jak wyobrażano sobie „najlepsze miasta świata” i jak na gruzach starego porządku architekci stawiali miasto marzeń, przykładając jednocześnie rękę do budowy totalitarnego państwa.

Jeszcze w styczniu premiera mocnego reportażu „Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości”. Magda i Piotr Mieśnikowie obnażają prawdę o gigantycznej branży, pozostającej nadal w szarej sferze. Autorom udało się dotrzeć do prostytutek i ich klientów, którzy ujawniają szokujące szczegóły pracy w najstarszym zawodzie świata. To nie jedyna mocna premiera planowana na początek roku. Z końcem marca ukaże się także fascynująca publikacja o zagrożeniach, jakie niosą za sobą cyfrowe technologie ? „Chiny 5.0.”. Książka napisana przez Kaia Strittmattera, który przez kilka lat był korespondentem w Chinach, porusza wyjątkowo ważny i aktualny dzisiaj temat cyfrowej dyktatury.

Jeszcze w marcu premierę będzie miała publikacja o najwybitniejszej poetce polskiej piosenki ? Agnieszce Osieckiej. W książce Beaty Biały „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie” ikonę polskiego środowiska artystycznego wspominają  m.in. Olga Lipińska, Maryla Rodowicz, Katarzyna Geartner, Magda Czapińska i Krystyna Janda.

Książce „Ziemia. Jak doprowadziliśmy do katastrofy” gazeta „New York Times” poświęciła cały numer. Dyskusje o zmianach klimatu angażują coraz więcej osób. Tymczasem kryzysowi klimatycznemu można było zapobiec znacznie wcześniej. O garstce naukowców, polityków i strategów, którzy ryzykując swoje kariery, desperacko próbowali przekonać świat do działania, pisze w swojej książce Nathaniel Rich. W księgarniach od 12 lutego.

Wiosną ukażą się także wywiad-rzeka „Niezatapialna” ? poświęcony życiu jednej z najbardziej utytułowanych sportsmanek z niepełnosprawnością ? Karoliny Hamer oraz reportaż Renaty Kim „Dlaczego nikt nie widzi jak umieram”.

Fantastyka: Marta Kisiel i Marcin Mortka

Pierwszą styczniową propozycją jest „Instytut” K.C. Archer ? thriller dla wszystkich miłośników i miłośniczek X-Menów, Kapitan Marvel i „Osobliwego Domu Pani Peregrine”. Teddy jest bystra i pokręcona, ale potrafi też z niesamowitą precyzją czytać ludzi. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest prawdziwym medium. Kiedy seria złych decyzji prowadzi ją do wpadki z policją, interweniuje tajemniczy nieznajomy. Zaprasza ją do szkoły dla mediów. Studenci uczą się tam telepatii, telekinezy, umiejętności śledczych i taktyki SWAT. Książkę poleca Aneta Jadowska!

W lutym na księgarskich półkach zobaczymy „Żółte ślepia”. Akcja najnowszej fantastyczno-historycznej powieści Marcina Mortki rozegra się w 995 roku. Głównym bohaterem jest Medvid ? potężny wojownik, który wiernie towarzyszy księciu Bolkowi, doradza mu, jak okiełznać słowiańskie moce magiczne ? jak postępować z żercami, gdzie szukać wilkołaków i wodników, czym przekupić miejscowe wiedźmy i rusałki, jak przepędzić licha, leszych i latawice. Jednak na książęcym dworze coraz więcej do powiedzenia mają niemieccy księża misjonarze…

„Płacz” Marty Kisiel to wiosenny hit dla fanów fantastyki i SF. Zamknięcie trylogii wrocławskiej dokona się dzięki dramatycznej opowieści o podnoszeniu się z gruzów, osadzonej w pełnej tajemnic i grozy scenerii Gór Sowich. Czy tajemnicze zaginięcie sprzed wielu lat i dramatyczna wyprawa na ratunek Eleonorze zdołają na dobre scementować rodzinę? Czy też kolejne zanurzenie w czasie dla wszystkich okaże się tym ostatnim? Dwukrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla w najwyższej formie.

Początek wiosny to także zamknięcie tetralogii „Czarny Mag” Rachel E. Carter. Czwarty tom zatytułowany „Ostatnia walka” przyniesie oszałamiające zakończenie.

Komiks: melon, Kot Simona

Jedną z najciekawszych premier po nowym roku będzie z pewnością zbiór komiksów „Pretensje”. Bohaterem zbioru jest dobrze znany fanom internetowych komiksów melon. Z właściwym sobie absurdalnym poczuciem humoru tajemniczy żółty bohater trafnie komentuje otaczającą nas rzeczywistość. „Pretensje” zbierają niepublikowane dotąd komiksy i „best of” z jego twórczości. A kim jest tak naprawdę melon? Tego prawdopodobnie się nie dowiemy. Premiera 29 stycznia. Z kolei w połowie marca szerszej publiczności przypomni o sobie „Kot Simona” ? również wyjątkowo popularny bohater internetowych komiksów. W „Pieskim życiu” znajdą się genialne ilustracje Simona Tofielda, który z dowcipem i w charakterystycznym stylu, przedstawił zabawne wygłupy różnych psich ras i pocieszne spotkania z ich kocimi odpowiednikami.

Literatura obyczajowa: Justyna Bednarek i Jagna Kaczanowska, Karolina Głogowska, K.A. Figaro

Ci, którzy uwielbiają zatracić się w lekturze, powinni na początek roku zaplanować dobrych kilka dni urlopu. Z początkiem lutego ukaże się „Fabryka Lalek” ? bestseller „Sunday Times”, uznany przez magazyn „Time” za jeden z najlepszych debiutów roku. Powieść zachwyciła nie tylko zagraniczne media, ale także m.in. Paulę Hawkins, autorkę „Dziewczyny z pociągu”. Jak pisze popularna pisarka, debiut Elizabeth Macneal to „ostra, przerażająca i cudownie sugestywna opowieść o miłości, sztuce i obsesji”.

A jeszcze w styczniu premiera „Stacji miłość” Zoe Folbigg. To oparta na prawdziwej historii, przepiękna i wzruszająca opowieść o miłości od pierwszego wejrzenia, która podnosi na duchu i przypomina, że podjęcie ryzyka może zmienić wszystko.

Karolina Głogowska już nieraz udowodniła, że wie, jak trafić do serc polskich czytelniczek. 11 marca ukaże się jej najnowsza książka „Mój ukochany wróg”. Podobno każda kobieta przynajmniej raz w życiu spotyka psychopatę. Zazwyczaj wygląda jak chłopak z sąsiedztwa ? nie budzi żadnych podejrzeń. Jest dobrze ubrany, błyskotliwy, ma wyjątkowy dar czarowania ludzi. Ta oparta na faktach historia pokazuje, co jest pod spodem.

Mnóstwo dobrego humoru czeka czytelniczki pierwszej polskiej komedii erotycznej. „Dobre Ciastko” Joanny Dubler to bezpruderyjna i przezabawna dawka czystej rozrywki. Książkę znajdziecie już w księgarniach. 12 lutego z kolei ukaże się trzecia część bestsellerowej serii K.A. Figaro. Dobrze znani czytelnikom Dymitr i Łucja powrócą w rozbudzającej zmysły powieści „Próba życia”. Obok niej w Lipstick Books ukaże się również odważna powieść erotyczna „Pani Władza” Ady Nowak.

Poradniki: Janina Bąk, Ken Honda, Katarzyna Sawko

Tym, którzy obiecali sobie, że z początkiem nowego roku zaczną lepiej gospodarować pieniędzmi, na pomoc przychodzi Ken Honda, autor popularnej książki „Happy money. Japoński sekret prawdziwego bogactwa”. Tak jak „Magia sprzątania” Marie Kondo zrewolucjonizowała podejście do życiowej przestrzeni, tak przewodnik japońskiego milionera ma szanse całkowicie zmienić nasz stosunek do pieniędzy. O sukcesie jego rewolucyjnej metody świadczy chociażby fakt, że tylko w Japonii sprzedał już blisko 8 mln swoich książek. Publikacja jest dostępna w księgarniach.

Pozycją, która odpowiada na fundamentalne pytania życiowe, jest poradnik Marie Robert pt. „Jak żyć? Filozofia dla nieogarniętych”. Książka trafi do księgarń 26 lutego . Jakie rozwiązania codziennych frustracji znaleźliby najbardziej znani w historii filozofowie? Dwanaście doktryn filozoficznych potraktowanych z przymrużeniem oka pomoże czytelnikom podejść z dystansem do niespodzianek, jakie niesie życie.

Zdrowie nie może być tematem tabu. Wiedzą o tym Kaveh Rashidi i Jonas Kinge Bergland, autorzy książki „W zachwycie o odbycie”. W tym dowcipnym poradniku dwaj norwescy lekarze poruszają kwestię być może najważniejszej, a z pewnością najbardziej tajemniczej części ludzkiego ciała.

Janina Bąk zyskała już status gwiazdy Internetu. Niewielu jest w stanie o nauce mówić w tak porywający i zabawny sposób. Wielokrotna bohaterka konferencji TEDx, znana jako „Janina Daily”, w swojej pierwszej książce „Statystycznie rzecz biorąc” postara się odpowiedzieć na pytania, które nurtują ludzkość od zarania dziejów. Wystarczy odwiedzić na Facebooku profil autorki, żeby zrozumieć dlaczego dla ciekawych świata i miłośników dobrego humoru to pozycja obowiązkowa. Premiera 25 marca.

Dla miłośników gotowania i tych, którzy ciągle obiecują sobie, że już niebawem zaczną gotować ? dwie wspaniałe książki z przepisami. „Tylko tofu” pomoże odczarować najpopularniejszy wegański zamiennik mięsa. To propozycja dla zwolenników roślinnej diety, ale także dla tych, którzy chcą w swoim jadłospisie dokonać w nowym roku zmian na zdrowsze. „Wiosna wege” z kolei podsunie propozycje na bezmięsne, w tym również wielkanocne dania, które zachwycą całą rodzinę.

Dla młodych dorosłych: Beth Garrod, Lindsay Galvin i Martin Griffin

Kontynuacji doczekają się fani przygód Alana Cole?a. „Alan Cole nie tańczy” Erica Bella to ważna i opowiedziana z humorem historia chłopca, który po ujawnieniu swojej orientacji seksualnej musi mierzyć się z prześladowaniami w szkole. Czy przy wsparciu oddanych przyjaciół odważy się teraz powiedzieć prawdę rodzicom?

„Prawie zupełnie nikt” Williama Sutcliffa to z kolei przezabawna opowieść o chłopcu, który chciał być po prostu przeciętny. Niestety, któregoś dnia okazuje się, że jego rodzina jest bogata i jego marzenie wcale nie musi się spełnić. Wygląda na to, że w obecnych czasach nawet bycie normalsem może być trudne.

W 2020 w księgarniach ukaże się także „Payback” Martina Griffina ? opowieść o grupie nastolatków, którzy postanowili okradać bogatych i obdarowywać biednych. Pomysł był szczytny, tylko co, jeśli któregoś dnia zostaną złapani?

Na marzec planowana jest z kolei premiera „Piekielnej głębi” Lindsay Galvin. Ekscytująca, pełna tajemnic fabuła całkowicie pochłonie niejednego nastolatka. To oryginalna powieść balansująca na granicy thrillera i fantastyki, która rozgrywa się w niezwykłym otoczeniu pochłaniającej i niebezpiecznej morskiej głębiny.

Książki dla dzieci: Stelmaszyk, Szczygielski, Mopsik Peggy i wiele nowych serii

Nowy rok w Wydawnictwie Wilga też zapowiada się interesująco. Dla najmłodszych czytelników w wieku 0-2 przygotowano kontynuacje lubianych serii: Ruchome elementy, Krok po kroku, Wykrojniki.

Już w styczniu powróci także Miś Pracuś. W każdej części cyklu uroczy miś wykonuje inne zajęcie i zaprasza do zabawy najmłodszych. Tym razem dzieci dołączą do niego podczas „Zabawy w parku”, „Na budowie”, „W podróży”. Książeczki zostały napisane łatwym do zrozumienia dla malucha, rytmicznym tekstem, a ruchome elementy pozwolą mu odkrywać ukryte fragmenty ilustracji.

Oprócz znanych już tytułów w marcu swoją premierę będzie miała nowa seria ? Uwaga! ? książeczki z gumowymi elementami o zróżnicowanej strukturze. Zabawnym ilustracjom o żywych kolorach towarzyszą dowcipne rymowanki o przeróżnych stworach: robakach, smokach, dzikich zwierzętach, dinozaurach, których nie wolno dotykać? chyba że są na obrazkach.

Nowością dla dzieci w wieku 3-5 lat jest także seria Julia. Zabawne historyjki „Julia siada” oraz „Julia je wszystko” śledzą losy wszędobylskiej dziewczynki, która każdego dnia odkrywa świat wokół siebie i uczy się nowych rzeczy.

Uwielbiany przez najmłodszych Marcin Mortka wiosną zaprezentuje przygody zupełnie nowej bohaterki. „Przygody nosorożki Papti” to pełna humoru opowieść o nosorożce, która prowadzi zwierzęce biuro podróży. Z książki dziecko dowie się jak ważne jest pomaganie innym i okazywanie życzliwości.

Na miłośników przyrody wiosną czekać będzie kolejny tom z serii Młodzi przyrodnicy. Książeczka „W stawie” zapozna młodych odkrywców z fascynującymi faktami z życia roślin i zwierząt zamieszkujących tereny w pobliżu wody.

Wiosenna oferta wydawnictwa Wilga to również pięknie ilustrowane picture booki ? „Klub Jednorożców”, „Kocham Was równie mocno” oraz „Przyjaciele myszki marudy”.

W nowym roku nie zabraknie także Emi i Tajnego Klubu Superdziewczyn. Kolejny tytuł z serii zatytułowany „Aloha” pojawi się w marcu. Tym razem Emi i Tajny Klub uda się na długo wyczekiwany obóz windsurfingowy nad morze. Przed przyjaciółmi pojawi się prawdziwe wyzwanie. Czy tajna misja tym razem się powiedzie?

Wśród propozycji dla dzieci ze zwierzętami w roli głównej znalazł się również „Hotel Flamingo”. Jego nowa właścicielka Ania Mosteczek stoi przed nie lada wyzwaniem ? zamierza przywrócić hotelowi jego dawny blask. Czy Ania stworzy miejsce w którym każde zwierzę poczuje się jak w domu?

Mopsik Peggy tuż przed świętami Bożego Narodzenia traci dom. Na ten czas trafia do rodziny z trójką dzieci. I tak rozpoczyna się szalona seria o psiaku, który zrobi wszystko, aby pokochała go mała dziewczynka o imieniu Chloe. „Mopsik, który chciał zostać? jednorożcem” oraz „Mopsik, który chciał zostać? królikiem” to wzruszające opowieści o tym, że zawsze warto być sobą. Książki skierowane są do dzieci w wieku 6-8 lat.

Na nieco starszych czytelników czeka wyjątkowy pies o imieniu Kosmo. Kiedy pewnego dnia coś się zaczyna zmieniać w jego kochającej rodzinie, dzielny psiak postanawia działać i uratować rodzinę od rozpadu. Pełna ciepła opowieść „Ja, Kosmo” porusza ważne tematy o roli zwierząt w naszym życiu, wzrusza do łez i ogrzewa serce niczym miękki brzuszek szczeniaczka.

Fanom książek przygodowych na pewno spodobają się „Wskazówki” autorstwa Bartosza Szczygielskiego ? pierwsza książka w serii o trzynastoletnim Maksie. To przygoda, zagadka i rodzinna tajemnica w najlepszym wydaniu! Idealna pozycja dla dzieci w wieku 9-12 lat.

Starsze dzieciaki z pewnością pamiętają zakręconą rodzinkę Mazurskich. Już w marcu ukaże się kolejny tom serii podróżniczo-przygodowej Agnieszki Stelmaszyk ? „Mazurscy w podróży. Kamień przeznaczenia”. Tym razem odwiedzą oni m.in. Kornwalię i Szkocję, gdzie przejadą się zabytkowym pociągiem do Hogwartu z filmów o Harrym Potterze! Oczywiście nie zabraknie kryminalnej intrygi i tarapatów w których jak zwykle znajdą się Mazurscy!

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi