Zapowiedzi Grupy Wydawniczej Foksal na pierwszy kwartał 2018

21 grudnia 2017

„Patrioci” Sany Krasikov, poruszająca autobiografia Barbary Stuhr, kryminał rozgrywający się w świecie mody, a także światowa premiera „Kobiety w oknie”. Do tego nowości w kultowej serii Archipelagi, kulinaria, powieści fantastyczne i mnóstwo propozycji z cyklu young adult oraz dla najmłodszych. Grupa Wydawnicza Foksal przedstawia tytuły na pierwszy kwartał 2018 roku.

Proza zagraniczna ? Krasikov, Szalay, de Botton

Zima 2018 przyniesie znakomite propozycje w kategorii proza zagraniczna. „Patrioci” Sany Krasikov to wybitna powieść młodej amerykańskiej pisarki gruzińskiego pochodzenia. Ta trzypokoleniowa saga, romans i powieść szpiegowska w jednym, obejmująca dwa kraje i trzy epoki ? od lat 30. XX wieku, przez okres Zimnej Wojny, aż do czasów upadku ZSRR i transformacji ustrojowej ? została okrzyknięta przez recenzentów na Zachodzie „Doktorem Żywago” naszych czasów i wzbudziła entuzjastyczne reakcje krytyków i czytelników.

Zakochać się jest stosunkowo łatwo. Pytanie brzmi: co z nami będzie po happy endzie? „Prawdziwa historia miłości” Alaina de Bottona to nowa książka brytyjskiego filozofa, którego mądra i przystępna twórczość zdobyła rzesze wielbicieli na całym świecie. Tym razem autor „Sztuki podróżowania” tworzy piękny i refleksyjny obraz związku miłosnego. „Prawdziwa historia miłości” to książka o uczuciach, która z powodzeniem zastąpi wszystkie poradniki świata.

Nowy sezon przyniesie również długo oczekiwaną powieść Hariego Kunzru ? „Białe łzy”. To historia o demonach przeszłości, niezwykła refleksja na temat podziałów rasowych oraz pełen miłości hołd dla muzyki rodem z delty Missisipi i jej genialnych, a dziś zapomnianych twórców. W ciągu ostatniego miesiąca w Stanach i Wielkiej Brytanii „Białe łzy” wypełniają niemal każdy ranking najlepszych książek roku. Premiera 28 lutego.

Pierwszy kwartał to także premiera nominowanego do Nagrody Bookera tomu opowiadań „Czym jest człowiek” Davida Szalaya oraz powieści „Alice i Oliver” Charlesa Bocka ? wspaniale napisanej historii o trudnej i wymagającej poświęcenia opiece nad ciężko chorą żoną.

Kryminał, sensacja, thriller ? „Fashion Victim”, „Kobieta w oknie”, „Znajdź mnie”

Pierwszy kwartał dla sensacji rozpocznie premiera „Fashion Victim” ? to thriller, którego akcja rozgrywa się w świecie i światku mody. Zagadka zbrodni w tej intrygującej powieści jest równie ciekawa jak to, że autorka wplotła w kryminalną historię znajomo brzmiące wątki? Sophie Kent, dziennikarka śledcza, prowadzi czytelników przez świat mody, fleszy i blichtru, odsłaniając przed nimi tajemnice skrywane pod błyszczącą otoczką pozorów. „Fashion Victim” to zdecydowanie najmodniejszy thriller tego sezonu. Premiera już 17 stycznia.

„Nieodkładalna” ? powiedział o niej Stephen King. Na kolejną premierę ? powieść „Kobieta w oknie” ? czeka dosłownie cały świat. W tym diabolicznie porywającym thrillerze nikt ? i nic ? nie jest tym, czym się wydaje. To inteligentna, wyrafinowana powieść psychologiczna, która przypomina najlepsze z dzieł Hitchcocka. Książka A.J. Finna jeszcze przed premierą została sprzedana do 40 krajów, a prawa do filmu nabyła znana wytwórnia FOX. „A.J. Finn to zapowiedź mistrza” ? pisze Tess Gerritsen. Przekonamy się o tym już 2 lutego ? wtedy też odbędzie się światowa premiera „Kobiety w oknie”.

„Gliny” Marcina Wrońskiego to wyborna lektura dla miłośników serii z Zygą Maciejewskim oraz? wielbicieli opowiadań kryminalnych. To książka pełna niespodzianek, w której pojawią się także teksty innych znakomitych autorów, m.in. Andrzeja Pilipiuka. W księgarniach w marcu.

Mroczna historia poszukiwania prawdy na temat okoliczności śmierci ukochanej to temat przebojowego, misternie skonstruowanego thrillera J. S. Monroe?a „Znajdź mnie”. Niewyjaśnione przyczyny samobójstwa Rose pozwalają jej chłopakowi żyć w przekonaniu, że ukochana ciągle żyje. Szczególnie, gdy pewnego dnia przypadkiem odnajduje się jej pamiętnik. Premiera 14 marca.

W pierwszym kwartale ukażą się również „Z pełną mocą i skutkiem” ? nowa część cyklu Toma Clancy?ego, „Czarne powietrza” Islandczyka Arnaldura Indridasona ? ponura i wstrząsająca historia o chciwości, brudnych interesach i dumie, „Nowy lepszy morderca” Tadeusza Cegielskiego oraz „Przychodzę nie w porę” ? drugi kryminał Eweliny Dydy. Kim jest morderca? Szaleńcem czy ułomnym nieszczęśnikiem? Jedno jest pewne ? w mieście, w którym każdy się zna, o kimś wiadomo zabójczo niewiele. Premiera „Przychodzę nie w porę” już 28 lutego.

Powieść obyczajowa ? Bednarek i Kaczanowska, Zientek, Zdunek

Obyczajowym hitem pierwszego kwartału 2018 roku z pewnością stanie się książka autorstwa duetu ? Justyny Bednarek i Jagny Kaczanowskiej. „Ogród Zuzanny” to pierwszy tom urzekającej opowieści miłosnej o spotkaniu po latach oraz uczuciach przekazywanych za pomocą sekretnego języka kwiatów. Książka, którą zachwyciły się Magdalena Kordel, Agata Młynarska i Katarzyna Bujakiewicz, trafi do księgarń 31 stycznia.

Pierwszy kwartał przyniesie również drugi tom porywającej powieści Sylwii Zientek ? „Hotel Varsovie: Bunt chimery”. Rodzinna saga warszawskich hotelarzy tym razem przeniesie czytelników do mrocznych czasów po potopie szwedzkim. Nie zabraknie rodzinnych intryg, skandali, romansów i głęboko skrywanych tajemnic. Zarezerwujcie nocleg w Hotelu Varsovie na 15 lutego.

Koniec zimy to nowa książka Ewy Zdunek. W „Mediatorce” wykorzystuje własne doświadczenia zawodowe, by opisać zabawną i wzruszającą historię mediatorki sądowej. Nękania ze strony byłego męża, wymagająca praca, brak wsparcia ze strony rodziców to jedynie niektóre wyzwania głównej bohaterki. Nie tylko musi stawiać czoło własnym problemom, ale też pomagać w rozwiązaniu niełatwych sytuacji konfliktowych innych osób. Dobrze, że może liczyć na grono przyjaciół. I na? poczucie humoru! To niebanalna, wciągająca powieść, która momentami rozbawi was do łez.

Nasyconą tajemnicami i sekretami z przeszłości dawkę literatury dostarczą czytelnikom w zimowym sezonie powieści „Apartament w Paryżu” Michelle Gable ? utrzymana w nostalgicznym klimacie obecnego i dawnego Paryża ? oraz „Barcelońskie sny” Nurii Pradas ? historia słynnego domu mody, Santa Eulalia.

Archipelagi ? Wolny-Hamkało, Maślanek, Rudzka

Początek roku minie dla fanów serii archipelagi pod znakiem powieści Agnieszki Wolny-Hamkało ? jednej z najbardziej charakterystycznych autorek ostatnich lat, poetki, pisarki oraz performerki. „Moja córka komunistka” to, jak twierdzi sama autorka, jej najbardziej osobista książka. Premiera 17 stycznia.

W lutym na półkach księgarni pojawi się „Góra miłości” Jarosława Maślanka ? trzecia powieść autora i współczesna powieść drogi, która pomaga bohaterowi odkryć prawdę ? nie tylko o sobie.

Marzec to wielki powrót Zyty Rudzkiej. Po 10 latach milczenia autorka zaprezentuje czytelnikom książkę „Krótka wymiana ognia” ? dojrzałą, wielowątkową opowieść o seksualności kobiet.

Literatura faktu ? Stuhr, Grann, Noah

Wielbiciele literatury faktu nie będą w tym sezonie zawiedzeni. Już w lutym ukaże się „Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI” Davida Granna ? najgłośniejsza książka non-fiction ostatnich sezonów i według krytyków ? najlepsza książka non-fiction roku. Autor bestsellera „Zaginione miasto Z” powraca do jednej z najbardziej wstrząsających zbrodni w amerykańskiej historii.

Pierwszy kwartał to także premiera autobiografii Barbary Stuhr ? żony, matki i wybitnie uzdolnionej skrzypaczki, która stoi za błyskotliwymi karierami Jerzego i Macieja Stuhrów. Po raz pierwszy w rozmowie z Beatą Nowicką Barbara Stuhr otwarcie opowie o swoim życiu ? wielkiej miłości, ale też rozpaczy, dramatach, chorobie oraz trudach codzienności. Książka pojawi się w księgarniach 17 marca.

Zima 2018 to również premiera „Nielegalnego” Trevora Noaha, pełnych kapitalnego poczucia humoru wspomnień znanego amerykańskiego satyryka oraz „Demona w Watykanie” Franki Giansoldati ? wstrząsającego reportażu o jednej z najmroczniejszych postaci Kościoła katolickiego.

Fantasy i SF

Wydawnictwo Uroboros nie zwalnia tempa i na nowy sezon szykuje garść przebojowych nowości. W lutym ukaże się kontynuacja „Szamanki od umarlaków”, czyli „Demon Luster” Martyny Raduchowskiej. Tym razem główna bohaterka będzie musiała sprostać swojemu przeznaczeniu i stoczyć walkę z łaknącym dusz mrocznym Demonem Luster. Na półkach księgarń już od 28 lutego.

W lutym premierę mieć będzie wyczekiwana kontynuacja ? trzeci tom cyklu „Poszukiwaczka” autorstwa Arwen Elys Dayton zatytułowany „Rozrywacz”. Quin nie jest już pionkiem w grze. Bohaterka opowiedziała się po jasnej stronie mrocznego świata, przyjdzie jej więc zmierzyć się z zemstą wrogów. Czy zdoła uratować siebie i tych, których kocha? To ostatni tom trylogii.

W marcu pojawi się nowe wydanie wyjątkowej powieści ? „Tancerze burzy” Jaya Kristoffa zapowiadające trzeci tom cyklu „Wojna Lotosowa”. To wzruszająca i tragiczna opowieść o przyjaźni, miłości, wierności i zdradzie. Pierwsza część trylogii wprowadza czytelników w świat wysp Shima, gdzie zaawansowana technologia przeplata się z japońską mitologią. Szogun wysyła Yukiko i jej ojca po gryfa. Czy uda im się odnaleźć mityczne stworzenie? Ta książka zabierze was w świat, o którym nigdy nie słyszeliście!

Young Adult

Nowy sezon rozpocznie się obiecująco dla czytelników literatury młodzieżowej za sprawą Wydawnictwa YA! Już w styczniu ukaże się „Powrót do domu” Allana Strattona ? wzruszająca historia o trudach dojrzewania i skomplikowanych relacjach rodzinnych. Zoe Bird to wrażliwa nastolatka, której jedyną przyjaciółką jest babcia, zaczynająca zdradzać objawy choroby Alzheimera. Gdy rodzice Zoe chcą oddać babcię do domu opieki dziewczyna decyduje się na odważny krok ? ucieka wraz z babcią z domu i udaje się w podróż, która na zawsze odmieni jej życie.

Luty przyniesie niezwykłą historię jedenastoletniego Alexa i jego psa ? Carla Sagana. „Do zobaczenia w kosmosie” Jacka Chenga to pełna humoru opowieść o niecodziennej pasji.

Jak z humorem opowiedzieć o świecie współczesnych reality shows? Znakomicie robi to Margaret Stohl w książce „Royce Rolls”. Rodzina Royce Rolls ma wszystko ? luksusowe wille, ogromną fortunę, świetne nazwisko. Pewnego dnia pojawia się jednak istotny problem: reality show z ich udziałem przestaje być tak popularne, jak kiedyś. „Royce Rolls” to błyskotliwa, opowiedziana z przymrużeniem oka historia o współczesnym człowieku uwikłanym w świat mediów i portali społecznościowych.

Pierwszy kwartał to także długo oczekiwane wznowienie powieści Colleen Hoover. 15 lutego do księgarń trafią nowe wydania serii „Pułapka uczuć”: „Slammed”, „This Girl” i „Point of Retreat”.

Książki dla dzieci

Pierwszy kwartał 2018 to mnóstwo świetnych propozycji dla najmłodszych. W marcu do księgarń trafią „Dziewczyny kodują”. Książka autorstwa Reshmy Saujani, założycielki organizacji Girls Who Code, opowiada o dziewczynkach, które połączył wspólny cel: stworzenie aplikacji. Naukę programowania małe bohaterki łączą z dobrą zabawą, a swoje codziennie sprawy ? z wiedzą o kodowaniu.

Dlaczego wilki wyją do księżyca? Czy hieny potrafią się śmiać? Za co hipopotamy lubią wodę? Po pięknie ilustrowanej „Wielkiej księdze robali” pora na „Wielką księgę ssaków” Yuvala Zommera, czyli drugi tom fascynujących historii ze świata zwierząt. Premiera w marcu.

„Polska brzmi dumnie” Katarzyny Sołtyk to z pewnością nie zwykły album ani też nudna encyklopedia. W tej barwnej i pięknie zilustrowanej książce dzieci znajdą najważniejsze fakty z historii polskiej kultury ? a wszystko to w ciekawy i niebanalny sposób.

Fanów książek „Spirit Animals. Upadek Bestii” ucieszy wiadomość o premierze IV tomu cyklu, „Ognista fala” Jonathana Auxiera. Czy czwórka przyjaciół zdoła tym razem ocalić Erdas przed zniszczeniem?

Na czym polega prawdziwa, dziewczyńska przyjaźń dowiedzieć się można z drugiej części przygód grupy przyjaciółek i ich tajnego klubu ? „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Wielka Księga Przygód 2. Całkiem nowe przygody” Agnieszki Mielech. Przyjaźń, lojalność i siła wyobraźni to także temat książki Chrisa Higginsa „Kłopoty za rogiem”.

Miłośnicy psów z pewnością będą zachwyceni nową książką Agaty Widzowskiej, czyli „Psierociniec. W poszukiwaniu straconego węchu”. Bohaterem opowieści Marty Krzemińskiej będzie z kolei uroczy „Królik Franek”. Barwna historia o miłości zabytkowego autobusu do Syrenki będzie tematem „Ogórasa” Elizy Piotrowskiej. Nie zabraknie klasyki ? kultowej „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy oraz „Jacka i Agatki” Wandy Chotomskiej, a także magicznych opowieści o Doktorze Dolittle i jego zwierzętach, Piotrusiu Panie oraz Małym księciu.

Kulinaria i poradniki

W ofercie znajdą się również tytuły dla wszystkich zainteresowanych kulinariami. Pod koniec stycznia nakładem Wydawnictwa Buchmann ukaże się atrakcyjna graficznie książka „Wszystkie poranki świata” fotografki Elisy Paganelli i designerki Laury Ascari. To niezwykła podróż przez 41 różnorodnych kulturowo i kulinarnie krain oraz przegląd 45 śniadań, jakie serwowane są w różnych zakątkach świata. Połowa lutego to premiera książek z „Zielonej serii”: „Tylko białka roślinne”, „Tylko owsianki”, „Tylko zupy”, „Tylko olej kokosowy” oraz „Tylko kiszonki”, czyli nowoczesnych i praktycznych poradników z pomysłami, jak szybko zrobić niebanalny, oryginalny, a przede wszystkim wartościowy posiłek, zgodnie z obraną dietą. Z kolei „Pora na lunch” Sophie Missing i Caroline Craig to alternatywa dla odżywiania spod znaku „pana kanapki” oraz drogich i często niesmacznych obiadów, które kupujemy podczas długich godzin w pracy (premiera 28 lutego).

Orly Wahba, autorka książki „Kindness Boomerang. 365 sposobów, jak zmienić świat i siebie” za pomocą motywujących cytatów oraz przykładów zachęca czytelników do codziennych, drobnych gestów, dzięki którym można zrobić coś dobrego. „Tak, mam okres, a co?” ? pyta w tytule swojej książki słynna szwedzka youtuberka Clara Henry, która przebojowo łamie tabu dotyczące miesiączkowania (w księgarniach od 31 stycznia). Połowa lutego przyniesie premierę „365 dni z kochanym maleństwem” ? zbioru fantastycznych pomysłów na wzbogacenie i ożywienie wspólnych chwil z dzieckiem. Zaś w połowie marca pojawi się książka „Clean Beauty”, w której ekspertki od ekologicznych kosmetyków krok po kroku udowadniają, że zrobienie zdrowych dla cery kremów oraz maseczek nie wymaga miesięcy nauki i znajomości tajemniczych składników.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi