Wydawnictwo W.A.B. rusza z kolekcją arcydzieł literatury światowej w gustownych edycjach

13 czerwca 2018


Wydawnictwo W.A.B. zainicjowało nową serię wydawniczą Kolekcja Klasyki. Znajdą się w niej wybitne dzieła literatury światowej opublikowane w trwałej edycji i gustownej szacie graficznej. W pierwszej kolejności ukazały się „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego oraz „Wiek niewinności” Edith Wharton.

Italo Calvino pisał, że klasyk to książka, która nigdy nie przestaje mówić tego, co ma do powiedzenia. Słowa włoskiego pisarza tłumaczą, dlaczego arcydzieła literatury wciąż są czytane przez kolejne pokolenia czytelników. Co więcej, każde nowe odczytanie klasyki jest innym doświadczeniem, przefiltrowanym przez osobiste przeżycia i otaczającą rzeczywistość, i nigdy nie pozostawia odbiorcy obojętnym.

Do wielkich dzieł literatury można wracać wielokrotnie, prawdopodobnie potem przeczytają je nasze dzieci i wnuki. Do dziś w wielu domach poczesne miejsce zajmują serie wydawnicze Czytelnika czy PIW-u, które wyróżniały się nie tylko szatą graficzną, ale też solidnością wydania (np. serie „Współczesna Proza Światowa” czy „Nike”). Tymczasem obecnie da się zauważyć dziwne zjawisko ? te książki najważniejsze, klasyczne, częstokroć wydawane są w obskurnych edycjach jako lektury szkolne. Pewnym ratunkiem mogą być kolekcje prasowe, ale i tutaj ekskluzywność kończy się najczęściej na twardej oprawie. Aby obniżyć koszty jednostkowe i zaproponować je klientom saloników prasowych w atrakcyjnej cenie, zazwyczaj stosuje się klejenie zamiast szycia, co może wpłynąć na trwałość książki w dłuższej perspektywie. Co gorsza, poszczególne tomy są ponumerowane lub ich grzbiety, o zgrozo, układają się w większą grafikę, stąd też pojawia się kłopot, gdy część z oferowanych tytułów już posiadamy, a przywiązujemy wagę do tego, jak seria prezentuje się na regale. „Kolekcja Klasyki” jest tych wad pozbawiona. Na grzbietach nie znajdziemy numeracji ani nazwy serii. Czytelnik nie będzie więc w żaden sposób ograniczony. Składki książki zaś są szyte, co pozwala czytać je do woli bez szkody dla wyglądu tomu.

To, co szczególnie wyróżnia „Kolekcję Klasyki”, to piękna oprawa graficzna. Za projekty odpowiadają Aleksandra Nałęcz-Jawecka i Tomasz Kędzierski z TO/Studio, którzy przygotowali też koncepcję graficzną ostatnich książek Michaela Chabona. „Motywy na okładkach luźno nawiązują do treści lub klimatu książki (motywy z przyrody, architektury, wzornictwa, itp.), natomiast bardzo nam zależało na wykończeniu 'retro’ (matowe, szorstkie) ? projekt jest bardzo elegancki, a przez to i ponadczasowy” ? wyjaśnia Wydawnictwo W.A.B.

I wreszcie najważniejsza kwestia ? zawartość kolekcji. Zgodnie z zapowiedziami każdego miesiąca ukazywać się będą dwa tytuły. Jeden ma być dziełem literatury rosyjskiej, a drugi ? amerykańskiej, ale trwają prace nad rozszerzeniem serii o inne terytoria. W kolekcji dostępne będą książki ponadczasowe, niektóre trochę zapomniane, inne wręcz przeciwnie. Zawsze jednak w dobrych, cenionych przekładach.

W pierwszej kolejności ukazuje się nagrodzony w 1921 roku Pulitzerem „Wiek niewinności” Edit Wharton w tłumaczeniu Anny Bańkowskiej. To pełna znakomitych portretów psychologicznych powieść o miłości i konflikcie uczuć oraz cenie, jaką trzeba czasami płacić za realizację pragnień. Główną bohaterką książki jest młoda hrabina Ellen Olenska, najprawdziwsza femme fatale, która przed laty odważyła się odejść od męża brutala, wywołując tym niemały skandal wśród arystokratycznych rodów, gdzie ściśle przestrzega się kodeksu wyrafinowanych zachowań i manier. Właśnie wraca do hermetycznego światka nowojorskiej socjety z pobytu w Europie. Niegdyś jedna z nich, teraz jawnie pogardza przyciasnym gorsetem pozorów i konwenansów, demaskując panującą w środowisku hipokryzję.

Druga doskonała propozycja w zbiorze to „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego w tłumaczeniu Czesława Jastrzębca-Kozłowskiego. Ta tragiczna w wydźwięku powieść o wyobcowaniu, nieodwracalności czynów oraz ich bolesnych konsekwencjach jest bez wątpienia najwybitniejszym literackim studium psychiki zbrodniarza. Dostojewski nadzwyczaj wnikliwie obrazuje motywy popełnionej zbrodni, a także wewnętrzną walkę sprawcy z dręczącymi go wyrzutami sumienia. Pomysł historii Rodiona Raskolnikowa, byłego studenta prawa, który postanawia zamordować bogatą lichwiarkę, zrodził się prawdopodobnie, kiedy autor przebywał na katordze, a jego współwięźniami byli między innymi mordercy. Dostojewski nadał swojemu bohaterowi cechy człowieka zatraconego we własnym egoizmie, uważającego się za jednostkę wybitną, stworzoną do wielkich czynów, w pełni uprawnioną do eliminacji osób „zwykłych, bezużytecznych oraz plugawych”. Ale skazał go na totalny upadek. Za haniebne czyny czeka bowiem Rodię sroga kara.

Do końca roku Wydawnictwo W.A.B. planuje opublikować w „Kolekcji Klasyki” następujące pozycje:

? Anton Czechow „Dyrektor pod kanapą i inne opowiadania”,
? Henry James „Plac Waszyngtona i inne opowiadania”,
? Iwan Turgieniew „Ojcowie i dzieci”,
? Louis May Alcott „Małe kobietki”,
? Iwan Gonczarow „Obłomow”,
? Herman Melville „Moby Dick”,
? Aleksander Puszkin „Dama Pikowa”,
? Nathaniel Hawthorne „Szkarłatna litera”.

Kolekcja dostępna jest wyłącznie w salonach Empik i na empik.com.

fot. Jakub Celej

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi