Wydawnictwo Literackie w pierwszej połowie listopada

16 listopada 2011

Przedstawiamy najciekawsze premiery Wydawnictwa Literackiego z pierwszej połowy listopada.

Cormac McCarthy „Suttree”

Najzabawniejsza i najsmutniejsza powieść McCarthy?ego. Pośród rozbitków życiowych i wyrzutków społecznych rozmaitego sortu ? pijaków, prostytutek, zbirów, naciągaczy i pospolitych złodziejaszków, ślepców i paralityków, grabarzy, a także pewnej wiedźmy ? żyje sobie pewien rybak, Cornelius Suttree. Dla slumsów miasta Knoxville porzucił rodzinę, dostatek i wszelkie wygody. Zamieszkał na starej zdezelowanej łodzi, pod mostem, owianym złą sławą ostatniej trampoliny topielców. Rzeczny biznes idzie jednak kiepsko, związki z kobietami nie lepiej, a policja często kręci się pod mostem?
(więcej o książce)

Witold Gombrowicz „Dziennik 1953-1969”

Dziennik Witolda Gombrowicza po raz pierwszy w jednym woluminie.
Ta edycja daje szczególną sposobność do zapoznania się z najważniejszym utworem Gombrowicza, a zarazem jednym z najwybitniejszych dzieł literatury XX wieku. To właśnie Dziennik stworzył normę powojennej polszczyzny literackiej, stał się podręcznikiem stylu bycia i stylu pisania, specyficznego humoru, tragizmu, dawał lekcję stosunku do Polski i fundamentalnych zagadnień ontologicznych. Nadal pozostaje obowiązkowym podręcznikiem ludzi prawdziwie światłych, a jednocześnie jest kluczem do wielu zagadek Gombrowiczowskiej poetyki i światopoglądu.
(więcej o książce)

Mervyn Peake „Tytus Groan”

Klasyka literatury fantastycznej. Obok ?Władcy pierścieni? Tolkiena jeden z najważniejszych cykli fantasy. „Tytus Groan” to pierwsza powieść trylogii opisującej losy 77. hrabiego na zamku Gormenghast, stanowiącego gotycki labirynt dachów, korytarzy, krużganków, schodów, podziemi i tajemnych przejść. Książka wybiega daleko poza normalną codzienną rzeczywistość, akcja trzyma nas w napięciu i nieustannie zaskakuje. Postaci są niezwykłe, tło akcji fantastyczne i niemal wszystko mogłoby w niej wydawać się ekscentryczne, gdyby nie dziwne poczucie rzeczywistości przebijające przez groteskowe, przerażające rekwizyty szalonego zamku. (więcej o książce)

Mika Waltari „Błąd komisarza Palmu”

Klasyka skandynawskiego kryminału. Po rozwiązaniu zagadki zabójstwa pani Skrof komisarz Palmu staje przed kolejną tajemniczą sprawą. W dziwnych okolicznościach, po wydanym przez siebie przyjęciu, zostaje znaleziony martwy Brunon Rygseck ? milioner i playboy z Helsinek. Pozornie nic nie wskazuje na to, że mogło dojść do morderstwa, ale zeznania kamerdynera ofiary utwierdzają w przekonaniu Palmu, że milionera jednak ktoś zabił. Śledztwo zostaje zamknięte, lecz po równie zagadkowej śmierci krewnego Brunona komisarz znowu wkracza do akcji, trzymając czytelnika w napięciu do ostatnich stron. (więcej o książce)

Christa Maerker „Marilyn Monroe i Arthur Miller”

Ta książka to udana próba dotarcia do prawdy o sławnych partnerach, o łączących ich uczuciach i relacjach. Wokół burzliwego związku słynnej gwiazdy filmowej i wybitnego amerykańskiego dramaturga narosło wiele nieporozumień. Legenda, która towarzyszy postaci sławnej aktorki wciąż, pomimo upływu lat, fascynującej powoduje, że bardzo trudno oddzielić mit od rzeczywistości, dojrzeć pod stereotypem gwiazdy prawdziwą osobowość Marilyn Monroe oraz zrozumieć nękające ją wewnętrzne konflikty.
(więcej o książce)

 

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi