Wydawnictwo Eperons-Ostrogi zapowiada publikację dzieł Petera Handkego

26 czerwca 2020

Wydawnictwo Eperons-Ostrogi nabyło prawa do publikacji w Polsce dzieł Petera Handkego, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2019. Pierwsze tytuły przeczytamy już w najbliższych miesiącach.

„Decyzja o wydaniu dzieł austriackiego pisarza umotywowana była kilkoma czynnikami. Przede wszystkim była to chęć zaprezentowania polskiemu czytelnikowi bogatego dorobku literackiego ubiegłorocznego noblisty, nie ograniczającego się jedynie do wydanych już w kraju tłumaczeń jego książek, ale także poszerzenia publikacji o pozycje dotąd nietłumaczone. Ważną kwestią był również fakt, iż mimo przyznania Peterowi Handkemu najważniejszej spośród nagród literackich, w Polsce nie wznowiono wydań żadnego z publikowanych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat utworów, co po wyróżnieniu pisarza w 2019 roku miało miejsce na całym świecie. Niekwestionowanym argumentem przemawiającym za wydaniem dzieł Handkego pozostaje oczywiście różnorodność, innowacyjność i refleksyjność jego utworów, dzięki którym każdy z tekstów interpretujemy na różne sposoby i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czym zaskoczy nas kolejny tytuł” – komentuje Magdalena Chrobok, redaktorka naczelna serii niemieckojęzycznej wydawnictwa Eperons-Ostrogi.

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to w tym roku oficyna planuje wydać aż do 10 pozycji z dorobku austriackiego noblisty. „W tym momencie możemy potwierdzić cztery tytuły, które ukażą się w najbliższych miesiącach: 'Powitanie rady nadzorczej’ (’Begrüßung des Aufsichtsrats’), 'Pełnia nieszczęścia’ (’Wunschloses Unglück’), 'Pewnej ciemnej nocy wyszedłem z mojego cichego domu’ (’In einer dunklen Nacht ging ich aus meinem stillen Haus’), 'Krótki list na długie pożegnanie’ (’Der kurze Brief zum langen Abschied’). Kolejnymi planowanymi dziełami, które zostaną wydane najprawdopodobniej w okresie jesienno-zimowym, są między innymi dramaty 'Kaspar’ czy 'Publiczność zwymyślana’ (’Publikumsbeschimpfung’), eseje z tomu 'Jestem mieszkańcem wieży z kości słoniowej’, 'Wielki upadek’ (’Der Große Fall’), 'Kali’ oraz najnowsza powieść noblisty – 'Drugi miecz’ (’Das zweite Schwert’)” – wyjawia Magdalena Chrobok.

Wydawnictwo Eperons-Ostrogi informuje, że sam proces ubiegania się o prawa związane z dziełami Handkego przebiegał w sposób tradycyjny. Po wyrażeniu przez niemieckie wydawnictwo Suhrkamp Verlag zgody na wydanie poszczególnych tytułów nastąpiło podpisanie umów. Peter Handke został wyróżniony w 2019 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury „za wpływową pracę, która z językową pomysłowością badała peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia”. „Nie mogę sobie wyobrazić bardziej godnego zdobywcy tej nagrody” – powiedział Karl Ove Knausgård, który uważa Handkego za najwybitniejszego współczesnego pisarza, sam był pod wpływem jego twórczości, a nawet doprowadził do wydania jego książek w Norwegii.

Poniżej przybliżamy krótko trzy z zapowiadanych na najbliższe miesiące książek austriackiego noblisty:

„Powitanie rady nadzorczej” to zbiór sześciu opowiadań Handkego mających pośredni związek z postacią Franza Kafki lub wprost się do niego odwołujących. W skład zbiorku wchodzą następujące teksty: „Powitanie rady nadzorczej”, „Proces (Dla Franza K.)”, „Szerszenie”, „Stan wyjątkowy”, „Trzy odczytania ustawy” i „Co mam na to powiedzieć?”.

„Pełnia nieszczęścia” to historia o matce Petera Handkego, która popełniła samobójstwo. Bohater opowiada o jej życiu, ukazując różne istotne wydarzenia i sytuacje, których doświadczała, próbując jednocześnie dociec przyczyn podjęcia decyzji o samobójstwie. Opisuje jej otoczenie, ludzi, z którymi miała na co dzień do czynienia, relacje z mężem, podejście do dzieci.

„Pewnej ciemnej nocy wyszedłem z mojego cichego domu” to powieść o aptekarzu z małego, niemal odciętego od świata miasteczka, który tytułowej ciemnej nocy wychodzi ze swojego domu, otrzymuje cios w głowę i odtąd nic nie jest już takie jak przedtem. W restauracji spotyka niegdyś słynnego narciarza i niegdyś słynnego poetę i wyrusza z nimi w podróż. Tak zaczyna się jego historia.

[am]
fot. dokument „Peter Handke. In The Woods, Might Be Late”/The Match Factory

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi