banner ad

Wydawnictwo Egmont rozpoczyna publikację komiksów ze świata „Star Trek”

18 maja 2021

Od 19 maja w sprzedaży znajdziecie album „Star Trek. Rok piąty”. To pierwszy z planowanej serii komiksów poświęconych załodze statku U.S.S. Enterprise, który ukaże się nakładem wydawnictwa Egmont Polska.

„Star Trek” to jedna z najważniejszych serii w historii kultury popularnej. Pomysł serialu zrodził się w latach 60. XX wieku w głowie Gene’ego Roddenberry’ego, byłego policjanta współpracującego z amerykańską telewizją. Przygody U.S.S. Enterprise, flagowego statku Federacji pod komendą kapitana Jamesa T. Kirka, były kosmicznym odpowiednikiem eksploracji Dzikiego Zachodu czy podróży wielkich odkrywców przemierzających niezbadane kiedyś oceany. Uniwersum wymyślone przez Roddenberry’ego od dekad rozrasta się w szaleńczym tempie i wciąga wciąż w swoje pole grawitacyjne rzesze miłośników fantastyki.

„Star Trek” doczekał się ponad 800 pięćdziesięciu powieści, setki podręczników opisujących technologie uniwersum, opracowań, encyklopedii, słowników, naukowych rozpraw czy książeczek dla dzieci, setek gier planszowych, karcianych, na komputery, konsole i smartfony oraz całego przemysłu gadżeciarskiego. Miał też ogromny wpływ na rozwój technologii – m.in. zainspirował Martina Coopera z Motoroli do skonstruowania pierwszego telefonu komórkowego, a Karlheinza Brandenburga do wynalezienia formatu MP3. W czasach „zimnej wojny” był także drogowskazem na drodze międzyrasowej równości i pokojowego rozwiązywania konfliktów, dzięki której William Shatner odgrywający Kirka stał się ikoną pacyfizmu.

Nawiązania do „Star Treka” znajdziemy w wielu dziełach popkultury, m.in. w serialach „Przyjaciele”, „Teoria wielkiego podrywu”, „Dr House”, „Jak poznałem waszą matkę”, „Biuro”, „Futurama” czy „Rick i Morty”, jak również w powieściach Philipa K. Dicka („Płyńcie łzy moje, rzekł policjant”), Douglasa Adamsa („Autostopem przez galaktykę”), Neila Stephensona („Cryptonomicon”, „Śnieżyca”) i wielu innych twórców.

Uniwersum „Star Treka” od początku emisji pierwszej serii serialu w latach 60. równolegle rozwija się też w komiksowym medium. Pierwsze zeszyty z przygodami załogi statku U.S.S. Enterprise ukazywały się w latach 1967–1978 w wydawnictwie Gold Key. Łącznie powstało 61 zeszytów rysowanych przez Włocha Alberto Giolittiego, który nigdy nie obejrzał ani jednego odcinka serialu. Stąd też wynikały wizualne różnice w przedstawianiu kosmicznych ras i technikaliów, nie było to jednak problemem, bowiem filmowi scenarzyści również nie przykładali wówczas wagi do spójności i wierności oryginałowi.

W latach 1979–1981 licencję przejął Marvel Comics, który mógł wykorzystywać wyłącznie postacie i wątki z pierwszego kinowego filmu. Po krótkiej przerwie, w 1984 roku, prawa do marki zdobyło DC Comics, które zarządzało nimi przez kolejne dwanaście lat. W tym czasie wydano ponad 130 zeszytów z opowieściami z epoki kapitana Kirka umiejscowionych pomiędzy telewizyjnym serialem a poszczególnymi filmami kinowymi, a także prawie 90 zeszytów z podbijającym wówczas małe ekrany Jean-Lukiem Picardem z serii „Następne pokolenie”. W kolejnych latach Marvel i DC jeszcze dwukrotnie wymieniły się licencją, która w końcu w 2006 roku trafiła do IDW Publishing, gdzie pozostaje do dziś. Do tej pory pod szyldem tego wydawcy ukazało się prawie 60 miniserii i crossoverów oraz 4 długie serie „Star Trek”.

Najnowszą z nich jest „Rok piąty” – ukazująca losy załogi statku U.S.S. Enterprise pod koniec pięcioletniej misji, w której biorą udział postacie z pierwszego serialu telewizyjnego: kapitan James T. Kirk, pierwszy oficer Spock, komandor porucznik Scott, doktor Bones, porucznicy Uhura, Sulu i Chekov. Statek opuścił Ziemię przed czterema laty. Członkowie załogi odwiedzili nowe, obce światy, pokonywali nieprawdopodobnych przeciwników i podejmowali decyzje, mające wpływ na losy wszechświata. Ale teraz, niemal u kresu swojej wyprawy, muszą stawić czoła największemu wyzwaniu.

Całą opowieść tworzy grupa pisarzy w tzw. „pokoju scenarzystów”, gdzie wspólnie omawiane są różne pomysły i wątki. Autorzy podeszli do narracji nieco inaczej niż twórcy serialu, bo co prawda każdy rozdział jest zamkniętą, samodzielną historią, ale w jej tle przewija się wątek nadrzędny, który determinuje czyny bohaterów, często podbija stawkę wydarzeń i prowadzi do wielkiego finału. Scenarzyści odwołują się do fabuł wielu odcinków serialu, ale na tyle umiejętnie, że nowi odbiorcy nie poczują zagubienia. Oprócz tego starają się zachować atmosferę oryginału, zarówno pod względem wizualnym, jak i charakterów postaci, które są wierne tym z ekranów telewizorów.

Premiera pierwszego tomu ma miejsce 19 maja. Za scenariusze opowieści zawartych w tym albumie odpowiadają: Jackson Lanzing, Colin Kelly, Brandon Easton, Jody Houser i Jim McCann. Autorami rysunków są natomiast: Stephen Thompson, Martin Coccolo, Silvia Califano i Kieran McKeown. Tom został opatrzony wstępem Kamila Śmiałkowskiego, zaś za tłumaczenie odpowiada Marek Starosta. W przygotowaniu są kolejne albumy: prequel do serialu „Picard” oraz „Konflikt Q” będący crossoverem czterech pierwszych seriali „Star Trek”.

[am]
źródło: mat. prasowe Egmont Polska

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi