Wydawnictwo a5 polskim wydawcą ubiegłorocznej noblistki Louise Glück

11 lutego 2021

Wydawnictwo a5 informuje, że zostało polskim wydawcą laureatki literackiej Nagrody Nobla z 2020 roku, amerykańskiej poetki Louise Glück. Poznaliśmy również wstępne plany wydawnicze dotyczące dzieł pisarki.

Obecnie Wydawnictwo a5 planuje publikację trzech tomów noblistki w tłumaczeniach Krystyny Dąbrowskiej. Pierwszy z nich, „Ararat”, ukaże się w drugiej połowie 2021 roku. W książce tej autorka z ironią konfrontuje puste życie jej ojca z niezdolnością matki do wyrażania emocji. Mogłoby się wydawać, że wiersze te są wyrazem spóźnionego buntu dojrzałej córki, tyle że ich strofy \pełne są miłości i zrozumienia.

Louise Glück jest pierwszą poetką nagrodzoną przez Akademię od czasu Wisławy Szymborskiej w 1996 roku i szesnastą kobietą wyróżnioną literackim Noblem. Do momentu ogłoszenia werdyktu Akademii Szwedzkiej w Polsce dostępne były tłumaczenia zaledwie kilku wierszy pisarki. Jeden znalazł się w książce „Z nowoczesnej poezji amerykańskiej” z 1993 roku w przekładzie Krzysztofa Boczkowskiego. Kolejne opublikowano w 2003 roku w tomie „Dzikie brzoskwinie. Antologia poetek amerykańskich” w tłumaczeniu Julii Hartwig.

W ubiegłym roku Louise Glück przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za „niepowtarzalny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualne istnienie uniwersalnym doświadczeniem”. Poetka przywołuje w swych wierszach tematy rozczarowania i straty, osamotnienia i traumy, ale także głębokiej przemiany i odrodzenia, czerpiąc obficie z własnych bolesnych doświadczeń.

„Ci z nas, którzy piszą książki, prawdopodobnie chcą dotrzeć do wielu czytelników. Ale niektórzy poeci nie postrzegają tego pragnienia w kategoriach przestrzennych, jak w wypełnionym audytorium. Widzą, jak wiele osób dociera do nich sekwencyjnie, w czasie, w przyszłości, w jakiś głęboki sposób ci czytelnicy zawsze odnajdują ich pojedynczo, jeden po drugim. Wierzę, że przyznając mi tę nagrodę, Akademia Szwedzka postanowiła uhonorować intymny, prywatny głos, który wypowiedź publiczna może czasem wzmocnić lub przedłużyć, ale nigdy go nie zastąpi” – zauważyła w swej mowie noblowskiej Louise Glück.

[am]
fot. American Academy of Achievement
źródło: Wydawnictwo a5

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi