Wszystkie książki Jacka Dukaja ukażą się w formie audiobooków. Na początek premiera 50-godzinnego „Lodu”

11 stycznia 2021

Wystartował specjalny projekt Audioteki i Wydawnictwa Literackiego, którego celem jest wyprodukowanie audiobooków wszystkich książek Dukaja, które jeszcze nie ukazały się w formie dźwiękowej. Jako pierwszy ukazuje się epicki „Lód”, jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury początku XXI wieku.

Twórczość Dukaja pojawi się w Audiotece nie po raz pierwszy. Dotychczas słuchacze zapoznali się już m.in. z audiobookową wersją „Katedry” w interpretacji Adama Ferencego (to na podstawie tego opowiadania powstał nominowany do Oscara film Tomasza Bagińskiego) oraz zbiorem esejów „Po piśmie”, czytanym przez Macieja Kowalika. Premiera audiobooka „Lód” otwiera nowy cykl poświęcony dziełom tego uznanego polskiego pisarza.

Jedną z najważniejszych polskich powieści ostatnich lat, uhonorowaną nagrodami Fundacji im. Kościelskich, im. Janusza A. Zajdla czy Europejską Nagrodą Literacką, czyta Filip Kosior. Lektor przyznaje, że praca nad audiobookiem „Lód” była największym wyzwaniem, z jakim się do tej pory zmierzył. „Epickie, zawiłe formalnie i myślowo dzieło, którego czytanie jest wielką przygodą i daje mnóstwo satysfakcji. Mam nadzieję, że słuchacze wyruszą ze mną w tę ponad 50-godzinną podróż na mroźny i mroczny wschód z powieści Jacka Dukaja. Naprawdę warto!” – mówi Filip Kosior.

Do audiobooka zrealizowano filmowy zwiastun w reżyserii Krzysztofa Komandera. „Jacek Dukaj to jeden z najciekawszych pisarzy w Polsce, a jego 'Lód’ to powieść wręcz kultowa, dlatego też praca nad trailerem do audiobooka na jej podstawie była dla mnie niezwykłym doświadczeniem” – opowiada reżyser. „Zarówno mi, jak i całej ekipie zależało na tym, by klimat filmu korespondował z atmosferą panującą w audiobooku, co – mam nadzieję – pozwoli zachęcić liczne grono słuchaczy do zapoznania się z tą niesamowitą historią”.

Na potrzeby zwiastuna filmowcy postanowili odtworzyć pierwszą scenę powieści, ponieważ to ona uruchamia pełną zwrotów akcji podróż głównego bohatera „Lodu” w głąb skutej lodem Rosji. „Nie bez znaczenia jest fakt, że Jacek Dukaj towarzyszył nam na różnych etapach produkcji filmu, co pozwoliło zbliżyć się do wykreowanego przez niego świata” – przyznaje Krzysztof Komander.

Audiobook „Lód” to 50 godzin literackiej podróży, podczas której należy spodziewać się intryg politycznych, miłosnych i kryminalnych, a także naukowych i metafizycznych refleksji. Powieść wypełniona jest fascynującymi postaciami, z fabułą rozpiętą między brudnymi oficynami carskiej Warszawy, luksusami Ekspresu Transsyberyjskiego na tle lodowej Azji i irkuckimi salonami bogatego mieszczaństwa polskiego.

Kolejną produkcją Audioteki w cyklu Dukaja będzie „Extensa”, a następnie „Perfekcyjna niedoskonałość”.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi