Wspomnieniowa książka o Agnieszce Osieckiej pod patronatem Booklips.pl

24 marca 2015

kolezanka-Osiecka-premiera
Nakładem Domu Wydawniczego PWN ukazała się książka wspomnieniowa o polskiej poetce i autorce tekstów niezliczonych piosenek, Agnieszce Osieckiej. „Koleżankę”, w opracowaniu Karoliny Felberg-Sendeckiej, wydano pod patronatem Booklips.pl.

„Patrzmy w niebo” ? takie przesłanie zapisała w dzienniczku pod datą 14 grudnia 1951 roku Agnieszka Osiecka. Nie był to wcale debiut przyszłej poetki. Osiecka miała już wówczas w szufladzie kilkanaście grubych zeszytów ? a w nich całe swe życie: to, co było w nim dobre i złe, szczere i nieszczerze, mądre i przemądrzałe, dojrzałe i irytujące, obiecujące, ekscytujące, fascynujące i wiejące nudą, nużące codziennością, beznadziejne w swej beznadziei.

Osiecka słusznie sądziła, że dla tych, którzy nie patrzą się w niebo, ziemia pozostaje „naga i smutna” ? zupełnie nie do życia. Już w szkole średniej specjalizowała się w łączeniu sprzeczności i funkcjonowaniu na wiele różnych sposobów ? już wówczas była wieloraka, naznaczona jakąś nierozstrzygalnością i niepochwytnością. Nic dziwnego, że choć umarła 18 lat temu, nadal fascynuje, intryguje i skłania do zadawania pytań i snucia opowieści.

Książka składa się z głosów na temat Osieckiej, ale żaden z nich nie odnosi się bezpośrednio do tamtej grudniowej nocy i rzeczy, które wypatrzyła zachwycona Agnieszka na rozgwieżdżonym, grudniowym niebie. Co to znaczy? Że nikt nie znał jej dostateczne? Przeciwnie. Znało ją wielu, lecz ona dla każdego była inna, jedyna, wyjątkowa. Wcale nie była idealną córką, dziewczyną, żoną, kochanką i matką, co więcej, nie była też doskonałą poetką i pisarką, z pewnością jednak była fenomenalnym, wyjątkowym, a przy tym niedefiniowalnym człowiekiem. Przedstawione w książce wspomnienia są inne, odważne, niekiedy wstrząsające.

Książka ta powstała z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze, by uzupełnić istniejące już relacje o Agnieszce Osieckiej o wspomnienia osób, które dotychczas nie wypowiadały się na jej temat. Po drugie, by zebrać w jednym miejscu wspomnienia o Agnieszce Osieckiej opublikowane w tytułach niestanowiących pozycji w całości poświęconych poetce i przez to nie zawsze oczywistych oraz dostępnych dla miłośników autorki „Szpetnych czterdziestoletnich”. Takimi wspomnieniami są: fragmenty „Lwów STS-u” ? autobiografii Jarosława Abramowa, fragmenty „Uciekiniera” ? autobiografii Henryka Grynberga, fragment „Niech żyje bal” ? autobiografii Maryli Rodowicz, fragment „Cacka” ? autobiografii Krystyny Sienkiewicz, fragment „Przedmowy” do „Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listów na wyczerpanym papierze” napisanej przez Magdę Umer, fragmenty „Passy” ? wywiadu-rzeki z Danielem Passentem, fragment „Końcówki” ? wywiadu-rzeki z Henrykiem Berezą; fragment dzienników Mieczysława F. Rakowskiego, fragment dzienników Krzysztofa Mętraka; poświęcone Agnieszce Osieckiej rozdziały z książek (zwykle wspomnieniowych lub autobiograficznych) Jerzego Urbana, Ryszarda Matuszewskiego, Ireny Szymańskiej, Janusza Andermana, Olgi Lipińskiej; artykuły Henryka Grynberga i Adama Michnika poświęcone Agnieszce Osieckiej i jej dziennikom; wypowiedzi na temat poetki udzielone w różnych mediach przez Włodzimierza Nahornego, Andrzeja Wróblewskiego, Jacka Kuronia, Juliana Włodarczyka, Jeremiego Przyborę, Franciszkę Leszczyńską i Wojciecha Młynarskiego oraz fragment z listu Marka Hłaski do Agnieszki Osieckiej.

Zebrany materiał uzupełniają wypowiedzi stworzone specjalnie do tej książki (Jan Wyganowski, Jan Borkowski, Adam Sławiński, Anna Szałapak) oraz rozmowy, jakie autorka przeprowadziła na potrzeby niniejszej publikacji (stanowią je wywiady z Teresą Deszczak, Barbarą Katarzyną Radecką i Krystyną Sienkiewicz, Stanisławem Soyką, Grzegorzem Lasotą, Katarzyną Ważyk, Maciejem Małeckim, Andrzejem Zielińskim, Zygmuntem Koniecznym, Agatą Passent, Stanem Borysem, Jackiem Mikułą, Ewą Błaszczyk, Zuzanną Łapicką-Olbrychską, Magdą Czapińską).

Do książki zostały włączone również dedykowane Osieckiej, tudzież inspirowane jej twórczością czy osobą wiersze Stana Borysa, Wojciecha Młynarskiego i Barbary Katarzyny Radeckiej. Ostatnią grupę tekstów stanowią fragmenty wywiadów prasowych (rzadziej całe rozmowy) z Agnieszką Osiecką.

Autorka książki, Karolina Felberg-Sendecka, to historyczka literatury i członkini Zespołu do Badań nad Literaturą i Kulturą Później Nowoczesności w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Jest edytorką wielotomowej edycji „Dzienników” Agnieszki Osieckiej.

Książka „Koleżanka. Wspomnienia o Agnieszce Osieckiej” ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

kolezanka-Osiecka

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi