banner ad

Wskrzesiła Herkulesa Poirota, teraz powraca z całkowicie autorskim projektem pt. „Błąd w zeznaniach”

3 kwietnia 2015

Blad-w-zeznaniach-premiera
Wydawnictwo Literackie zapowiada na 21 maja polską premierę „Błędu w zeznaniach”, nowej powieści kryminalnej Sophie Hannah. Z tej okazji autorka, która wskrzesiła niedawno Herkulesa Poirota, odwiedzi w kwietniu i czerwcu nasz kraj.

Rzadko się zdarza, by pisarka miała tak wysoko ustawioną poprzeczkę. Sophie Hannah ? do niedawna mało znana w Polsce brytyjska autorka ? szturmem wdarła się na nasze listy bestsellerów dzięki „Inicjałom zbrodni” ? kontynuacji przygód Herkulesa Poirota. Warto pamiętać, że do napisania tej powieści osobiście wyznaczył ją wnuk Agathy Christie. Nadszedł czas, aby pisarka potwierdziła swoją formę całkowicie autorskim projektem, nową książką zatytułowaną „Błąd w zeznaniach”. Czy zasługuje na miano współczesnej Agathy Christie?

Pisarstwo Sophii Hannah nie jest próbą naśladowania stylu, w którym tworzyła lady Agatha, choć zdaniem krytyków i wielu pisarzy (m.in. Gai Grzegorzewskiej) Christie doceniłaby napisaną przez Sophie powieść z Poirotem w roli głównej. Poza tym jednym wyjątkiem ? twórczość Hannah to nowoczesne, absorbujące thrillery psychologiczne, którymi pisarka wyznacza własną drogę, czerpiąc przy tym z najlepszych tradycji powieści kryminalnej i przypominając, że intryga (skądinąd niezwykle wciągająca) przede wszystkim powinna opierać się na logicznie skonstruowanej zagadce. Tak jak w pierwszej połowie XX wieku Agatha Christie ustalała, a następnie łamała kolejne zasady powieści detektywistycznej, tak dziś autorka „Błędu w zeznaniach” z każdą swoją powieścią tworzy anglosaską przeciwwagę dla kryminału skandynawskiego, zdobywając przy tym ogromną popularność i uznanie recenzentów.

Nowa powieść to dziewiąty tom serii „Konstabl Simon Waterhouse”. O czym opowiada książka? Damon Blundy to kontrowersyjny publicysta i autor kąśliwych felietonów, które regularnie wydłużają listę jego antagonistów. Błyskotliwy, przystojny, bezkompromisowy. Żonaty z kobietą, której ? jak sama twierdzi ? nigdy nie kochał. Nieopodal domu Blundy?ego mieszka Nicki Clements, czterdziestodwuletnia żona i matka. Wraz z rodziną niedawno przeniosła się z Londynu do Spilling ? typowego miasteczka, w którym sąsiedzi widzą wszystko, ale udają, że nie widzą nic. Jak każda pani domu, Nicki ma własne małe sekrety oraz? kłopot z bocznym lusterkiem swojego srebrnego audi.

W poniedziałkowy poranek, 1 lipca 2013 roku, Damon Blundy zostaje zamordowany. Przed śmiercią został unieruchomiony za pomocą taśmy oraz ogłuszony ciężkim przedmiotem. Do uśmiercenia swojej ofiary zabójca użył noża, choć w nieco niekonwencjonalny sposób: nieboszczyk nie został nim pchnięty, a? uduszony. Na ścianie jego gabinetu morderca pozostawił zagadkowy napis, a w skrzynce mailowej, do której znał hasło, tajemnicze selfie z ogłuszoną ofiarą. Wiadomo już, że śledztwo nie będzie należało do najłatwiejszych, a jedynym tropem okazuje się? srebrne audi, krążące wokół miejsca zbrodni. Na przesłuchanie zostaje wezwana Nicki Clements. I choć nie jest winna zabójstwa, daleko jej do niewinności.

W ramach promocji nowej powieści Sophie Hannah planuje dwukrotnie odwiedzić nasz kraj. 20 i 21 kwietnia pisarka odwiedzi Warszawę, w czerwcu zaś weźmie udział w tegorocznej edycji Big Book Festival.

fot. Phillipa Gedge

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi