„Wróżenie z wnętrzności” – nowa powieść Wita Szostaka pod patronatem Booklips.pl

22 października 2015

wrozenie-z-wnetrznosci-premiera
21 października do księgarń trafiła najnowsza powieść Wita Szostaka, krakowskiego pisarza, nominowanego wcześniej m.in. do Nagrody Nike i Paszportów Polityki. Książka „Wróżenie z wnętrzności” ukazała się w serii Kontrapunkty wydawnictwa Powergraph.

„Wróżenie z wnętrzności” to opowieść o Mateuszu, cenionym artyście wizualnym wystawianym na całym świecie. Mężczyzna porzuca błyskotliwą karierę i wspólnie z żoną zamieszkuje na starym dworcu kolejowym. Małżeństwu towarzyszy Błażej, brat Mateusza, który od dwudziestu lat nie wypowiedział ani słowa. Dworzec Mateusza przypomina śródziemnomorską willę, zatopiony wśród beskidzkich lasów staje się schronieniem dla ludzi i bogów. A milczący Błażej szeptem opowiada tajemniczą historię o odejściach i powrotach. „Wróżenie z wnętrzności” to opowieść o dwóch braciach i Marcie, bogini Poświatowa, pełna niedopowiedzeń i pulsującego erotyzmu wyprawa w poszukiwaniu mitologii życia.

„W każdym z nas, i we mnie też, pojawia się taka chęć, żeby zostawić to wszystko i gdzieś uciec, zamieszkać, znaleźć sobie nowe życie” – powiedział Wit Szostak w wywiadzie dla „Z najwyższej półki”. „Czasami człowiek bawi się tą myślą przez połowę życia, czasami ma jakieś okresy, kiedy próbuje to zmienić albo wręcz zmienia. Nie jest to rzecz mi zupełnie obca, natomiast nie robię tego w życiu, dlatego starałem się zobaczyć w literaturze, co siedzi u podstaw tego typu tęsknot, tego typu pragnień. Czy można to jakoś nazwać? 'Wróżenie z wnętrzności’ jest próbą obmacywania tej dziwnej ziemi, gdzie się takie myśli pojawiają”.

Powieść, podobnie jak poprzednie książki Szostaka, powstała w zadziwiająco krótkim czasie. „Opowieści coraz częściej rodzą się we mnie podczas pisania, dopiero przemawiając głosem bohaterów, narratora potrafię je snuć i sprawdzać, co będzie dalej. Dlatego chyba powstają tak szybko: w kilka tygodni, pisane w jednym ciągu, nocami, dniami, kiedy czuję się owładnięty tym nowym światem i nowym językiem. Wchodzę w tę nieznaną mi wcześniej mowę i patrzę na rzeczywistość przez jej pryzmat. Wtedy powieść płynie sama” – mówi autor.

Powieść „Wróżenie z wnętrzności” jest już dostępna w księgarniach. Wit Szostak będzie podpisywał książki podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Zainteresowani zdobyciem autografu pisarza powinni stawić się w sobotę, 24 października o godz. 16.30 na stoisku C34 Księgarni Świat Książki.

fot. Zuki Studio

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi