Wniknij w umysł seryjnego mordercy. Premiera „Czwartej Małpy” J.D. Barkera zapowiedziana na 4 kwietnia

18 marca 2018


4 kwietnia nakładem Czarnej Owcy ukaże się najnowsza powieść J.D. Barkera. „Czwarta Małpa” to thriller, który zgodnie z zapowiedziami wydawcy łamie gatunkowe schematy, trzyma czytelnika za gardło do ostatniej strony, a przy tym nawiązuje do tradycji literackiej grozy.

Droczysz się, nacinając skórę na długości dwóch centymetrów. Zastanawiasz się, jak to jest nie mieć oczu i nie wiedzieć, gdzie i kiedy poczuje się kolejny cios. Wyobrażasz sobie szyje rozpłatane od ucha do ucha, krew tryskającą z ran i tworzącą się pod nimi kałużę. Będąc mordercą ? patrzysz z zachwytem, jak ktoś krzyczy ze strachu i bólu. Zdejmując knebel, czujesz podniecenie na całym ciele.

Co daje ci prawo do zabicia drugiego człowieka? Czy barbarzyńskie czyny można jakoś uzasadnić? To pytania, które mogą rodzić się w trakcie lektury „Czwartej Małpy”. Od ponad pięciu lat Zabójca Czwarta Małpa (4MK) terroryzuje mieszkańców Chicago. Kiedy jego ciało zostaje znalezione, główny śledczy w specjalnej grupie zadaniowej 4MK, detektyw Sam Porter, odkrywa pamiętnik mordercy. Akcja przybiera niespodziewany obrót ? Porter wnika w umysł psychopaty. Wierzy, że zrozumienie głęboko zaburzonego człowieka pozwoli mu rozwikłać tajemnicę i odnaleźć ostatnią zaginioną dziewczynę zanim ta umrze.

Pamiętnik odkrywa historię życia mordercy 4MK, tłumaczy motywacje i przekonania. Przed detektywem, a także przed czytelnikami, zaczyna odsłaniać się rozkosznie przebiegły umysł zabójcy. Oto świat postrzegany jego oczami. Współczujemy mu, bo przeżył traumatyczne dzieciństwo. Dowiadujemy się, jak pod wpływem środowiska ukształtował się jego okrutny kodeks moralny. Porter zagłębia się w świat psychopaty i próbuje myśleć jego kategoriami. W jaki sposób dobierał swoje ofiary? Czy krwawe tortury, jakich się dopuszczał, były uzasadnione wyższymi celami?

Czas ucieka, wskazówek jest niewiele, a seryjny morderca zza grobu pogrywa sobie z tropiącym go detektywem. Przez swoją mroczną i gęstą atmosferę „Czwarta Małpa” porównywana jest z takimi fenomenami popkultury jak „Siedem” czy „Milczenie owiec”. To thriller, który łamie gatunkowe schematy, nie brak w nim również elementów grozy. To ostatnie nie powinno dziwić. Autor książki, J.D. Barker, zasłynął międzynarodowym bestsellerem „Forsaken”, który trafił do finału Nagrody Brama Stokera dla najlepszego debiutanckiego horroru. Książka tak zachwyciła spadkobierców Stokera, że postanowili poprosić pisarza o pomoc w stworzeniu oficjalnej kontynuacji „Drakuli”. Zanim jednak nieumarły hrabia z Transylwanii powróci do księgarń, na półki trafiła „Czwarta Małpa”.

„Wiele lat temu zdecydowałem, że jeśli napisze książkę o seryjnym mordercy, zabójca powinien umrzeć na początku historii. Rodzi to kilka skomplikowanych problemów, najmniejszy z nich dotyczy tego, w którym kierunku zmierzać od takiego założenia. Opowieść siedziała w mojej podświadomości cierpliwie, czekając do pewnego dnia w 2014 roku, kiedy stałem w kolejce w sklepie spożywczym. Przede mną znajdowała się jedna z tych puszystych kobiet na elektrycznym wózku, a obok mnie stał też ojciec z mniej więcej ośmioletnim chłopcem. Chłopak powiedział coś o tej kobiecie, nie usłyszałem dokładnie co, ale wtedy ojciec pochylił się nad nim i powiedział: 'Nie mów niczego nikczemnego, synu’. Gdy tylko to usłyszałem, w mojej głowie pojawiło się wiele myśli: Kto tak mówi? Co tak naprawdę dzieje się w ich domu? Tej nocy miałem już gotową podstawową historię dzieciństwa mojego mordercy, która szybko trafiła na papier” ? opowiada J.D. Barker.

„Zawsze byłem zafascynowany seryjnymi zabójcami i ogólnie psychologią. Co powoduje, że człowiek zabija? Czy to pragnienie jest w nim zakodowane od momentu urodzenia, czy jest to w jakiś sposób nabyte, wyniesione ze środowiska i wychowania? A może połączenie obu tych czynników? Im więcej to badałem, tym bardziej zdawałem sobie sprawę, że nawet eksperci tak naprawdę nie wiedzą. Uwielbiają udawać, że wiedzą, psychologowie uwielbiają etykiety i umieszczanie ludzi w różnych przegródkach, ale ten pozór wiedzy to tylko maska. Znam dobrych ludzi, którzy wychowali się w złych miejscach i złych ludzi, którzy dorastali w najlepszych warunkach. Na świecie jest wielu socjopatów i tylko niewielka ich część dokonuje zabójstw, nie wszyscy zabójcy są socjopatami. Świat nie jest czarno-biały, ale wypełniony szarością i w tej szarości narodził się 4MK. Moim celem było napisanie książki, która nie tylko bawi, ale także zaciera granicę pomiędzy winnym a niewinnym ? mam nadzieję, że ludzie będą nie tylko współczuć ofiarom, ale także zabójcy” ? dodaje pisarz.

Premiera powieści „Czwarta Małpa” J.D. Barkera zapowiedziana jest na 4 kwietnia.

fot. Dayna Jung

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi