Wielcy Polacy, o których istnieniu mogłeś nie wiedzieć, w nowej książce Marka Boruckiego

18 kwietnia 2016

wielcy-zapomniani-polacy-premiera
Nakładem wydawnictwa Muza ukazała się kontynuacja książki historyka Marka Boruckiego, w której autor przybliża postaci nieco zapomnianych już Polaków, którzy dzięki swoim dokonaniom osiągnęli na świecie sławę i uznanie. U nas zaś często są mało znani, bądź w ogóle zapomniani.

Inżynier ze Strzyżewa, niewielkiej miejscowości na Lubelszczyźnie, który zaprojektował pojazdy księżycowe użyte w trzech wyprawach Apollo na Księżyc. Najsłynniejszy fryzjer świata, którego klientkami były m.in. Sarah Bernhardt, Marlena Dietrich, Greta Garbo czy Eleonora Roosevelt. Polak ze Zduńskiej Woli, który stworzył jedną z najbardziej znanych na świecie marek kosmetyków: Max Factor. Współtwórca bomby wodorowej. Jedna z najsłynniejszych śpiewaczek operowych. Pionier światowej kinematografii. Polska Matka Teresa. Odkrywca grup krwi.

„Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat ? część 2” to kontynuacja bestsellerowej książki Marka Boruckiego, wydobywającej z narodowej niepamięci ludzi, których dokonania miały znaczący wpływ na historię kultury i cywilizacji, i którzy w świecie osiągnęli wiele: sławę, szacunek, uznanie, duże pieniądze. Autor przedstawia sylwetki kolejnych trzydziestu dwóch rodaków, których znać powinien każdy: wybitnych muzyków, kompozytorów, artystów, naukowców, inżynierów; prezentuje ich osiągnięcia, opisuje nieznane fakty z ich życia. Z ich dorobku wciąż korzystają ludzie na całym świecie, podczas gdy w Polsce wiadomo o nich niewiele. Czas to zmienić.

„Dlaczego zapomniani, jeżeli zasłużyli na miano wielkich? Dlaczego zapomniani, skoro dokonali odkryć o światowym znaczeniu, pozostawili wspaniałe dzieła, a ich wynalazki służą do dzisiaj niemal całej ludzkości? Ciągle dążymy do podnoszenia poziomu życia poprzez używanie coraz nowocześniejszych urządzeń, korzystanie z doskonalszego sprzętu w gospodarstwie domowym, w komunikacji, w czerpaniu z dóbr kultury. Niemal każdy korzysta obecnie ze zdobyczy elektroniki, mechaniki, chemii czy medycyny. Ale czy ktokolwiek zadaje sobie pytanie, kto jest twórcą wynalazków służących powszechnie ludziom na całym świecie? Warto upowszechnić wiedzę o niebagatelnym udziale Polaków w światowym postępie cywilizacyjnym. Im właśnie poświęcona jest ta książka, stanowiąca drugą część publikacji wydobywającej z niepamięci naszych Wielkich Rodaków” – pisze Marek Borucki.

Autor książki jest z zawodu historykiem. Studiował na Uniwersytecie Gdańskim, doktorat z historii Włoch uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat uczył historii w liceach warszawskich. Jest rzeczoznawcą podręczników szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz autorem około 40 książek na temat historii i kultury polskiej oraz historii powszechnej. Najnowsza jego publikacja, „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat, część 2”, ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi