banner ad

„W labiryncie” ? nowa książka Donato Carrisiego w księgarniach od 26 lutego, tuż przed premierą ekranizacji

7 lutego 2020


Donato Carrisi ? autor światowych bestsellerów i laureat włoskiego Oscara ? powraca z kolejnym kryminałem. „W labiryncie” trafi do księgarń w całej Polsce 26 lutego nakładem Wydawnictwa Albatros. Podobnie jak w przypadku poprzedniej książki, „Dziewczyny we mgle”, pisarz osobiście przeniósł też historię na ekran. Film, w którym występują Toni Servillo i Dustin Hoffman, wejdzie do kin dwa dni później, czyli 28 lutego.

Samantha budzi się w szpitalu. Nie wie, kim jest, nie ma pojęcia, co się stało, niczego nie pamięta. Towarzyszy jej mężczyzna, który przedstawia się jako doktor Green, policyjny profiler. Terytorium jego łowów to umysł przesłuchiwanego człowieka. Tam znajduje niezbędne dla śledztwa informacje. I tam poluje na przestępców.

Green wyjaśnia Samancie, co się stało: jako trzynastolatka została porwana przez potwora, który trzymał ją przez 15 lat w podziemnym więzieniu i zmuszał do rozwiązywania zagadek, stosując przerażający system nagród i kar. Nikt nie wie, w jaki sposób udało jej się uciec. Jest jednak pewne, że jej oprawca wciąż przebywa na wolności. Green wie, że klucz do złapania go ukryty jest głęboko w pamięci dziewczyny. Czy jest na tyle dobry w swojej profesji, by go odnaleźć?

Bruno Genko, prywatny detektyw, obiecał przed laty rodzicom Samanthy, że ją znajdzie. Nie dotrzymał słowa. Teraz staje przed drugą i pewnie ostatnią szansą na złapanie oprawcy dziewczyny. Wyniki badań, które nosi przy sobie niczym talizman, brutalnie uświadamiają, że czeka go rychła śmierć. Czas mija, a przestępca jest wciąż na wolności. Czy Bruno zdąży rozwikłać zagadkę, która nie daje mu spokoju od lat? Czy Greenowi uda się dotrzeć do prawdy ukrytej w głowie Samanthy? Czy razem powstrzymają demonicznego Człowieka z Labiryntu, zanim skrzywdzi kolejną ofiarę? Każdy z nich ma coś do udowodnienia, każdy działa na własną rękę. Green ? w sterylnych pomieszczeniach szpitala, w którym wraca do zdrowia Samantha. Bruno ? na dusznych ulicach miasta, ogarniętego falą niespotykanych upałów.

Dustin Hoffman i Donato Carrisi na planie filmu „W labiryncie”.

„Pomysł na tę powieść pojawił się podczas kręcenia 'Dziewczyny we mgle’. Pomysł narodził się dosłownie na planie i od razu pomyślałem o Tonim Servillo w roli Genki, była już pisana z myślą o nim. Projekt wziął się z chęci ponownego rzucenia wyzwania publiczności, ponieważ pisarz ma za zadanie tworzyć kryminalne intrygi, podczas gdy czytelnik i widz chcą znaleźć rozwiązanie przed końcem. Oczywiście chodzi o to, aby nie udało im się tego zrobić. Ten aspekt bardzo mnie intryguje” ? powiedział Donato Carrisi, autor książki, ale też scenarzysta i reżyser filmu.

Historię „Dziewczyny we mgle” Carrisi napisał w formie scenariusza, dopiero potem powstała powieść, która ukazała się na rynku w pierwszej kolejności, aby utorować drogę do filmu. Wzór ten został powtórzony przy pracy nad kryminałem „W labiryncie”. Nie znaczy to jednak, że książka jest zwykłą powieściową adaptacją filmu, ponieważ produkcji nie zaczęto nawet kręcić przed jej powstaniem. „Wszystkie moje książki tworzę z myślą o przeniesieniu na ekran. To jest mój sposób pisania. Poza tym zostałem pisarzem, ponieważ nie mogłem znaleźć producentów zainteresowanych moimi scenariuszami. Tak narodził się 'Zaklinacz’, który nie mógł już dłużej czekać” ? tłumaczy Carrisi.

Nowa powieść włoskiego mistrza suspensu ? „W labiryncie” ? ukaże się w księgarniach 26 lutego. Ekranizacja książki pojawi się w kinach 28 lutego. Nie zmienia się ekipy odnoszącej sukcesy, dlatego do udziału w swoim najnowszym filmie na podstawie własnej powieści Carrisi zaprosił ponownie Toniego Servillo. Partneruje mu Dustin Hoffman.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi