„Uśpiony głos” Dulce Chacón pod patronatem Booklips.pl

2 lutego 2014

uspiony-glos-premiera
5 lutego nakładem wydawnictwa Marginesy ukaże się powieść zmarłej przed jedenastoma laty pisarki Dulce Chacón. „Uśpiony głos” to historia hiszpańskich róż, których nie potrafił złamać Generał Franco ? wstrząsająca opowieść o niezłomnej wierze i miłości. Książka ukaże się pod patronatem Booklips.pl.

W „Uśpionym głosie” Dulce Chacón opowiada o losie kobiet, które przeżyły piekło hiszpańskiej wojny. Wyzwala wspomnienia rozciągniętych na pryczach bólu i rozpaczy, nadziei krążącej po spacerniaku, miłości ukrytej pod bluzką i odbijającej się od murów bezsilności. Godność jest jedyną bronią żon, narzeczonych, sióstr i matek republikańskich partyzantów ? Hortensii, której pisane było zginąć, jej siostry ? pięknej Pepity o niemożliwie niebieskich oczach, rudowłosej Elviry, Reme o barwie głosu jak jej popielate włosy i niepokornej Tomasy o oliwkowej cerze.

„Ta powieść jest hołdem złożonym kobietom, które milczały zbyt długo. Dałam im głos” ? powiedziała Dulce Chacón po wydaniu książki.

Mistrzowsko dramatyczna, przejmująca powieść oparta na relacjach ocalałych kobiet przerwała trwające dziesiątki lat milczenie rozdartej Hiszpanii. Wywołała burzę w kraju, gdzie do dziś sąsiedzi patrzą na siebie wilkiem i mówią o sobie rojillos (czerwoni) lub fachas (faszyści).

„Dla wielu ta wojna jeszcze się nie skończyła” ? twierdziła autorka w wywiadach. „Te rany nigdy się nie zagoją. W wioskach w całej Hiszpanii sąsiedzi wciąż patrzą krzywo na siebie z powodu tego, co oni lub ich rodzice zrobili w czasie wojny. Większość Hiszpanów, których znam przeżyli jakiś horror, który niszcząc ich rodziny od trzech pokoleń, ujawnił się dopiero niedawno, bo dziadkowie odważyli się przerwać milczenie. Więcej ludzi o tym mówi, kampanie, powieści, historie, a nawet zabawy i sztuki pokazywane obecnie pozwalają badać koszty wojny i obozów koncentracyjnych, przymusowej pracy, rozbitych rodzin, nieoznaczonych grobów i dziesięcioleci autocenzury, które nastąpiły po krwawych wydarzeniach”.

Dulce Chacón urodziła się w Zafrze w 1954 roku jako córka reżimowego burmistrza miasta. Wychowała się w arystokratycznym domu przesiąkniętym konserwatywnymi poglądami i poezją pisaną przez ojca. Po jego śmierci, gdy miała dwanaście lat, razem z matką i siostrą bliźniaczką Inmą przeniosły się do Madrytu. I obie z siostrą zostały poetkami i pisarkami. „Uśpiony głos” pisała cztery lata. Dotarła do wielu ofiar wojny domowej, by odkryć to, czego nie uczono jej w szkole. „Historia została napisana przez zwycięzców. Przegrani nigdy nie mieli szansy opowiedzieć swojej historii. Ale milczeli zbyt długo” – twierdziła Chacón. W powieści przedstawiła łagodniej niektóre prawdziwe zdarzenia, bo uznała, że byłyby zbyt brutalne dla czytelnika. Od bohaterki książki Pepity usłyszała: „Wybaczam, ale nie zapominam”. Niepamięć uważała za najważniejszy problem Hiszpanii. Zmarła na raka rok po publikacji książki.

Hiszpania nie pogodziła się z własną przeszłością. Wciąż nie zostały osądzone zbrodnie popełniane przez cztery dekady dyktatury Generała Franco. Od wybuchu wojny domowej w 1936 roku faszystowska Falanga masowo pozbywała się politycznych przeciwników. Torturami próbowano złamać setki tysięcy więźniów podejrzewanych o sympatie republikańskie. Z dwóch i pół tysiąca masowych grobów pomordowanych do dziś otwarto zaledwie jedną dziesiątą. Do wydania „Uśpionego głosu” najbardziej wymownym dziełem ukazującym okrucieństwa hiszpańskiej wojny był obraz Pabla Picassa z 1937 roku, którego fragment zamieszczono na okładce książki. Upamiętniał prawie doszczętne zbombardowanie Guerniki, baskijskiego miasteczka, którego los miał złamać zwolenników Frontu Ludowego. Historia przedstawiona w książce dowodzi, że nie złamał.

Powieść Dulce Chacón pt. „Uśpiony głos” ukaże się 5 lutego nakładem wydawnictwa Marginesy. Booklips.pl jest patronem medialnym wydania.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi