Takiego audiobooka „Mistrza i Małgorzaty” jeszcze nie było! W superprodukcji Audioteki występują Chyra, Różczka, Wakuliński i Tyniec

20 listopada 2019


Audioteka przygotowała kolejną wyjątkową superprodukcję. Tym razem jest to klasyka literatury światowej w zupełnie nowym wydaniu. W audiobooku „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa wystąpiły gwiazdy polskiego kina i teatru.

Do superprodukcji zaangażowane zostały znakomite polskie głosy. Mistrzowi głosu użycza Andrzej Chyra, znany m.in z głośnych obrazów „Dług” Krzysztofa Krauzego, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marka Koterskiego czy „W imię…” Małgorzaty Szumowskiej. „Mistrz to mistrz. Mistrz to artysta, artysta złamany, który po napisaniu powieści został poddany ostracyzmowi środowiska krytyki literackiej radzieckiej. Postanawia trochę wywrócić ten spokój ducha i porządek świata panujący w Rosji radzieckiej” ? mówi o swojej roli aktor. „Nagrywanie audiobooka to jest taka naturalna kontynuacja tradycji teatrów Polskiego Radia, w której słowo jest głównym nośnikiem. Myślę, że przez to, że to jest tylko głos, trochę więcej jest swobody i zabawy w tym, co się robi, nawet jeśli to jest bardzo poważny tekst” ? dodaje Chyra.

W rolę Małgorzaty wcieliła się Magdalena Różczka, którą aktualnie można zobaczyć w kinach w filmie „1800 gramów” oraz w sztuce „Wujaszek Wania” w Teatrze Polskim w Warszawie. „Małgorzata jest dla mnie uosobieniem kobiecej siły. Kiedyś, jak czytałam [’Mistrza i Małgorzatę’], wydawało mi się, że to jest absolutnie wyjątkowa kobieta, a w tej chwili, po latach, jak sobie przypominam tę książkę ? być może ja się zmieniłam, być może więcej kobiet poznałam ? wydaje mi się, że każda z nas ma w sobie taką wielką siłę, że jeśli wiemy, czego chcemy, to potrafimy dążyć do tego za wszelką cenę, tak jak Małgorzata” ? komentuje aktorka.

Za Wolandem kryje się Krzysztof Wakuliński, który nie pierwszy raz wciela się w tę rolę. W 1989 roku w spektaklu Macieja Englerta w Teatrze Współczesnym w Warszawie swoją kreacją Wolanda zdobył uznanie publiczności. „Przyjemnością jest granie postaci, która reprezentuje zło we wszechświecie i w historii. I dziwi się złu, na jakie napotyka, dziwi się, że może być jesiotr drugiej świeżości” ? powiedział Wakuliński. „Jest w tym jakaś potrzeba uporządkowania świata, znalezienia miejsca dla dobra i zła. On porządkuje świat po swojemu. On reprezentuje zło, ale zło wysokie, zło szlachetne, zło potrzebne dla istnienia dobra”.

Warto wspomnieć, że w głośnym spektaklu obok Wakulińskiego grał również Krzysztof Tyniec, którego tym razem usłyszeć można w roli Korowiewa. „Audioteka podjęła się zadania nie powiem karkołomnego, ale to ogromne wyzwanie zrobić takie słuchowisko. To ogromna praca wszystko zsynchronizować, wszystkie nasze role, ponieważ nie spotykamy się tutaj razem, to wszystko udźwiękowić, dodać do tego odpowiednie efekty, żeby szeleściły kartki i dzwoniły kieliszki” ? skomentował aktor.

„Mistrza i Małgorzatę” dla Audioteki wyreżyserował Dariusz Błaszczyk. Groteskowe przygody w Moskwie lat 30. zilustrowane zostały oryginalnymi atmosferami dźwiękowymi z lat 30. XX wieku oraz oryginalną muzyką stworzoną przez Aleksandrę Grykę. „To jest bardzo duża produkcja, w której występuje ponad 50 aktorów. Cała produkcja jest bardzo skomplikowana, bo odtwarzamy różne ambiencje, czyli całe inscenizacje są w taki sposób robione, że z aktorami inscenizujemy niektóre sceny, które są plenerowe, i tam są dorabiane całe plany dźwiękowe, czy to z Moskwy lat 30., czy psychodeliczno-magiczne dotyczące samego Wolanda i jego świty, a z drugiej strony cały ten świat Palestyny z czasów Jezusa i Piłata. Dla mnie najpiękniejszą sprawą jest zmierzenie się z tak arcydzielną książką” ? powiedział reżyser.

Do superprodukcji wykorzystano tłumaczenie książki Bułhakowa wydane w 2016 roku przez Wydawnictwo Znak, którego autorami byli Leokadia Anna, Grzegorz oraz Igor Przebindowie. Rodzinny przekład jest trzecią propozycją, która pojawiła się na polskim rynku. Z opisu na stronie wydawnictwa wyczytać można: „Mogłoby się wydawać, że o arcydziele Bułhakowa powiedziano już wszystko. Po 50 latach od ukazania się książki Grzegorz Przebinda wraz z żoną Leokadią i synem Igorem udowadniają swym nowym tłumaczeniem, że to nieprawda. Odkrywają kolejne warstwy fascynującej historii, rozwiewają wątpliwości i polemizują z poprzednimi przekładami. Oferują nowy klucz do odczytania tej wielkiej księgi, przybliżając ją współczesnemu odbiorcy”.

Superprodukcja dostępna jest przedpremierowo już od 19 listopada tylko dla członków Audioteka Klub. Oficjalna premiera zaplanowana jest na 6 grudnia 2019. Audioteka Klub to pierwszy klub dla miłośników audiobooków, do którego można dołączyć w prosty sposób. Wystarczy zainstalować nową aplikację Audioteki i uruchomić miesięczną płatność w wysokości 19,90 zł. Dowolna ilość tytułów z katalogu dostępna jest w subskrypcyjnej cenie 19,90 zł każdy. Dodatkowo, w ramach miesięcznej opłaty można posłuchać bez limitu specjalnie wyselekcjonowanego zestawu audiobooków.

Poniżej możecie wysłuchać darmowego rozdziału superprodukcji „Mistrz i Małgorzata”:

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi