Tajemnicze zaginięcie w owianej chłodem Norwegii – premiera kryminału „Felicia zaginęła” J?rna Liera Horsta zapowiedziana na 16 sierpnia

25 lipca 2017


Porywająca historia jednego z tajemniczych zaginięć w owianej chłodem Norwegii! „Felicia zaginęła” J?rna Liera Horsta to misternie usnuta kryminalna zagadka. Polska premiera książki już 16 sierpnia.

Już 1327 osób uznano w Norwegii za zaginione. W Polsce każdego roku ginie 17?20 tysięcy osób. 2 tysiące z nich nigdy nie zostają odnalezione. Za każdym zniknięciem kryje się tajemnica. „Felicia zaginęła” opowiada jedną z takich historii. Komisarz William Wisting otwiera dawną sprawę niewyjaśnionego zaginięcia. W tym samym czasie, w trakcie prac wykopaliskowych, znaleziono ciało anonimowej kobiety, które leżało zakopane pod Stavernsveien od czasu, gdy droga ta została zbudowana. Dwie sprawy tylko pozornie nic ze sobą nie łączy. Wisting przeczuwa jednak, że to powiązanie istnieje. Najdrobniejsze, błahe szczegóły mogą mieć kluczowe znaczenie dla śledztwa, w którego wir autor wciąga czytelnika.

Choć historia przedstawiona w kryminale „Felicia zaginęła” to literacka fikcja, „nieprawdziwe byłoby stwierdzenie, że wszelkie podobieństwo do prawdziwych osób i zdarzeń jest przypadkowe” ? przyznaje sam Horst. „Pięć lat po opublikowaniu książki, dotarła do mnie informacja, że podczas robót drogowych na Stavernsveien wykopano szkielet. Rzeczywista zagadka była jeszcze większa niż ta opisana w mojej książce. Szkielet był bowiem bez głowy. Odkrycie nadal pozostaje niewyjaśnione, ale ponieważ stwierdzono, że zajście miało miejsce ponad 200 lat temu, sprawę porzucono” – opowiada autor.

J?rn Lier Horst mistrzowsko rozwija wątki zarówno kryminalne, jak i psychologiczno-społeczne. „Felicia zaginęła” to wirtuozeria opisu fachowej wiedzy policyjnej, wnikliwości i znajomości ludzkiej natury. Autor odważnie skłania do refleksji ? czy zabójstwo powinno ulegać przedawnieniu? Czy człowiek, który popełnił tak straszną zbrodnię, powinien mieć prawo uniknięcia kary? Jednocześnie Horst pokazuje tok detektywistycznego myślenia, w którym najważniejsze pytanie w sprawie o zabójstwo brzmi „dlaczego?”. Odpowiedź na nie jest kluczem do odkrycia przyczyn, motywacji, aż w końcu sprawców. Autor – były policjant – otwiera drzwi do laboratorium kryminalistycznego, pozwala poznać nieznane metody badawcze.

Ale bohater Horsta to nie tylko komisarz policji, lecz także mężczyzna ? mąż i ojciec, w którego życiu zachodzą wielkie zmiany. Do Wistinga boleśnie dociera to, że dorosłe już dzieci wyprowadziły się z domu. Nie potrafi dostrzec pozytywnych aspektów wydarzeń. Co innego jego ukochana Ingrid, która widzi szansę przeżycia drugiej młodości.

Autor podkreśla, że Wisting to nie książkowy antybohater, lecz raczej typowy norweski policjant. „Wielu czytelników docenia fakt, że nie jest to pełna wad postać, która rozwiązuje sprawę morderstwa po pijaku, na dodatek na własną rękę. Jednym z największych wyzwań, które spoczywa na barkach pisarza powieści kryminalnych, jest opis interpersonalny. Dlatego też książki o Wistingu w rzeczywistości nie są tylko o prowadzonych przez niego sprawach i sposobach, w jaki je rozwiązuje, ale o tym, jak to wszystko odbija się na nim. Wisting zmienia się z książki na książkę” – tłumaczy Horst.

Powieść „Felicia zaginęła” ukaże się 16 sierpnia nakładem wydawnictwa Smak Słowa. W 2017 roku otrzymamy także trzeci tom bestsellerowej serii o komisarzu Williamie Wistingu „Gdy sztorm nadchodzi”.

fot. J?rn Lier Horst/nordsveenfoto/Flickr

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi