Tajemnica życia i sztuki Caravaggia w nowej powieści Tilmana Röhriga pod patronatem Booklips.pl!

11 września 2013

Tajemnica_Caravaggia_premiera
Michelangelo Merisi da Caravaggio – reformator sztuki renesansu, kontrowersyjny malarz i awanturnik. W powieści „Tajemnica Caravaggia” Tilman Röhrig opisuje burzliwe życie artysty, które od czasów dzieciństwa aż do śmierci wypełnione było ciężką pracą i zmaganiem ze sobą. Książka ukaże się 25 września pod patronatem Booklips.pl.

Napisana przez niemieckiego autora bestsellerów „Tajemnica Caravaggia” pokazuje nierozerwalny związek kontrowersyjnego życia Merisiego i jego twórczości. Caravaggio, wbrew zasadom malarstwa renesansowego, stosował wyrazisty światłocień i pokazywał, że ciało ludzkie nie jest idealne. Malował zarówno sceny codzienne, jak i portrety świętych, ale do pozowania zatrudniał wyłącznie prostych ludzi, a nawet kobiety lekkich obyczajów. Również w życiu społecznym nie stosował się do obowiązujących reguł postępowania: nie uznawał bezwzględnego autorytetu swoich nauczycieli, sprzeciwiał się zakazowi pokazywania w sztuce nagiego ciała. Jego niepokorna natura zaprowadziła go na szczyt sławy, ale przysporzyła mu również wielu wrogów. Röhrig przedstawia Michelangelo jako człowieka namiętnego i rozdartego, zmagającego się ze swoją biseksualną naturą. Malarz stara się o uznanie współczesnych i walczy z wrogami, którzy ścigają go do jego ostatnich dni. Książka Röhriga pokazuje życie twórcy rozgrywające się w burzliwych czasach odkryć kopernikańskich, procesu Giordana Bruna i inkwizycji, w których utrwalony obraz świata zmieniał się na coraz mniej oczywisty.

Tajemnica_Caravaggia_okladkaPowieść może być czytana jako narracyjny przewodnik po twórczości malarza. „To lektura obowiązkowa dla fanów Caravaggia” – pisze o książce Röhriga znany niemiecki portal recenzencki Histo-Couch. Pasjonaci historii sztuki znajdą w książce opis warsztatu mistrza oraz ciekawostki na temat okoliczności powstawania słynnych obrazów. Natomiast wielbicieli kryminalnych zagadek zainteresuje motyw zbrodni, która stanowi oś zwrotną wydarzeń w powieści. Dlaczego Merisi musiał uciekać z Rzymu i kto był największą miłością jego życia? Tajemnica Caravaggia czeka na odkrycie.

Tilman Röhrig urodził się w 1945 roku, jest autorem bestsellerowych powieści historycznych i biograficznych, które zostały przetłumaczone na dziewięć języków. Jest również laureatem licznych nagród literackich, między innymi Friedrich-Bödecker-Preis oraz KölnLiteraturPreis. W Niemczech Röhrig ceniony jest szczególnie za wkład w rozwój literatury młodzieżowej, w której porusza ważne tematy z dziedziny polityki, nie daje jednak gotowych rozwiązań ideologicznych, lecz zachęca do szukania własnych odpowiedzi.

„Tajemnica Caravaggia” to kolejna, po m.in bestsellerowej powieści Irvinga Stone’a „Udręka i ekstaza” przedstawiającej życia Michała Anioła (ponad 100 tys. sprzedanych egzemplarzy), książka przedstawiająca kulisy powstawania wielkich dzieł sztuki i życia geniuszy. Powieść ukaże się nakładem wydawnictwa Muza 25 września 2013 roku. Booklips.pl jest patronem medialnym książki.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: patronaty, premiery i zapowiedzi